Haber Detayı
25 Ekim 2020 - Pazar 12:11 Bu haber 930 kez okundu
 
Pakistan’ın üçüncü MİLGEM Korveti kızağa konuldu
Türkiye tarafından Pakistan’a ihraç edilen dört adet MİLGEM Korveti’nin inşasını kapsayan PN MİLGEM Programı kapsamında, üçüncü gemi kızağa konuldu.
SAVUNMA SANAYİ Haberi
Pakistan’ın üçüncü MİLGEM Korveti kızağa konuldu

Konuyla ilgili olarak ASFAT A.Ş. tarafından yapılan açıklamada, “ASFAT’ın ana yükleniciliğinde, savunma sanayimizin tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük ihracat projesi olan 4 adet MİLGEM Korvet Gemi Projesi kapsamında 2. gemi (sıralama açısından) omurganın kızağa konma töreni, küresel pandemiye rağmen takvimine uygun olarak Pakistan, Karaçi’de gerçekleştirildi.

 

 

Gerçekleştirilen törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pakistan Savunma Üretim Bakanı Zubaida Jalal KHAN, Milli Savunma Bakan Yard. Muhsin Dere, Pakistan Deniz K.K. Muhammad Amjad Khan Niazi, ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün, Karaçi Tersanesi Komutanı Tüm.A. Ather Saleem ve çok sayıda üst düzey davetli katıldı” ifadelerine yer verildi.

 

PN MİLGEM Projesi
Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında; yerli mühendislerinin eseri olarak üretilen, Türk sancak ve bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti’nin, 6 Eylül 2018 tarihinde Pakistan ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya müteakiben Pakistan’a ihraç edilmesi kararlaştırılmıştı. Bu doğrultuda ASFAT ana yükleniciliğinde Pakistan Donanması için dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet üretilecek; bunların iki adetinin üretimi İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, diğer iki adetinin üretimi ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde gerçekleştirilecektir.

 

 

Pakistan Donanması MİLGEM Programı kapsamında “1. Gemi Omurganın Kızağa Konulması Töreni”, İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda icra edilmişti. Program kapsamında üretilecek üçüncü geminin “Sac Kesim Töreni” ise 9 Haziran 2020 tarihinde Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde icra edildi.

 

Program kapsamında ilk gemi 54’nci ayda, ikinci gemi 60’ncı ayda, üçüncü gemi 66’ncı ayda, son gemi ise 72’nci ayda tamamlanacaktır. İlk korvet 2023 yılında Türkiye’de, son korvet ise 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine girecektir.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Pakistan’ın, üçüncü, MİLGEM, Korveti, kızağa, konuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı