Haber Detayı
17 Kasım 2020 - Salı 09:23 Bu haber 305 kez okundu
 
‘Küresel ekonomi derin bir resesyonla karşı karşıya’
IMF'nin yayımladığı raporda, küresel ekonominin koronavirüs salgınının etkisiyle derin bir resesyonla karşı karşıya olduğu belirtildi.
EKONOMİ Haberi
‘Küresel ekonomi derin bir resesyonla karşı karşıya’

Uluslararası Para Fonu (IMF), 2020 mali yılında 83 ülkeye 165 milyar dolarlık finansal destek sağladı. IMF, 2020 yılına ait Yıllık Raporu'nu, "Benzeri Olmayan Bir Yıl" başlığıyla yayımladı. Raporda, küresel ekonominin koronavirüs salgınının etkisiyle derin bir resesyonla karşı karşıya olduğu anımsatıldı.

 

Ekonomik görünüme ilişkin belirsizliğin olduğu vurgulanan raporda, ekonomik durgunluk, işsizlik, iklim değişikliği, teknoloji ve otomasyon, dijital para birimlerinin yükselişi, artan eşitsizlik ve borçla dünyanın her yerinden insanın hayatında derin değişikliklerin yaşandığı aktarıldı.

 

Raporda, hükümetlerin salgının etkilerine karşı ekonomiyi desteklemek için "cesur" adımlar attığı hatırlatılarak, yaklaşık 12 trilyon dolarlık mali ve 7,5 trilyon dolarlık parasal eylemin hayata geçirildiği kaydedildi.

 

Dünyanın karşı karşıya olduğu krize yönelik IMF'nin aldığı önlemlere de değinilen raporda, IMF'nin 2020 mali yılında 49 düşük gelirli ülkeye 16,1 milyar dolarlık imtiyazlı finansman dahil 83 ülkeye 165 milyar dolarlık finansal destek sağladığının bilgisi verildi. Raporda, 129 ülkenin de ekonomik gözetiminin tamamlandığı da aktarıldı.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: ‘Küresel, ekonomi, derin, bir, resesyonla, karşı, karşıya’,
Yorumlar
Haber Yazılımı