Aytuğlu Banner- Başlangıç 13 Eylül 2021 ( 1 Yıl )
Haber Detayı
03 Ağustos 2021 - Salı 16:01 Bu haber 488 kez okundu
 
NATO, İran'ı uluslararası yükümlülüklerine uymaya çağırdı
NATO, İran'ın İsrailli şirkete ait gemiye yaptığı saldırıyı kınayarak, Tahran yönetimini uluslararası yükümlülüklerine saygı duymaya çağırdı.
DÜNYA Haberi
NATO, İran'ı uluslararası yükümlülüklerine uymaya çağırdı

NATO, İran'ın 29 Temmuz'da Tanzanya'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) giden İsrailli şirkete ait gemiye Hint Okyanusu'nda düzenlendiği saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

 

Açıklamada, "Umman kıyıları açıklarında M/T Mercer Street isimli gemiye yapılan ölümcül saldırıyı şiddetle kınayan müttefiklerimize katılıyoruz. Uğradıkları kayıplar için Romanya ve Birleşik Krallık'a taziyelerimizi sunuyoruz." ifadesi kullanıldı.

 

Ayrıca seyrüsefer özgürlüğünün tüm NATO müttefikleri için hayati öneme sahip olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, "Birleşik Krallık, ABD ve Romanya, İran'ın bu olaydan büyük olasılıkla sorumlu olduğu sonucuna vardı. Müttefikler, İran'ın bölgedeki istikrarsızlaştırıcı eylemlerinden endişe duymaya devam ediyor ve Tahran'ı uluslararası yükümlülüklerine saygı duymaya çağırıyor." ifadesine yer verildi.

 

Saldırıda birer vatandaşları hayatın kaybeden İngiltere ve Romanya'nın yanı sıra ABD ve İsrail de failin İran olduğu sonucuna vardıklarını açıklamıştı.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: NATO,, İran'ı, uluslararası, yükümlülüklerine, uymaya, çağırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı