Haber Detayı
18 Temmuz 2020 - Cumartesi 12:34 Bu haber 4480 kez okundu
 
Liman Başkanlığı, Limanı'nın boşaltılmasını istedi
Kuşadası Liman Başkanlığı, kiralama yapılamadığı için ruhsat alamayan Akbük Limanı'nın boşaltılmasını istedi.
YAT - MARİNALAR Haberi
Liman Başkanlığı,  Limanı'nın boşaltılmasını istedi

Akbük Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Celalettin Erol, “İşletme izni için her türlü başvuruyu yaptık ama izin verilmedi. 150 tekne sahibi sıkıntılı bir sürece girdi” dedi.

 

Didim’in Akbük Mahallesinde bulunan, balıkçı teknelerinin yanı sıra ticari olta balıkçılığı yapan tekneler ile şahıs teknelerinin bağlandığı Akbük Limanı, kapatılmayla karşı karşıya kaldı. Kiralama yapılamadığından dolayı işletme ruhsatı alamayan Akbük Limanı'na tebligat gönderen Kuşadası Liman Başkanlığı, limanın 7 gün içerisinde boşaltılmasını istedi.

 


"Herkes Mağdur Olacak"
Konuyla ilgili değerlendirme yapan Akbük Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Celalettin Erol, “Maalesef Kuşadası Liman Müdürlüğü bir hafta içinde limanı terk etmemizi istiyor. Ancak bunlar hesapsız işler. Kiralama yapılamadığı için işletme ruhsatı alamadık. Ancak ecrimisil ödüyoruz. İşletme izni için her türlü başvuruyu yaptık. Bizler de sorunu çözmek için uğraşıyoruz. Su ürünleri kooperatifimizin 78 üyesi var. Bir o kadar da olta balıkçısı vs var. Balıkçı olmak kolay değil. Balıkçı da kolay yetişmiyor. Bu insanlarda yılların emeği var. Çık demek kolay. Nereye gidecek bu insanlar? Alternatif barınma yeri göstermeden bu kadar insanı mağdur etmek doğru bir mantık mı? Kime hizmet ediyorlar? Bu limanın boşaltılması kimin işine yarıyor? Pandemi ortamında bu işler doğru işler değil. Yaklaşık 150 tekne sahibi sıkıntılı bir süreç yaşıyor, herkes mağdur olacak" dedi.

 

“Balıkçının Hakkını Kimseye Yedirmeyiz”
Sorunu çözmek için çabaladıklarını söyleyen su ürünleri kooperatifinin 10 yıllık tecrübeli başkanı Celalettin Erol, “Bizler sorun çıkaran insanlar değil, tam aksine mevcut sorunlara çözüm bulmaya çalışan kişileriz. Öncelikle herkes şunu çok iyi bilsin ki, balıkçının hakkını kimseye yedirmeyiz. Sorunun çözümü için üyelerimizi topladık. Ankara’dan Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Turgay Türkyılmaz ile Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Ramazan Özkaya’yı Akbük’e davet ettik. Sağ olsunlar bir dediğimizi ikiletmediler. Bizleri kırmayarak derhal Akbük’e geldiler, sorunları görüştük. Bizlere destek olacaklarını ve balıkçıların hakkını kimseye yedirmeyeceklerini, buranın balıkçı barınağı olduğunu söylediler. Mücadelemiz sürecek. Ben bu vesile ile bizleri kırmayarak Akbük’e gelip bizlere desteklerini beyan eden Sayın Turgay Türkyılmaz ve Ramazan Özkaya’ya çok teşekkür ediyorum. Güneş balçıkla sıvanmaz. Adaletin yerini bulacağından da hiçbir kuşkumuz yok. Akbük Balıkçı Barınağı balıkçılarındır ve öyle de kalacak” ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Liman, Başkanlığı,, , Limanı'nın, boşaltılmasını, istedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı