Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 15:05 Bu haber 332 kez okundu
 
Rus ekonomisinin üçte biri zarar gördü
Rus ekonomisinin üçte biri zarar gördü. Rusya'daki işletmelerin toplam kârı yıl boyunca yarı yarıya düştü.
EKONOMİ Haberi
Rus ekonomisinin üçte biri zarar gördü

Konuyla ilgili haber Rusya'nın saygın iş dünyası gazetelerinden Vedomosti'de yer aldı. 

 

Rusya Devlet İstatistik Kurumu Rosstat'ın verilerine atıfta bulunulan habere göre, Ocak-Mayıs 2020'de Rusya ekonomisindeki kriz, şirketlerin üçte birinin (yüzde 36) zarar etmesine neden oldu.

 

Vedomosti'ye göre,  küçük işletmeler, kredi kuruluşları, sigortacılar ve kamu kurumları hesaba katılmaksızın dğer işletmelerin toplam net kârı yüzde 51,6 oranında azalarak 3,246 trilyon ruble'ye geriledi.

 

Haberde şuna dikkat çekildi: Beş aylık sonuçların ardından 34 bin 300 kuruluş, toplam 5.873 trilyon kar kazandı. 19 bin 300 şirket ise 2.627 trilyon zarar gördü.

 

Krizin, madencilik işletmelerine en büyük zararı verdiği da kaydedildi. İlgili alandaki kayıp 8,6 kat arttı. İmalatta kayıp ise 2,7 kat arttı. Toptan ve perakende ticaret de 2,8 kat arttı.

 

Habere göre, petrol ve gaz şirketleri, düşük enerji talebi ve OPEC + anlaşmaları nedeniyle karlarını düşürdü. İmalat sanayi, Nisan-Mayıs aylarında çalışmayan günler ve kısıtlamalar nedeniyle zarar gördü.

 

Uzmanlar ayrıca hizmet sektörünün fazla zarar gördüğüne dikkat çekiyor. Buradaki şirketlerin çoğu küçük işletmeler olduğundan dolayı iş kısıtlaması onları özellikle güçlü bir şekilde etkiledi. Uzmanlara göre, düşük gelir ve insanların psikolojik durumundaki değişiklikler nedeniyle yakın gelecekte bu işyerleri durumlarını iyileştirmeyecek.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Rus, ekonomisinin, üçte, biri, zarar, gördü,
Yorumlar
Haber Yazılımı