Aytuğlu Banner- Başlangıç 13 Eylül 2021 ( 1 Yıl )
Haber Detayı
08 Haziran 2021 - Salı 08:52 Bu haber 2316 kez okundu
 
‘Konteyner fiyatlarının yeni bir rekor kıracağını düşünüyoruz’
Çin’deki ana ihracat merkezlerinden biri olan Yantian terminalindeki gecikmelerin yakın zamanda konteyner fiyatlarında bir artışa neden olabileceği ve küresel tedarik zincirini tehdit edebileceği düşünülüyor.
DENİZ TİCARETİ Haberi
‘Konteyner fiyatlarının yeni bir rekor kıracağını düşünüyoruz’

ABD ve Avrupa’daki büyük limanlarda yaşanan sıkışıklık şimdi de Çin’deki ana ihracat merkezlerinden birini etkiliyor. Bu ay sonuna kadar sürmesi beklenen darboğazın navlun fiyatlarında yükselişe neden olabileceği de düşünülüyor.

 

Şenzen limanındaki operatörlerden biri olan Yantian Uluslararası Konteyner Terminali, geçen ay birkaç işçide koronavirüs tespit edilmesi sonrasında kısmi olarak kapatılmıştı. Bölgesel yönetimin karantina kurallarının iş gücünde azalmaya neden olmasıyla birlikte tesis de çeşitli zorluklarla karşılaşıyor.

 

Dünyanın en yoğun dördüncü limanındaki halihazırda kırılgan olan küresel tedarik zincirinin üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Gemiler Yantian’a yanaşmasına rağmen liman ve yakınındaki hareketlilik kısıtlanmış durumda.

 

Jefferies Analisti Andrew Lee, limandaki sorunların fiyat artışına neden olabileceğinin altını çizerek “Yakın zamanda konteyner fiyatlarının yeni bir rekor kıracağını düşünüyoruz” dedi.

 

Dünyanın en büyük konteyner hattı sahibi Maersk ise Yantian terminalindeki etkinlik oranının şu anda normal zamanların yüzde 30’u civarında olduğunu söyledi.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: ‘Konteyner, fiyatlarının, yeni, bir, rekor, kıracağını, düşünüyoruz’,
Yorumlar
Haber Yazılımı