Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 09:58 Bu haber 550 kez okundu
 
Rus Büyükelçiliği'nden Doğu Akdeniz'de 12 mil açıklaması
Rusya'nın Yunanistan Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada Atina ile Ankara arasındaki Doğu Akdeniz krizine ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) Deniz Hukuku Sözleşmesi'ni referans gösterildi.
DÜNYA Haberi
Rus Büyükelçiliği'nden Doğu Akdeniz'de 12 mil açıklaması

Rusya'nın Atina Büyükelçiliğince sosyal medyada yapılan haritalı paylaşımda, Münhasır Ekonomik Bölge'nin belirlenmesine ilişkin ayrıntıların sözleşmede açıkça yer aldığı vurgulandı.

 

Twitter paylaşımında şu ifadelere yer verildi:

 

"Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi konumundadır. 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi"ni uluslararası deniz yönetiminin temeli olarak görüyoruz. Bu sözleşme, tüm devletlere karasuları üzerinde 12 deniz miline kadar egemenlik hakkı sağlıyor, Münhasır Ekonomik Bölge ile ilgili prensipleri ve sınırların nasıl çizileceğine dair yöntemleri de açıklıyor. Bu Akdeniz için de geçerli."

 

Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) kavramı karasularının başlangıcından itibaren 200 deniz mili alan genişliğindeki canlı ve canlı olmayan kaynaklar üzerinde kıyı ülkelerin bazı ekonomik haklar elde etmesi anlamına geliyor.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Rus, Büyükelçiliği'nden, Doğu, Akdeniz'de, 12, mil, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı