Haber Detayı
19 Mayıs 2021 - Çarşamba 22:59 Bu haber 1870 kez okundu
 
Marmara-Hazar konteyner hattı kuruldu
Türkiye, Rusya ve Orta Asya arasındaki ticaret 2020 yılında yaklaşık 31.2 milyar dolar oldu.
DENİZ TİCARETİ Haberi
Marmara-Hazar konteyner hattı kuruldu

P&O Maritime Logistics, DP World Yarımca aracılığıyla kurduğu yeni hat sayesinde Hazar Denizi’ndeki Aktau & Türkmenbaşı limanlarına Rusya nehir sistemleri ile doğrudan ulaşım sağladı. Bu sayede Türk şirketleri ile bölge arasında daha yakın ticaret bağlantıları için yeni bir rota oluştu.

 

P&O Maritime Logistics tarafından Hazar Denizi’nden DP World Yarımca’ya başlatılan yeni nakliye rotası Türkiye - Hazar Hattı, Orta Asya’yı Türkiye’ye doğrudan bağladı. Hattan deneme amaçlı ilk konteyner yolculuğunun tamamlandığı bildirildi. Yeni nehir-deniz yolunun ilk işareti olan bu adım kapıdan kapıya teslimatta daha düşük ulaştırma maliyetleri sunarak Türkiye ve Orta Asya ticaretini artıracak. P&O Maritime Logistics tarafından, DP World Yarımca ve DP World grup bünyesinde yer alan şirketlerin desteğiyle işleyecek yeni nakliye rotası ilk kez bu pazarlar arasında düzenli konteyner bazlı taşımacılık sağlayacak. Hız ve maliyet avantajı sunan Türkiye – Hazar Hattı, karayolu taşımacılığına göre karbon salınımını yüzde 17 oranında düşürüyor. P&O Maritime Logistics ayrıca, DP World Yarımca aracılığıyla Hazar Denizi’ndeki Aktau & Türkmenbaşı limanlarına Rusya nehir sistemleri ile doğrudan ulaşım sağlayarak, Türk şirketleri ile bölge arasında daha yakın ticaret bağlantılarını gerçekleştirmek için ideal bir rota oluşturdu.

 

Yüzde 20 Tasarruf Sağlanacak
DP World Yarımca CEO'su Kris Adams, konuya ilişkin açıklamasında, “Bu bölgeler arasındaki ticaretin artmasının ardından yeni deniz yolunun açılması, bu pazarlarda faaliyet gösteren firmalar için önemli bir avantaj sağlayacak” dedi. P&O Maritime Logistics CEO'su Martin Helweg de şunları söyledi: “Türkiye, Rusya ve Orta Asya arasındaki ticaretin verimliliğini artırmak için muazzam bir potansiyel var. Bu çözümle, müşteriye TIR taşımacılığına kıyasla maliyette ortalama yüzde 10-20 tasarruf sağlarken konteyner başına karbon emisyonlarını yüzde 17 veya 0.5 ton azaltabilecek. Bunun yanı sıra kargoyu demiryoluna kıyasla yüzde 15 daha hızlı bir şekilde varış noktasına ulaştırarak müşterilerimize pek çok avantaj sağlayacağız.”

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Marmara-Hazar, konteyner, hattı, kuruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı