Haber Detayı
12 Nisan 2021 - Pazartesi 12:46 Bu haber 1203 kez okundu
 
Küresel ısınmayla ticarete yeni rota
Süveyş Kanalı’ndaki kaza, alternatif ticaret rotalarını gündeme getirdi. Bunlardan Orta Koridor, Türkiye’nin avantajlarını öne çıkarırken, kutuplardaki erimeyle oluşan Kuzey Deniz Rotası ise Çin’den Avrupa’ya yeni bir yol açıyor.
DÜNYA Haberi
Küresel ısınmayla ticarete yeni rota

Önceki sene 150’nci yılını kutlayan Süveyş Kanalı, bu yıl hem ülkesini hem dünyayı üzdü. Kanal trafiğini durduran gemi kazası, dikkatleri alternatif ticaret yollarına çevirdi. Türkiye, coğrafi avantajını, Orta Koridor’da İstanbul Boğazı’nın altından geçirdiği trenlerle parlatırken; Avrupa için çok daha kuzeyde yeni bir alternatif gelişiyor.

 

Küresel Isınma

Küresel ısınmayla Kuzey Kutbu’ndaki buzulların erimesi, gemilerin daha rahat ilerlemesine imkan sağlıyor. Rusya’nın kuzeyinden geçen Kuzey Deniz Rotası’nda (NSR) bu yılın ilk çeyreğinde 7,5 milyon ton kargo taşındı. Rusya Federasyonu Denizcilik ve Nehir Taşımacılığı Ajansı verilerine göre, bu yıl NSR’den aylık sefer sayısı 160’a ulaştı.

 

 

8 Kat Artış

2010’da bu rotada yük taşımacılığı 300 bin ton civarındayken 2013’te dört milyon tona yükseldi. Dönemin Başbakanı Dmitry Medvedev’in 2013’te, “10 milyon tonun normal olduğunu düşünüyoruz” dediği rotada, geçen yıl trafik hacmi 33 milyon ton oldu. Oysa tahminler 29 milyon ton seviyesindeydi.

 

2024 Hedefi

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kararnamesine göre, bu rotadaki kargo trafiği 2024’e kadar yılda 80 milyon tona çıkarılacak. Rusya, bu kapsamda NSR boyunca düzenli konteyner taşımacılığı başlatacak.

 

Başbakan Yardımcısı Yurii Trutnev, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada NSR’nin, uzun vadede Süveyş Kanalı’na göre daha ucuz olacağını ifade etti. Bunun için Rusya’nın ayrı bir federal program oluşturacağını kaydeden Trutnev, “Büyük bir proje başlatıyoruz, hemen kâr elde edemeyiz, bir süre yatırım yapmamız gerekecek. Buzkıran filosunu yöneten Rosatom’dan, NSR üzerinde gemi konvoylarının oluşturulması için bir program hazırlamasını istedik” dedi.

 

Süveyş Kanalı’ndaki kaza ile potansiyeli tekrar gündeme gelen Kuzey Deniz Rotası’nın, ne kadar çekici olacağını, seyir güvenliği ve bölgeye yapılan yatırımlar belirleyecek.

 

Japonya da Kuzey Rotasına Girdi

Ocak ayında Rusya Federasyonu Uzak Doğu ve Kuzey Kutbu Kalkınma Bakanı Alexey Chekunkov ile Japonya’nın Rusya Olağanüstü Büyükelçisi Toyohisa Kozuki, önemli bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Kuzey Denizi Rotası üzerinden düzenli bir konteyner hizmetinin başlatılması ele alındı. Rus makamlarından yapılan açıklamaya göre Japonya, Uzak Doğu ve Kuzey Kutbu’ndaki ticari ve ekonomik işbirliği için taslak bir konsept geliştirdi ve Rusya’ya sundu. Kozuki’ye göre, NSR üzerinden teslimat, geleneksel nakliye rotalarından yüzde 40 daha verimli. Japon şirketleri, geçtiğimiz yıllarda, LNG’yi tankerlerle taşımak için NSR güzergahına girdi bile.

 

 

Buzların Arasından 8 Günde Teslimat

Kuzey Denizi Rotası (NSR) İdaresi’ne göre Zhelaniya Burnu ile Dezhnev Burnu arasındaki nakliye mesafesi yaklaşık 4 bin km (2.380 nm). NSR, Vladivostok’tan St.Petersburg’a ortalama 27 günde konteyner ulaştırma imkanı sağlıyor. Geçen yıl NSR’nin en hızlı geçen nükleer konteyner gemisi, 5,9 gün ile ‘Sevmorput’, en yavaş geçen 13,8 gün ile Callisto oldu. 2020’de transit taşıma ortalamasının 8 gün olduğu hesaplandı.

 

Ticaret Yollarında Önemli Olaylar

  • 14. yüzyılda İpek Yolu’nun Hazar’ın kuzeyindeki kanadının, Timur’un seferleriyle zayıflaması.

 

  • 1498’de Vasco da Gama’nın Ümit Burnu’nu geçip Hindistan yolunu açması.

 

  • 1516’da Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı fethiyle Baharat Yolu’nun kontrolünün Osmanlı hakimiyetine geçmesi.

 

  • 16. yüzyılda Avrupa ülkelerinin yaptığı coğrafi keşifler.

 

  • 1869’da Süveyş Kanalı’nın açılışı.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Küresel, ısınmayla, ticarete, yeni, rota,
Yorumlar
Haber Yazılımı