Haber Detayı
06 Nisan 2021 - Salı 17:24 Bu haber 798 kez okundu
 
Motor arızası nedeniyle Süveyş Kanalı yavaşladı
Süveyş Kanalı'nda geçtiğimiz günlerde karaya oturarak dünya ticaretini sekteye uğratan konteyner gemisi Ever Given'ın ardından bugün kanaldaki petrol tankerinde meydana gelen motor arızası nedeni ile trafik yavaşladı.
DÜNYA Haberi
Motor arızası nedeniyle Süveyş Kanalı yavaşladı

Petrol tankeri, römorkörlerin yardımına gelmesinin ardından yeniden hareket ettirildi.

 

Geçtiğimiz günlerde Panama bandıralı 200 tonluk konteyner gemisi Ever Given'ın karaya oturmasıyla gündeme gelen Süveyş Kanalı'nda bu kez bir petrol tankerinde motor arızası meydana geldi. Kanalın güneyinde bulunan "Rumford" adlı tankerdeki arıza nedeniyle deniz trafiğinin yavaşladığı bildirildi. Tankerin yardımına iki römorkör gönderildiği, sürdürülen çalışmalar sonucu geminin yeniden hareket ettirildiği aktarıldı.

 

Süveyş Kanalı İdaresinden (SCA) bir yetkili de kanaldaki sorunun 10 dakika sürdüğünü ve durumun düzeldiğini belirtti.

 

Küresel Ticaret Sekteye Uğramıştı
23 Mart'ta karaya oturan konteyner gemisi Ever Given, küresel ticarette büyük zarara yol açmıştı. Ever Given'ı kurtarma çalışmaları kapsamında 60 fit derinlikte toplam 27 bin ton kum kazılmış, yerinden hareket ettirebilmek için 14 römorkör kullanılmıştı. Akdeniz'i Kızıldeniz'e bağlayan ve dünya ticaretinde önemli geçiş noktalarından olan Süveyş Kanalı'nda sıkışan Ever Given'ın günlük tahmini 9.6 milyar dolar zarara yol açtığı belirtilmişti. Deniz trafiğinin durması ile Mısır'ın ise günlük yaklaşık 10-15 milyon dolar zarara uğradığı ifade edilmişti.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Motor, arızası, nedeniyle, Süveyş, Kanalı, yavaşladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı