Haber Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 13:11 Bu haber 11991 kez okundu
 
Kuzey Denizi Rotası’nda ilk kış ortası yolculuğu tamamlandı
Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom ile partneri Sovkomflot, şubat ayında Kuzey Deniz Yolu'nda ilk kez bir ticari gemi seferi düzenledi.
DENİZ TİCARETİ Haberi
Kuzey Denizi Rotası’nda ilk kış ortası yolculuğu tamamlandı

Çin'in Jiangsu kentinden yola çıkan 'Christophe de Margerie' adlı gemi, '50 Let Pobedy' adlı buzkıranla birlikte Rusya'nın Yamal yarımadasındaki LNG tesisinin bulunduğu Sabetta'ya ulaştı.

 

Daha önce hiçbir ticari gemi Şubat ayında Rusya ile Çin'i birbirine bağlayan Kuzey Deniz Rotasını geçmemişti. 

 

Barents Observer'ın haberine göre 299 metre uzunluğundaki Sovkomflot tarafından işletilen 'Christophe de Margerie' LNG gemisi, 27 Ocak'ta yola çıktı ve birkaç gün sonra Bering Boğazı'dan geçerek '50 Let Pobedy' adlı buzkıranla buluştu. Arktik güzergahı boyunca Yamal yarımadasına doğru seyreden gemi, 19 Şubat'ta Sabetta Limanı'na girdi.

 

'Sene boyunca güvenli sefer düzenlenebileceği görüldü'

Sovkomflot CEO'su Igor Tonkovidov, bu seferin Rusya'nın Arktik bölgesinin doğu kesimindeki yolculuk güzergahını ciddi şekilde genişlettiğini ve Kuzey Deniz Yolu'nda tüm sene boyunca güvenli sefer düzenlenebileceğini ortaya koyduğunu ifade etti.

 

Sefer, kalın buzlu güzergahta gerçekleştirildi. Anakara ile Severnaya Zemlya takımadaları arasındaki boğazlar ve Novosivirsk adaları karaya bağlı kalın buzla kaplıyken diğer alanlar bir yıllık, 30-200 santimetre kalınlığında buzla kaplı. Ancak bu bölgede 'çok yıllık buz' olarak da bilinen daha kalın buz tabakaları bulunmuyor.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kuzey, Denizi, Rotası’nda, ilk, kış, ortası, yolculuğu, tamamlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı