Haber Detayı
22 Şubat 2021 - Pazartesi 18:47 Bu haber 2319 kez okundu
 
Maersk'ten dünyanın ilk çevreci gemisi
Maersk, dünyanın ilk sıfır emisyonlu gemisini iki yıl sonra denizlere açacak, gemi metanol ile çalışacak
KURUMSAL Haberi
Maersk'ten dünyanın ilk çevreci gemisi

Maersk, dünyanın ilk karbon nötr gemisini 2023 yılında dünya denizlerine çıkaracak. Metanolle çalışacak olan 2.000 TEU’luk gemi dekarbonizasyon sürecini de hızlandırmış olacak, bölge içi ağlarından birinde konuşlandırılacak. Metanol yakıtla beslenen gemi Maersk’ün 2030'da karbon nötr gemileri işletme hedefinden tam yedi yıl önce hizmete girmesi hedefleniyor.

 

“Bu teknolojiye öncülük etmek için zaman içinde yeterli miktarda karbon nötr metanol sağlamak önemli bir zorluk olacak” diyen AP Moller-Maersk Filo CEO'su Henriette Hallberg Thygesen, “Başarımız, bu çığır açan ürünü benimseyen müşterilerimize ve yakıt üreticileri, teknoloji ortakları ve geliştiricilerle olan iş birliğini güçlendirerek üretimi yeterince hızlı bir şekilde arttırmasına dayanıyor” dedi.

 

Metanol Enstitüsü Müdürü Chris Chatterton şunları söyledi: “Maersk, karbon nötrlüğüne yönelik stratejisinde önemli bir adım olarak yenilenebilir metanolü benimsemede endüstri liderliğini bir kez daha gösteriyor. Metanolün temiz, verimli ve güvenli bir deniz yakıtı olduğu kanıtlanmıştır. Gemi operatörlerine önemli miktarda net sera gazı azaltımı, IMO 2020 ile tam uyumluluk ve yenilenebilir metanol üretimi büyüdükçe net karbon nötrlüğüne yol açan bir yolla anında dekarbonizasyon avantajları sunacak.”

 

Maersk CEO'su Soren Skou, "A.P. Moller - Maersk’in amacı küresel lojistiğin karbondan arındırılmasına öncülük etmektir. Müşterilerimiz bizden küresel tedarik zincirlerini karbonsuzlaştırmalarına yardım etmemizi bekliyorlar ve gelecekte ihtiyaç duyduğumuz karbon nötr yakıtların doğasında bulunan pratik, teknik ve güvenlik sorunlarını çözmek için çalışıyoruz. 2050 yılına kadar karbon nötr bir filoya sahip olma arzumuz, 2018'de duyurduğumuzda uçtu. Bugün bunu ulaşılması zor ama ulaşılabilir bir hedef olarak görüyoruz” dedi.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Maersk'ten, dünyanın, ilk, çevreci, gemisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı