Total Lub Marine
Haber Detayı
27 Ekim 2020 - Salı 13:50 Bu haber 3415 kez okundu
 
Rusya dünyanın en güçlü 3 buzkıranını inşa edecek
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Arktik bölgedeki keşif çalışmaları için ‘Lider’ adlı dünyanın en güçlü buzkıran projesinden 3 aracın inşa edilmesi talimatını verdi.
GEMİ İNŞA Haberi
Rusya dünyanın en güçlü 3 buzkıranını inşa edecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘Rusya Federasyonu’nun Artktik bölgesinin 2035 yılına kadar kalkınma ve ulusal güvenliği sağlama stratejisi’ başlıklı talimatında, 

 

“Arktik bölgesinde altyapı geliştirme alanındaki ana görevlerin yerine getirilmesi, aşağıdaki önlemlerin uygulanmasıyla sağlanır: 22220 projesinden en az 5 adet her maksada uygun nükleer buzkıran, 3 adet ‘Lider’ nükleer buzkıran, farklı kapasitelere sahip 16 adet arama kurtarma ve sondaj-kurtarma gemisi, 3 adet hidrografik ve 2 adet şamandıra gemisinin yapımı” ifadesine yer verildi.

 

Dünyanın en güçlüleri olan ‘Lider’ projesinden nükleer buzkıranlar, Kuzey Deniz Yolu’nda yıl boyunca deniz trafiğini sağlama amacıyla geliştirildi. 

 

Temiz su hızı 22 knot, 209 metre uzunlukta, yaklaşık 48 metre genişliğinde olan bu buzkıranlar maksimum 4 metre kalınlığındaki buzları geçebiliyor. 

 

‘Lider’ buzkıranlar 2 adet RITM-400 nükleer reaktörle donatılıyor.

Kaynak: (S) - Sputnik Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Rusya, dünyanın, en, güçlü, 3, buzkıranını, inşa, edecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı