Total Lub Marine
Haber Detayı
19 Temmuz 2021 - Pazartesi 12:55 Bu haber 839 kez okundu
 
Körfez’in Görülesi Müze Gemileri
Eğer boş zamanlarında müzeleri gezenlerden ve geçmişin izlerini sürenlerdenseniz, Kocaeli’de bulunan Türkiye’nin ilk ve tek Müze Gemileri Gayret ve Hızırreis sizleri bekliyor. Bu sıra dışı müzelerde, belki hayatınız boyunca göremeyeceğiniz mekanları gezme şansı bulacaksınız.
KÜLTÜR Haberi
Körfez’in Görülesi Müze Gemileri

TSK mensubu değilseniz ve hiç asker olmadıysanız bir muhrip ya da denizaltıyı yakından inceleme ve gezme şansınız neredeyse hiç yok gibi görünebilir. İzmit Körfezi'ne demir atmış TCG Gayret ve TCG Hızırreis, Türkiye’nin ilk ve tek Müze Gemileri olarak size bu şansı veriyor. Aslında savaş anında birbirini yok etmek için imal edilmiş bu iki gemi şimdi İzmit Marinası yanında omuz omuza iki dost olarak ziyaretçilerini ağırlıyorlar. Kocaeli'nin tarihi değerlerini korumak amacıyla Kocaeli Valiliği'nce başlatılan çalışmalar kapsamında Donanma tarafından kullanılmayan Gayret Muhribi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin de projeye katılımı ile Türkiye'nin ilk yüzer Güzel Sanatlar Galerisi ve Müzesi haline getirildi. Restorasyon çalışmalarından sonra, İzmit Körfezi'nde hazırlanan yere getirilerek, uzun yıllar sürecek yeni görevine 20 Ağustos 1997'de başladı.


Köprüüstü, savaş harekât merkezi, komutan kamarası, makine dairesi, mutfak ve çamaşırhanesi orijinal şekliyle muhafaza edilmiş durumda olan muhribin bu bölümlerine gemi personelini temsilen üniformalı cansız mankenler de konarak mekânlar yaşatılıyor. Gemiye çıkmadan önce ziyaretçileri kan kırmızı rengi ve şanıyla dalgalanan ay-yıldızlı bayrağımız karşılıyor. Gemiye çıkarken de gemiden inerken de bayrak selamlanmadan geçilmiyor. Türk Bayrağından sonra savaş anında içinde 9 personelin görev aldığı çift namlulu top da bütün görkemiyle karşılamasını yapıyor ve rehber eşliğinde ziyaretçiler geminin iç bölümlerini gezintiye başlıyorlar.


Geminin 3 bölümden oluşan er yatakhanesi müze dönüşümü kapsamında görsel sergi alanı yapılmış. Bir bölümde, çeşit çeşit ve görenleri hayran bırakan gemi maketleri, bir bölümde Türk denizcilik tarihinin anlatıldığı panolar, diğer bir bölümde ise denizcilikte kullanılan çeşitli objeler sergileniyor. Atatürk Verteksi ve onursal bölümü haline getirilen subay kamaralarının duvarları Mustafa Kemal'in yazıları ve resimleri ile donatılmış. Resim, fotoğraf ya da el işi serginizi orijinal bir mekânda açmak istiyorsanız TCG Gayret, sergi salonuna dönüştürülmüş revir bölümü ile bu konuda da size hizmet vermeye hazır. Gemide ayrıca Audio-Visual salonu ile toplantı ve seminer salonu da hizmet veriyor.


İzmit'in gururu olan Gayret Muhribi içerisinde, denizcilikle ilgili müze ve gösterim merkezlerinin yanı sıra açık ve kapalı kafeteryalar da mevcut. Kafeterya olarak kullanılan helikopter platformu adeta ziyaretçilerin gezilerinin son durağı oluyor. Bir taraftan tarihi saat kulesinin de görüldüğü kentin ön cephesini diğer taraftan İzmit Körfezi'ni seyrederek çaylarını yudumlayan ziyaretçiler keyiflerine keyif katıyorlar.


87 metre boyu ve yaklaşık 2 bin tonluk ağırlığıyla TCG Gayret Muhribinin yanında uslu iri bir balina gibi görünen TCG Hızırreis, aslında ismini aldığı Barbaros Hayrettin Paşa gibi Türk donanmasının bir ferdi. Denizler altında fersah fersah yol almış bu denizaltı TCG Gayret'ten 6,5 yıl sonra 29 Ekim 2004'te Türkiye'nin ilk denizaltı müzesi olarak hizmete açıldı. 


7 ayrı su geçirmez bölmeden oluşan denizaltının “battı şamandırası” ve pervaneleri müzenin girişinde TCG Gayret'in pervaneleri ile birlikte ziyaretçileri karşılıyor. Oluşturulan platformdan denizaltının güvertesine çıktığınızda denizcilerin gemiye giriş çıkışlarını sağlayan kapakların ziyaretçilere kolaylık sağlanması amacı ile biri başta biri kıçta olmak üzere 2 ayrı kapıya dönüştürüldüğü görülüyor. Türk Deniz Kuvvetleri personelinin gemilerdeki yaşam şartlarının zorluğunu topluma göstermek amacıyla, gemilerde yaşam mahalleri orijinal şekilleriyle muhafaza edilmiş ve tıpkı TCG Gayret'te olduğu gibi denizaltının çeşitli bölümlerine konan cansız mankenlerle dekor tamamlanmış.


Orijinal hali ile muhafaza edilen bölümlerden biri olan baş torpido bölümünde geminin diğer bölümlerinde olduğu gibi bir ses düzeneği ile bölümün özellikleri interaktif olarak (CD çalar vasıtası ile) ziyaretçilere anlatılıyor. Bir taraftan bu sesli sunumu dinleyen ziyaretçilere sunumda anlatılanları göstermek ise rehbere kalıyor. Sesli sunum içinde, torpidoların ateşlenmesi sırasında duyulan ses ve personel konuşmalarına da tanık olanlar kendilerini adeta harp anındabir denizci gibi hissedebiliyorlar. Geminin arka tarafında bulunan kıç torpido dairesi ise deniz izcilerinin eğitim yapabilecekleri bir alan haline getirilmiş. 


Baş batarya dairesine geçildiğinde burada örnek olarak bırakılan iki adet bataryanın yanı sıra 4 adet bilgisayar olduğu görülüyor. Bu bilgisayarlar ziyaret için gelen 7-15 yaş grubu çocukların denizaltı harp oyunları oynayabilmeleri için yerleştirilmişler. Gerçek bir denizaltında, bilgisayarda dahi olsa bir denizaltıyı kullanarak harp yapmak küçük ziyaretçiler için değişik bir deneyim oluyor. 


Torpidolar, makine-teçhizatlar ve geminin donanımı derken ortalama 85 personelin görev yaptığı denizaltında personele düşen yaşam alanları iyice daralmış. Tek kişinin bile gezerken zorlandığı bu dar alanları görünce denizaltında görevli askerlerin yaşam şartlarının zorluğu bir kez daha gözler önüne seriliyor. Aktif hale getirilerek büyük bir plazma TV ile ziyaretçilere denizaltıcılık ve TCG Hızırreis'in teknik özelliklerinin anlatıldığı kısa bir film gösterisi yapılan personel salonu gemideki en geniş yaşam alanlarından biri.

 

Denizaltının belki de en çok merak edilen bölümü gemi komutanının gemiyi idare ettiği santral ve kule bölümündeki periskoplardan su üstü ve çevresini görmek gerçekten keyifli oluyor. 

 


TCG Gayret Müzesi
10 Mayıs 1946 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan gemiye USS Eversole adı verildi. Eversole, Kore ve Vietnam savaşlarına katıldı. 11 Temmuz 1973 yılında Türk Donanma Komutanlığı'na katılarak TCG Gayret (D 352) adını aldı. Gemi hizmette bulunduğu yirmi yılı aşkın süre içinde birçok yerde önemli görevler üstlendi. 1973-1995 yılları arasında birçok Milli ve NATO tatbikatlarına iştirak ettikten sonra 1995 yılında hizmet dışı kaldı. 1997 yılında Donanma Komutanlığı, Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Güzel Sanatlar Galerisi ve Yüzer Müze haline getirildi. Müze Restorasyon çalışmalarından sonra 20 Ağustos 1997 tarihinde şu anda bulunduğu yer olan İzmit Garı önüne getirildi. TCG Gayret ilk ve tek Gemi müze olmasının yanı sıra aynı zamanda ilk ASROC (Anti Submarine Rocket) atışı yapan ve ilk seyir halinde TCG Akar tankerinden akaryakıt ikmali yapan gemi olarak ilklere imzasını atıyor. TCG Gayret hizmet süresince yaptığı bu ilkler ve gösterdiği üstün başarılar nedeni ile Sancak Gemisi olarak tercih edildi ve Excellent (mükemmellik) ödülü verildi.

 


TCG Hızırreis Denizaltı Müzesi
2. Dünya Savaşı sonrası, yüksek duruş ve vuruş gücüne sahip ilk denizaltı gemilerinden biri olarak, USS Gudgeon ( SS 567 ) ismiyle 11 Haziran 1952 tarihinde Porsmouth/ABD'de denize indirildi. 30 yıl süreyle ABD Deniz Kuvvetleri'nde görev yaptıktan sonra, 30 Eylül 1983 tarihinde California'da Türk Sancağı çekilen TCG Hızırreis, Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edildi ve Denizaltı Filosu Komutanlığı kuruluşuna girdi. 1997 yılında tamamen milli imkânlar ile yapılan “VATOS Atış Kontrol Sistemi” ile modernize edildi. Türk Deniz Kuvvetleri'nde görev yaptığı 21 yıl süresince; 19 bin 771 saat dalış gerçekleştirdi, 19 adet Milli Tatbikat ve 9 adet NATO tatbikatına katıldı. 5 adet cephe görev eğitimi ve 11 adet rotasyon eğitimi görevini yerine getirdi. Türk Deniz Kuvvetleri'ndeki aktif hizmeti 09 Şubat 2004 tarihinde sona erdikten sonra, Donanma Komutanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi
tarafından Müze Gemi değişikliği yapılarak 29 Ekim 2004 tarihinden itibaren İzmit/Kocaeli'nde sergilenmeye başlandı.


Ziyaretçi sayısı her geçen yıl artan TCG Gayret ve TCG Hızırreis Müzelerini ziyaret etmek için 0262 323 33 83 no’lu telefondan detaylı bilgi alabilirsiniz. 

 

 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Körfez’in, Görülesi, Müze, Gemileri,
Yorumlar
Haber Yazılımı