Haber Detayı
16 Nisan 2020 - Perşembe 13:17 Bu haber 6387 kez okundu
 
Murat KİLİM - SHM Safety Genel Müdürü
“İşimizi kurallara uygun ve düzgün bir şekilde yapmanın gayesindeyiz”
SEKTÖRDEN Haberi
Murat KİLİM - SHM Safety Genel Müdürü

Denizcilik sektöründe en önemli konulardan biri güvenlik sistemleri. Her armatör gemisinin ve personelinin açık denizlerde güvende olmasını ister. 12 yıldır gemilerdeki yangın söndürme ve can kurtarma sistemlerinin, gaz ölçüm cihazlarının kalibrasyonlarını, yük vinçlerinin bakım, tutum, tamir, test ve satışlarını yapan SHM Safety’nin faaliyetlerini Genel Müdür Murat Kilim ile konuştuk.

 

SHM Safety olarak 12 yıllık bir geçmişe sahipsiniz. Kuruluş hikayenizden başlayalım isterseniz.
Mevcutta ve halen sahibi olduğumuz Trimola Deniz Malz. Ltd. ve Seaman Deniz Malz. San. Tic. Ltd. şirketlerimiz ile yerli ve yabancı armatörlerimizin gemilerinin yurtdışı safety servis ve malzeme tedariği olsun gerek yurtiçindeki servis ve talepleri olsun biz bu işleri 2008 yılından beri yapıyoruz. Bütün faaliyetlerimizi tek bir marka altında toplamak için 2010 yılından bugüne kadar SHM Safety markası olarak devam etmekteyiz. Yerli ve yabancı armatörlerimize uygun fiyat ve kaliteli hizmet anlayışımız ile dünyanın birçok bölgesinde çözüm ortaklığı sunuyoruz.

 

 

Ne tür hizmetleriniz mevcut?
SHM Safety ailesi olarak hizmetlerimiz;


• Gemilerde bulunan cansalı satış ve servisleri

• Gemilerde bulunan yangın söndürme sistemleri kurulum ve servisleri

• Gemilerde bulunan filika ve indirme donanımları bakım tutum yıllık ve 5 yıllık testleri

• Gemilerde bulunan yük vinçleri bakımları ve testleri

• Gemilerde bulunan gaz ölçüm cihazları kalibrasyonları

• Gemilerde bulunan can güvenliği ekipmanları bakım tutum ve satışı

• Gemilerin ihtiyacı olan pyroteknik malzeme vb. malzemelerin satışı

 

Bizim işimiz aslında risk analizidir. Biz ekip olarak bir gemiye servis verdiğimiz zaman verdiğimiz bütün servisi kayıt altına alır ve biz bu kayıtlar sayesinde armatörümüze gemisindeki ekipmanların durumunu fotoğraflı bir kontrol raporu ile kendisine sunarız. Ve yaptığımız servis görüntülerini de kontrol raporumuz ile beraber iletiriz. Bu kontrol raporumuz da gemide bulunan kurallara veya kullanıma uygun olmayan ekipmanların ayrıca fiyatlı bir listesi de müşterimize iletiriz. Dediğim gibi bizim işimiz risk analizidir aslında; hem gemide çalışan kardeş ve ağabeylerimizin olası kötü bir durumda (geminin batması, gemide yangın çıkması vb.) bakım tutumunu yaptığımız ekipmanların kullanılabilir ve kondisyonlarının çok iyi olması bizim için çok önemlidir. Armatörlerimiz içinde bu eksikleri Türkiye de uygun fiyata tedarik edip yurt dışında olası bir PSC kontrolünde gemilerin eksiksiz geçmesi bizim için çok güzel bir kazançtır. O yüzden bu riskleri minimize etmek bizim işimizdir.

 

Kaç kişilik bir ekiple hizmet veriyorsunuz?
13 kişilik bir ekip ile hizmet veriyoruz. Ayrıca dünyanın birçok yerinde ve Türkiye de İskenderun, Samsun, Trabzon ve İzmir de iş birliği yaptığımız bu işte tecrübe sahibi arkadaşlarımız vardır.

 

Güvenlik alanında uzman bir kadro şart. Siz çalışanlarınızın eğitimi konusunda çalışmalar yapıyor musunuz?
Birincisi bu işi kurallara uygun ve kaliteli yapacağım diyorsanız uzman bir kadronuzun olması şarttır. Bizim personellerimiz gemide çalışmış kaptan arkadaşlardan ve bu sektörde en az 10 yıl çalışmış arkadaşlardan oluşmaktadır. Firmamızın kalite sistemi gereği kendi bünyemizde yıllık eğitim planlamamız vardır. Bu planlamaya istinaden gerek yurt içi gerek ise yurt dışı üretici eğitimlerini personelimize veriyoruz. Benim kendilerine özellikle bahsettiğim husus şudur ki; önce siz sevdikleriniz için emniyetli çalışınız. Ve kontrol ettiğiniz her ekipmanın kaydı olsun biz müşterileri-mize DOĞRU BİLGİYİ iletebilelim.

 

Portföyünüzü oluşturan firmalar yurtiçinden mi, yurtdışı hizmetleriniz de var mı?
Bizim portföyümüzü oluşturan firmalar hem yurtiçi ve yurtdışı firmalarıdır. Dediğim gibi dünyanın birçok noktasında müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için anlaşma yaptığımız çözüm ortaklarımız mevcut. Onlarla olan karşılıklı güven ve güzel ilişkilerimizin neticesinde bizde müşterilerimize yurt dışında da uygun fiyata kaliteli hizmet verebiliyoruz. Yurt dışı servislerde raporlama için mutlaka bir teknisyen arkadaşımızı gönderiyoruz.

 

Proje tasarımlarını da firma olarak siz yapıyorsunuz sanırım.
Proje tasarımlarını bizzat kendim üstlenmiş durumdayım. 2020 yılı için yurt dışında bir projemiz vardı ama corona virüs nedeni ile maalesef bu projemizi askıya almak zorunda kaldık.

 

Sertifikasyon konusunda ne durumdasınız?
Firmamız, TSE hizmet yeterlilik belgesinin yanında, Türk Loydu, Rus Klası (RMRS), Kore Klası (KR) sertifikaları ve Denizcilik Müsteşarlığı onay sertifikalarımız mevcuttur. Ayrıca; Panama, Liberya gibi diğer bayraklardan ve DNVGL, RINA, NK gibi klas kuruluşlarından da başvuru onay süreçlerimiz devam etmektedir. Cansalı servisi noktasında ise SAFINDO markasının Türkiye servis ve satış distribütörüyüz. Servis verdiğimiz diğer cansalı yetkilerimiz ise CRV, NINGBO ASIA, HYF markalarıdır. Filika ve indirme donanımlarında yetkilisi olduğumuz üreticilerde aşağıdaki gibidir:

 

Yüksel Makine
YMV Crane
Ningbo Asia FRP
Wuxi Haihong

 

Denizcilik sektöründe güvenlik alanındaki bilinç ne durumda?
Çok güzel bir soru üzülerek cevap veriyorum çünkü; 2008’de başlayan global krizin değiştirdiği piyasa şartları yüzünden mevcut gemilerdeki personel kaliteleri de düşmüştür. Armatörlükte iyi gelir olduğunu düşünen diğer meslek grubu sahipleri bu işlere son 10 yılda girdiler. Fakat gerekli donanıma sahip insan kaynakları kullanmadığından gemilerine gerekli bakımları ve gemideki personelin ihtiyaçlarını tam olarak ön görememişler ve anlayamamışlardır, bu birçok mağduriyet doğurmuştur. Biz Shm Safety olarak gemisini ve gemideki personelini düşünen armatörler ile çalışmaktayız. Çok iş yapmak bizim için inanın önemli değil, bizim için önemli olan işimizi kurallara uygun ve düzgün bir şekilde yapmanın gayesindeyiz. Bunu bilen yerli ve yabancı armatörlerimiz de bizim ile uzun soluklu çalışmaktadır. Şahsım olarak işimizi düzgün yapmada bize katkısı olan değerli armatörlerimize gönülden teşekkür ederim.

 

Corona Virüsün firmanıza ve denizcilik sektörüne etkisi hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?
Corona virüsü, bildiğiniz üzere dünya da hayatı durdurma noktasına getirdi. Çok sayıda insan hayatını kaybetti, insanlar işlerine gidemez oldu. Bizde gemilere servis verirken gerekli izolasyonumuzu sağlayıp öyle servis vermekteyiz. Bu virüs sebebi ile sektörümüzde durma noktasına geldi. Corona virüsün 1-2 ay içinde aşısının bulunup tamamen ortadan kalkacağına inanıyorum. İnşallah bir an önce bütün dünyada hayat normale döner tüm temennim budur. Gün birlik ve beraberlik günüdür.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Murat, KİLİM, -, SHM, Safety, Genel, Müdürü,
Yorumlar
Haber Yazılımı