Haber Detayı
03 Mayıs 2021 - Pazartesi 13:15 Bu haber 985 kez okundu
 
Marmara Denizi’ndeki beyaz tabakanın üç sebebi varmış
Marmara Denizi'nin Tekirdağ, İzmit, Yalova ve Gemlik sahillerinde deniz salyası (müsilaj) kaynaklı beyaz tabaka endişe yaratıyor.
DENİZ VE ÇEVRE Haberi
Marmara Denizi’ndeki beyaz tabakanın üç sebebi varmış

Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, bunun oluşmasını üç temel faktöre bağladı. Sarı, "Bunlardan birincisi Marmara Denizi bu yıl soğuyamadı. İkincisi Marmara Denizi’nin çevresinde 25 milyon insan yaşıyor ve müthiş bir endüstri var. Üçüncüsü de endüstri ve nüfusun atıklarının tamamı dolaylı ya da doğrudan Marmara Denizi’ne bırakılıyor olması" dedi.

 

Marmara Denizi’nin Tekirdağ, İzmit, Yalova ve Gemlik sahillerinde deniz salyası (müsilaj) kaynaklı beyaz tabaka endişe yaratıyor. Marmara Denizi sahillerini kaplayan beyaz tabakanın nedeninin endüstri ve evsel atıklardan kaynaklı olabileceği belirtildi.

 

“Bunun üç sebebi var”

Maramara Denizi’nde yaşananlara ilşkin açıklama yapan Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, şöyle konuştu;

 

Marmara Denizi'ndeki en büyük sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bunun oluşmasında üç temel faktör var. Bir tanesi bu sene Marmara Denizi soğuyamadı. Suyun sıcaklığı yüksek. İkinci olarak ise Marmara Denizi'nin çevresinde 25 milyon insan yaşıyor ve müthiş bir endüstri var. Bu endüstri ve nüfusun atıklarının tamamı dolaylı ya da doğrudan Marmara Denizi'ne bırakılıyor. Bu yüzde azot fosfor yükü denilen besin elementlerinin ve besin tuzlarının miktarı yükseldi.

 

Bir de deniz şartları durağan olduğu için bu üç şart bir araya geldiğinde bazı plankton türleri, alg türleri hızlı çoğalmaya başladılar. Mevcut azot fosfor yükünün yüksek olması ve deniz şartlarının durağan olmasına bağlı.”

 

“Üç hafta ile bir ay içinde geçeceği belirtilmekte”

Marmara Denizi’nde su yüzeyinde ortaya çıkan beyaz tabaka ile ilgili konuşan Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Sevim Yürüten de şunları söyledi;


“Marmara Denizi’nde şu an kimyasal kirlilik var demek çok doğru değil. Bilim insanlarının öyle bir açıklaması da yok. Bize gelen bir bilgi de yok. Ama tabi arıtılmamış sular denizin eko sistemini etkilediği için kirlilik bu tür aşırı olayları da meydana getirebilir. Bunlar özellikle evsel ve endüstriyel nitelikli arıtılmamış suların deşarjlarından kaynaklı olabilir. Burada ilk görülen şey suyun sıcaklığına bağlı bir plankton patlaması. Denizlerdeki mikro organizmaların aşırı beslenmesi ile yüzeye çıkması. Şu an mevcut durum bu. Bu kirliliğin 3 hafta ila 1 ay içerisinde geçeceği belirtilmekte”

 

“Marmara Denizi foseptiğe dönüştü”

Maramara Deniz’inin foseptik haline geldiğini dile getiren DOĞADER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir ise “Türkiye nüfusunun çoğu İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Trakya bölgesinde yaşıyor. Bu bölgelerin hiç birinde doğru dürüst arıtma yok. Olanlarda mikrobiyolojik arıtmalar. Türkiye’de kimyasal arıtma tesisi ise hiç yok. O nedenle Marmara Denizi atık çöplüğüne dönmüş durumda” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Marmara, Denizi’ndeki, beyaz, tabakanın, üç, sebebi, varmış,
Yorumlar
Haber Yazılımı