Haber Detayı
21 Eylül 2020 - Pazartesi 15:01 Bu haber 862 kez okundu
 
Karbon emisyonlarını azaltacak yelkenli kargo gemisi tanıtıldı
İsveçli bir tasarım şirketi, deniz taşımacılığından kaynaklı karbon emisyonlarını yüzde 90 azaltabilecek rüzgarla çalışan “Oceanbird” adlı yelkenli bir kargo gemisi tanıttı.
GEMİ İNŞA Haberi
Karbon emisyonlarını azaltacak yelkenli kargo gemisi tanıtıldı

200 metre uzunluğa, 40 metre genişliğe ve 80 metre uzunluğunda yelken yüksekliğine sahip dünyanın en büyük yelkenli gemisi, 7 bin otomobil taşıma kapasitesine sahip. Bununla birlikte, okyanuslararası geçisi 12 gün süren Oceanbird’in 2024 yılında fosil yakıtla çalışan nakliye gemilerine alternatif olarak denizlerdeki yerini alması bekleniyor.

 

2030'a kadar deniz taşımacılığındaki karbon emisyonlarının yüzde 40 azaltılması hedefleniyor

BM'nin Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), 2030'a kadar uluslararası deniz taşımacılığından kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını yüzde 40 oranında azaltma hedefi koydu. Bu yılın başında, hava kirliliğini azaltarak insan sağlığını iyileştirmeyi amaçlayan örgüt, nakliye gemilerinden salınan kükürt miktarını da amaçlayan yeni kurallar getirdi.


Bu kapsamda üretilen İsveçli Wallenius Marine adlı deniz taşıtı şirketi, Oceanbird adlı yelkenli kargo gemisi konseptini tanıttı. Şirket tarafından yapılan açıklamada kargo gemisinin deniz taşımacılığından kaynaklı karbon emisyonlarını yüzde 90’a kadar azaltabileceği belirtildi.

 

7 bin otomobil taşıma kapasitesine sahip

Aerodinamik Oceanbird gemisinin motoru çoğunlukla rüzgarla çalışıyor ve ortalama 10 knot (20 km/s) hızla 7 bin otomobili taşıyabiliyor. Geminin geliştricileri, taşıtın bir transatlantik geçişin yaklaşık 12 gün süreceğini ve bunun bugünün fosil yakıtla çalışan kargo gemilerinden sadece birkaç hafta daha uzun olduğunu belirtti.

 

 

Dünyanın en büyük yelkenli gemisi olacak

Stockholm merkezli şirket, gerçek kargo gemisini inşa etmeden önce 6 metre uzunluğundaki bir modelin deniz denemelerini başarıyla tamamladı. Tamamlandığında, 200 metre uzunluğa ve 40 metre genişliğe sahip dünyanın en büyük yelkenli gemisi olacak.

 

Sıfır emisyonlu taşımacılık rüzgâr enerjisiyle mümkün

Wallenius Marine, küresel denizcilik topluluğunun iklim değişikliğini tersine çevirmeye yardımcı olmak için fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçmesi gerektiğini belirterek, Oceanbird’in denizcilik endüstrisine büyük değişiklikler getirebileceğini ve sıfır emisyonlu taşımacılığın rüzgâr kullanılarak mümkün olduğunu açıkladı.

 

İlk gemi 2024'te okyanuslardaki yerini alacak

Wallenius Marine COO'su Per Tunell, “Birkaç yıldır birlikte çalıştığımız tasarımımızı sunmaktan gurur duyuyoruz. Oceanbird’in gelecekteki nakliye gemilerinin yerini alacağını umuyoruz.Deniz taşımacılığı, küresel ticaretteki  tüm malların yaklaşık yüzde 90'ını temsil eder, ancak aynı zamanda dünyadaki karbon emisyonlarının artmasına da neden olur, bu nedenle nakliyatın sürdürülebilir hale gelmesi kritik önem taşıyor. Rüzgâr, okyanus taşımacılığı için en temel enerji kaynağıdır ve Oceanbird üzerindeki 80 metre yüksekliğindeki kanatlı yelkenlerle geleceğin okyanusa giden yük gemilerini geliştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Bununla birlikte Tunell, gemiyle ilgili çalışmaların yeni tip corona virüs pandemisi nedeniyle sekteye uğradığını ifade ederek, 2021 sonunda müşterilerden sipariş alacaklarını ve ilk geminin 2024 yılında okyanuslardaki yerini alacağını söyledi.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Karbon, emisyonlarını, azaltacak, yelkenli, kargo, gemisi, tanıtıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı