Haber Detayı
10 Mayıs 2021 - Pazartesi 17:48 Bu haber 1553 kez okundu
 
Roterdam Limanına 2 milyar Euro’luk destek
Hollanda hükümeti, Roterdam Limanı çevresinde karbon salımını yüzde 10 azaltacak karbon yakalama ve depolama (CCS) projesine 2 milyar euro destek verecek.
LİMANLAR Haberi
Roterdam Limanına 2 milyar Euro’luk destek

Roterdam Liman yönetimi tarafından yapılan açıklamaya göre Hollanda hükümeti, Royal Dutch Shell ve ExxonMobil'inde içinde yer aldığı bir konsorsiyuma, karbon yakalama ve depolama projesi için 2 milyar euro destek verecek. 

 

Hollanda hükümetinin destekleyeceği bu karbon yakalama ve depolama projesi dünyadaki örneklerinin en büyüklerinden biri olacak. Avrupa'nın en büyük limanı olan Rotterdam liman bölgesindeki fabrika ve rafinerilerden yayılan karbondioksiti yakalamayı ve Hollanda’nın Kuzey Denizi'ndeki boş gaz alanlarında depolamayı amaçlayan Projenin 2024 yılında hayata geçirilmesi ve Roterdam Limanı çevresinde karbon salımını yüzde 10 azaltması öngörülüyor. 

 

Hollandalı Shell ve Amerikan ExxonMobil şirketleri, endüstriyel gaz tedarikçisi Air Liquide ve Air Products şirketleriyle birlikte ocak ayında destek başvurusunda bulunmuşlardı. 

 

Hollanda hükümeti iklim değişikliği hedeflerine yardım edecek teknolojilere bu yıl toplam 5 milyon euro destek sağlayacak. Şu ana kadar 6,4 milyar euro tutarında proje destek almak için başvuru yaptı.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Roterdam, Limanına, 2, milyar, Euro’luk, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı