Haber Detayı
14 Mayıs 2021 - Cuma 18:40 Bu haber 1161 kez okundu
 
Kanal İstanbul İdaresi Başkanlığı kuruluyor
Haziranda ilk kazmanın vurulması beklenen Kanal İstanbul için kurulacak Kanal İstanbul İdaresi'nde TOKİ, Emlak Konut, Karayolları, Demiryolları, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlükleri, Ulaştırma Bakanlığı çatısı altında toplanacak.
YURT Haberi
Kanal İstanbul İdaresi Başkanlığı kuruluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın “İsteseniz de yapacağız, istemeseniz de” diyerek haziran ayında çalışmalara başlanacağını duyurduğu Kanal İstanbul projesinde süreci yönlendirmek üzere “Kanal İstanbul İdaresi” kuruluyor.

 

Erdoğan Kanal İstanbul projesinde ilk kazmanın haziranda vurulacağı duyurulmuştu. Proje kapsamında güzergâhında yapılması planlanan altı köprüden ilkinin temeli de yine önümüzdeki ay sonunda atılacak. Plana göre, ihale sürecinin ardından kanal inşaatı öncesi hazırlık çalışmaları yaklaşık 1.5 yıl sürecek. Kanal inşaatının ise 5.5 yıl sürmesi öngörülüyor. Projenin tamamlanma süresi yedi yıl olarak planlanıyor. 

 

Bakanlık çatısı altında konut iştirakleri
Projeyi yürütmek için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösterecek Kanal İstanbul İdaresi Başkanlığı’nın kurulma hazırlıklarında da sona gelindiği öğrenildi.  Buna göre TOKİ, Emlak Konut, Karayolları, Demiryolları, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlükleri başkanlığın paydaşları olacak.

 

Projeye ilişkin çalışmalarda paydaşlar, Başkanlık çatısı altında iş birliğine gidecek.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kanal, İstanbul, İdaresi, Başkanlığı, kuruluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı