Haber Detayı
04 Haziran 2021 - Cuma 22:03 Bu haber 802 kez okundu
 
MV Ula mürettebatı özgürlüğüne kavuştu
SEKTÖRDEN Haberi
MV Ula mürettebatı özgürlüğüne kavuştu

Kaptan Yusuf S. Sotan ve 18 deniz işçisi artık evlerine dönüyor. 2 seneye yakındır ailelerine kavuşmak için 145 gündür açlık grevinde olan denizcilerin mücadelesi kazanımla sonuçlandı. 

 

Kısaca Olay 
Geminin ait olduğu şirket iflas ettiği için, Türk kaptan Yusuf Sencer Sotan, 18 mürettebat ile birlikte Kuveyt'te kuru yük taşıyan gemide mahsur kalmıştı. 

 

Kaptan Yusuf Sencer Sotan, 2019 yılının ekim ayında Katarlı bir şirkete ait gemide kaptan olarak çalışmaya başlamıştı. Bursalı kaptan, gemiyi Bangladeş'e götürürken şirket talimatıyla 3 ay Basra Körfezi açıklarında demir atıp bekledi. Firma yetkilileri, daha sonra kaptana Kuveyt'e gitmesini söyledi. 


Geçen yıl şubat ayında yeniden hareket eden geminin kaptanına, Kuveyt'te personel değişiminin yapılacağı söylendi. Fakat salgın dolayısıyla Kuveyt, gemiden inmelerine izin vermedi, personel değişimi olmadı.

 

Yaşananlardan sonra bir isyan çıkmıştı. İsyan fazla uzun sürmeden Kaptan Yusuf Sencer Sotan tarafından bastırıldı. Kaptan kendisine saldıran personellere kamara cezası verip Kuveytli yetkililerden yardım istedi. Yardım çağrısından sonra gemi limana yanaştırılmıştı. 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: MV, Ula, mürettebatı, özgürlüğüne, kavuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı