Aytuğlu Banner- Başlangıç 13 Eylül 2021 ( 1 Yıl )
Haber Detayı
22 Temmuz 2021 - Perşembe 23:18 Bu haber 1454 kez okundu
 
Kabotaj ülkemizin kuruluş ve gelişme sürecindeki önemli bir kilometre taşıdır
Kabotaj hakkı, uluslararası deniz hukuku tarafından kabul gören ve milli egemenliğin en önemli ayaklarından biri olarak üzerinde büyük bir dikkatle durulması gereken, kalkınmayı ve ilerlemeyi kendine ilke edinen devletler için kadim bir haktır.
GÜNCEL Haberi
Kabotaj ülkemizin kuruluş ve gelişme sürecindeki önemli bir kilometre taşıdır

CEM SEVEN
GEMİ YAT VE HİZ. İHR. BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI

 

1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren, Türkiye limanlarında her türlü yük ve yolcu taşıma hakkını Türk bayraklı gemilere ve Türk vatandaşlarına tesis ederek denizlerimizde ticari hâkimiyet kurmamızı sağlayan Kabotaj Yasası, ülkemizin kuruluş ve gelişme sürecindeki önemli bir kilometre taşıdır. Kabotaj hakkı, uluslararası deniz hukuku tarafından kabul gören ve milli egemenliğin en önemli ayaklarından biri olarak üzerinde büyük bir dikkatle durulması gereken, kalkınmayı ve ilerlemeyi kendine ilke edinen devletler için kadim bir haktır. Denizciliği ülke politikası olarak gören ve denizlere hükmeden bütün ülkelerin bu kanunların uygulanması için gösterdikleri kararlılık rastlantı değildir.

 

Kurtuluş Savaşı ve Lozan Zaferi ile yabancılara verilen temel imtiyazlardan kurtulan Türk devleti, devlet denizciliğinin kalkınması için ciddi bir atılım gerçekleştirmiş, 1925 yılında yürürlüğe giren Limanlar Kanunu’nun ardından bir yıl sonra 26 Nisan 1926’da Kabotaj Kanunu’nu kabul etmiş ve bu kanun 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti, Kabotaj Kanunu ile kıyılarından elde edebileceği ekonomik değerin kendi bünyesinde tutulması hakkını elde etmiştir. Bu kapsam dâhilinde limanlar arası seferler, çeki ve kılavuzluğun yanı sıra, deniz canlıları avcılığı, kum çakıl ihracı, gemi kurtarma, enkaz kaldırma, batık çıkarma, dalgıçlık ve gemi adamlığı ile her türlü deniz esnaflığını Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetinde bulunan kişi ve şirketlere özgülenmiştir. Temelde bu kanun, Türkiye’ye karasularını yönetmek ve buradan gelir elde etmek kapısını açmıştır.

 

Her yıl ülkemizde 1 Temmuz’da kutlanan “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” ülkemizin bağımsızlığının ve egemenliğinin sadece ana karada değil, mavi vatanda da tek söz sahibi olduğunun göstergesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılında gerçekleştirilen İzmir İktisat Kongresi’nin açış konuşmasında belirttiği üzere “Siyasi ve askeri muzafferiyetler ne kadar büyük olursa olsun, iktisadi zaferlerle taçlandırılmadıkça payidar olamaz. Bir milletin doğrudan doğruya hayatıyla alakadar olan, o milletin iktisadiyatıdır.” Bu anlamda toprak ve denizlerimizin tüm ekonomik değerleri üzerinde kendi ülkemizin egemenliğinin bulunuyor olması, siyasi ve askeri zaferleri taçlandıracak olan hamledir. Bu yönüyle Kabotaj birebir olarak ülkemizin bağımsızlığıyla ilgilidir.

 

İngiliz İmparatorluğu incelendiğinde, mevcut gücünün denizciliğe ve kabotaja verdiği önemle açıklanabileceği görülmektedir. 17. Yüzyılda çıkartılmış, 18. ve 19. yüzyıllarda ciddiyetle uygulanan “Navigation Acts” adı verilen bir dizi kanun İngiltere Denizcilik Kanunlarının temelini oluşturmuştur. Bu kanunlara göre kargolar İngiltere’ye sadece İngiltere bandıralı gemiler tarafından taşınabilecekti. Keza balıkçılık faaliyetleri de sadece İngiliz gemileri tarafından yapılabilecekti. Bu durum bahsi geçen dönemde gerek savaşlara gerekse mevcut talebin karşılanmasında zorlanılmasına sebep olduysa da orta ve uzun vade de İngiltere’nin dönemin en güçlü ekonomisi ve süper gücü olmasını sağlamıştır. Denizcilik alanında İngiltere örneğindeki gibi hareket etmiş bir diğer ülke Amerika Birleşik Devletleri, 1920 yılında çıkardığı “Jones Act” yasası ile kabotaj yasasını günümüzde en sert uygulayan ülke konumundadır. ABD’de ülke içerisindeki limanlar arasında suyolu ile gerçekleşen yük ve yolcu taşımacılığı ABD tersanelerinde inşa edilmiş, armatörü ve mürettebatı ABD vatandaşı olan ve sürekli ikametgâhı ABD’de olan kişiler tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Ekonomik dengeler açısından büyük bir maliyete ve yoğun uygulama zorluklarına konu olsa da ABD yasaya ilişkin mücbir sebep hali hariç olmak üzere asla taviz vermemekte ve 100 yıla yakındır titizlikle uygulamaktadır.

 

Ülkemizde dış ticaretin yüzde 70’ten fazlası deniz yolu ile yapılmaktadır. Bu bağlamda günden güne gelişen Deniz Ticaret Filomuz, tersanelerimiz, limanlarımız ekonomimizi güçlendirdiği gibi bu doğrultuda ilerlemekte olan Ar-Ge çalışmaları bilim ve teknolojide de gelişmemize katkı sağlamaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Denizcilik sadece ulaştırma işi değil, iktisadi iş olarak anlaşılacak ve tersaneler, gemiler, limanlar ve iskeleler inşa edilecek, deniz sporları kulüpleri kurulacak ve korunup geliştirilecektir. Çünkü toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer.” sözünden yola çıkarak Türk Denizciliğinin her alanda hedeflerine ulaşması için çalışmalarımıza güçlü adımlarla devam edeceğimizi ifade ediyor, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramımızı coşku ile kutluyoruz.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kabotaj, ülkemizin, kuruluş, ve, gelişme, sürecindeki, önemli, bir, kilometre, taşıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı