Haber Detayı
27 Kasım 2020 - Cuma 12:11 Bu haber 1581 kez okundu
 
Mete Yarar, gemi baskınını 2 yıl önceden nasıl bildi?
Türk bandıralı Roseline-A gemisinde 'Libya'ya yönelik silah ambargosu' bahane edilerek yapılan hukuksuz arama Türkiye'nin gündemindeyken, konuya ilişkin özel bir ayrıntı dikkatleri çekti. Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar'ın 2 yıl önce kaleme aldığı 'Oyunun Sonu - Deliler' romanında olayı birebir anlattığı ortaya çıktı.
GÜNCEL Haberi
Mete Yarar, gemi baskınını 2 yıl önceden nasıl bildi?

Türk bandıralı Roseline-A gemisi taşıdığı insani yardım malzemeleri ile İstanbul'dan demir alarak Libya'ya hareket etti.


Gemi, Yunan bir komutanın sevk ve idaresinde yapılan İrini Harekatı'nda görevli bir Alman fırtakeyni tarafından dün, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Libya açıklarında durduruldu.


"Silah Ambargosuna İlişkin İnceleme"
Komuta merkezi İtalya'nın başkenti Roma'da olan İrini Operasyonu'ndan Akdeniz'de Türk gemisine yönelik denetime ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "İrini Operasyonu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2292 ve 2526 sayılı kararlarının uygulanması çerçevesinde, 'Roseline A' isimli Türk bayraklı genel kargo gemisine çıktı ve Libya'ya yönelik silah ambargosuna ilişkin incelemelerde bulundu" ifadesi kullanıldı.


Mete Yarar 2 Yıl Önce Bire Bir Anlattı 
Türkiye'den bu skandala art arda kınamalar gelirken, konuyla ilgili bir ayrıntı dikkatleri çekti. Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar'ın 2018 yılında kaleme aldığı 'Oyunun Sonu - Deliler' kitabında, dün yaşanan bu kriz daha gerçekleşmeden uzun zaman önce birebir anlatıldığı ortaya çıktı.


Yarar'ın kitabında yer verdiği çok benzer senaryoda olayın geçtiği yıl olarak 2020'yi işaret etmesi de gözlerden kaçmadı.


Tarım Malzemesi Taşıyan Türk Gemisine 'Silah' Komplosu 
Mete Yarar kitabında, 2020 yılında Doğu Akdeniz'de istihbarat savaşlarının öne çıkacağına vurgu yapıyor.


Yarar, ilgili bölümde terör örgütlerine sevkiyatı yapılacak silahların dolu olduğu konteynerlerin Türk şirketlerine ait içi tarım malzemesi dolu olan konteynerle değiştirildiğinden bahsediyor.

Kitapta yer alan satırlar:

 

Kaynak: superhaber.tv

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Mete, Yarar,, gemi, baskınını, 2, yıl, önceden, nasıl, bildi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı