Haber Detayı
21 Ekim 2020 - Çarşamba 20:57 Bu haber 971 kez okundu
 
Karakol botları Türk Loydu Klası altında inşa edilecek
Türk Loydu ve Ares Tersanesi iş birliğiyle, Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa edilecek olan 122 adet süratli devriye botunun inşa çalışmalarına başlandı.
GEMİ İNŞA Haberi
Karakol botları Türk Loydu Klası altında inşa edilecek

İki adet iç dizel motor ve su jetleri ile karbon takviyeli gelişmiş kompozit kullanılarak vakum infüzyon teknolojisi ile üretilecek olan ARES 35 FPB; azami 35kt sürat ve 160 deniz mili menzile sahip olacak.

 
Düzensiz göç ve insan kaçakçılığı ile mücadele, arama kurtarma çalışmaları ve emniyet faaliyetleri gibi görevlerde hizmet verecek olan botlar; Türk Loydu norm ve kurallarına göre inşa edilecek ve Artvin'den Hatay'a kadar Türkiye'nin tüm kıyı bölgelerinde faaliyet gösterecek. Türkiye'nin gemi inşa tarihindeki en büyük seri üretiminin gerçekleştirileceği projenin beş yıl sürmesi planlanıyor.

 
Projede; üretim planına göre iki ayda bir 6 bot teslim edilmesi ve her bir botun sadece bir hafta içinde denize indirilmesi de hedefleniyor. Alüminyum kurtarma platformu kullanılacak olan ARES 35 FPB’nin ana teknik özellikleri ise aşağıdaki gibidir:


Uzunluk: 12 metre 
Genişlik: 3,75 metre 
Draft: 0.80 metre 
Ana Tahrik Sistemi: 2 x İçten Takmalı Dizel Motor ve Su Jeti 
Hız: 35 knot 
Menzil: 160 deniz mili

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Karakol, botları, Türk, Loydu, Klası, altında, inşa, edilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı