Haber Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 13:53 Bu haber 678 kez okundu
 
Mavi Vatan kavramını yaratan Cem Gürdeniz'den tepki
Emekli Amiral Cem Gürdeniz, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğalgaz çalışmalarını askıya almasına ve İbrahim Kalın'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a atfen söylediği sözlere tepki gösterdi.
GÜNCEL Haberi
Mavi Vatan kavramını yaratan Cem Gürdeniz'den tepki

Gürdeniz, “'Herkes kendi kıta sahanlığında çalışmalara devam etsin, tartışmalı bölgelerde de ortak çalışmalar yapılsın' ifadesi Türkiye'nin tezleri için menfi sonuçlar yaratacaktır” dedi.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzakerelerin devam ettiği sırada daha yapıcı bir tutum belirleyene dek biraz beklememiz gerektiğini söyledi” ifadelerini kullanmıştı.


Kalın katıldığı bir programda "Son NAVTEX yayınlandığında Yunanistan tarafı çok aşırı bir tepki verdi. Sanki biz gidip hemen Meis Adası'nı işgal edecekmişiz gibi, böyle bir şey söz konusu değil. Oruç Reis'in arama tarama yapması planlanan yer Meis Adası'na 180 kilometre mesafede. Yani yanında falan, kıta sahanlığında değil. Buna rağmen Cumhurbaşkanımız, 'madem bu müzakereler devam edecek bir görelim önümüzü, bir müddet bekletelim' dedi. Şimdilik de bir müddet bekletebiliriz" demişti.


Bu açıklamaların ardından Mavi Vatan kavramını yaratan isim Amiral Cem Gürdeniz açıklamayla tepki gösterdi.

Gürdeniz açıklamasında, “İbrahim Kalın’ın açıklamasında Cumhurbaşkanına atfen ‘Herkes kendi kıta sahanlığında çalışmalara devam etsin, tartışmalı bölgelerde de ortak çalışmalar yapılsın’ ifadesi Türkiye nin tezleri için Menfi sonuçlar yaratacaktır. Türkiye nin kıta sahanlığı bellidir. Libya anlaşmasından sonra BM’ye deklare edilmiştir. Tartışmalı alan yoktur. Yunanistan’ın arsızca iddiaları vardır. Meis adasına 50 bin kilometrekare verilen bir alanı kabul etmek ve tartışmalı bölgede ortak çalışma yapmak demek Libya mutabakatından ve Mavi Vatan’ın bir kısmından vazgeçmek demektir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Mavi, Vatan, kavramını, yaratan, Cem, Gürdeniz'den, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı