Aytuğlu Banner- Başlangıç 13 Eylül 2021 ( 1 Yıl )
Haber Detayı
23 Temmuz 2021 - Cuma 11:08 Bu haber 1543 kez okundu
 
Kabotaj ülkemizin bağımsızlığı kadar önemlidir ve kırmızı çizgimizdir.
Bir milletin bağımsızlığı ne kadar gerekli ise Kabotaj da o kadar gereklidir.
GÜNCEL Haberi
Kabotaj ülkemizin bağımsızlığı kadar önemlidir ve kırmızı çizgimizdir.

KAPT. KORAY KARAGÖZ
TURDEF BAŞKAN YARDIMCISI

 

Denizcilikle ilgili ilginç gelişmeler yaşadığımız bu süreçte, 1 Temmuz Kabotaj Bayramı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Kabotaj bir ülkenin kendi karasularında ve kendi limanları arasında gemi işletme ve her türlü liman hizmetlerini kendi kontrolünde bulundurma hakkıdır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde imparatorluğun kabotaj hakkı yoktu. Çünkü Batılı ülkelere verilmiş olan kapitülasyon hakları sebebiyle Osmanlı İmparatorluğu kıyılarında maalesef yabancı bandıralı tekneler ve personel hizmet görürlerdi. Ancak 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması uyarınca kapitülasyonlar lağvedildi. Böylece Türkiye kabotaj hakkına kavuştu. Türkiye’mizin 3 tarafı denizlerle çevrili büyük ölçüde bir yarımada ülkesi oluşu ve kıyı uzunluğunun 8333 kilometre olduğu dikkate alınırsa Türk denizciliğine kazandırılan bu büyük imkânı daha iyi anlayabiliriz. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra 19 Nisan 1926 tarihinde çıkarılan 815 sayılı yasaya göre Türkiye limanları arasında sadece Türk vatandaşlarının teknelerinin hizmet görmesi zorunluluğu getirildi. Yasa aynı yıl 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Bu tarih 1935 yılından itibaren Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. 2007 tarihinde kabotaj kelimesine denizcilik kelimesi de eklenerek bayramın adı Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olmuştur.

 

Kabotaj Kanunu kapsamında Mavi Vatan ile ilgili gelişmeler konusunda neler söylersiniz?
Emekli Amiral Cem Gürdeniz’in söylediği gibi Mavi Vatan iki anlam içerir. Birincisi, Türkiye’nin deniz yetki alanlarını ve bu alanlara sahipliği tarif eder. İkincisi ise Türkiye’nin denize dönüşü ve denizcileşme sürecinin bir sembolüdür. İkinci anlamı üzerinde ne kadar çok çalışırsak ve ilerleme kaydedersek, birinci anlamı üzerinde de o kadar hak sahibi oluruz. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı “Mavi Vatan”ımızın güvencesidir. Ülkemizin kara alanı 783,000 km2 iken, Mavi Vatanımızın da alanı ise 462,000 kilometrekaredir.

 

Küreselizmin geldiği nokta düşünülünce Türk Denizciliği açısından Kabotaj Kanunu gerekli midir, yoksa günün koşullarına göre revize edilmeli ve bazı kırmızı çizgiler korunmalı mıdır?
Biz eğer şu an bir Türk filosundan bahsedebiliyorsak bunu kabotaj kanuna borçluyuz. Sadece Türk filosunun gelişmesinde değil, eğer bugün Göcek’ten mavi tura çıkabiliyorsak, Alaçatı’da sörf yapabiliyorsak, Kaş’ta su altına dalabiliyorsak, kendi karasularımızı istediğimiz gibi kullanabiliyorsak, en güzel marinalarımıza yatlarımızı çekebiliyorsak, Antalya’da denizin ortasında demirde durabiliyorsak bunu Mustafa Kemal Atatürk’ün çıkardığı Kabotaj Kanuna borçluyuz. 11 Nisan 1926 günü kabul olunan ve 1 Temmuz 1926 günü yürürlüğe giren 815 Sayılı Kabotaj Kanunu ile yabancıların Türk denizciliği üzerindeki tahakkümüne son verildi ve böylece yüzyıllarca denizden uzaklaştırılan Türk halkı kabotaj kanunu ile denizlerine geri dönebildi.

 

Kabotaj Kanunu ülkemizin bağımsızlığı kadar önemlidir ve kırmızı çizgimizdir. Bir milletin bağımsızlığı ne kadar gerekli ise Kabotaj da o kadar gereklidir. 

 

2634 Sayılı Turizm Teşvik Kanunu'nda yapılan bir değişiklikle yabancı bayraklı ticari yatların kanunda belirtilen miktarda harcı yatırarak Türk karasularında dolaşması sağlandı. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?
Bu konu hakkında önce kanunu tam olarak açıklamak istiyorum. Öncelikle bu yeni bir kanun değil, sadece mevcut kanunda yeni düzenlemedir.

 

“Yat Turizm Yönetmeliği, 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu’nun 08/06/1983 yılında Bakanlar Kurulu kararınca kanunlaşıp, 04/08/1983 yılında Resmi Gazete’de yayınlanarak, o tarihten bu yana yürürlükte olan 2634 sayılı kanun.” Bu kanunun kapsamında daha önce yabancı bayraklı her boyda ticari tekneye Bakanlıkça kabotajda ticari faaliyet gösterebilmesi için lisans veriliyordu ancak bu yeni uygulama ile şu an sadece Türkiye’de muadili olmayan 39 metre ve üstü mega yatlara veriliyor. Bakanlığın istatistiklerinde Türk bayraklı 39 metre üstü ticari tekne yok, bu nedenle kanunun sadece yabancı bayraklı mega yatları kapsıyor. Bu kanun ile Türk bayraklı tekneleri bilakis korumaya alınmıştır ve filomuzla eş değer yabancı bayraklı teknelere müsaade edilmemiştir.

 

Aynı zamanda da katma değeri yüksek Mega yat Turizm potansiyelini İtalya, Hırvatistan ve Yunanistan’a bırakmamak için adım atılmıştır. Benzer düzenlemeler bu ülkelerin kanunlarında da bulunmaktadır.

 

Her megayatın haftada yaklaşık olarak 200 bin Euro civarlarında girdi sağladığı, yılda yaklaşık olarak 300 megayatın ülkemiz kıyılarını ziyaret edebileceği, her megayat’tan hali hazırda 300-400 bin TL harç alındığı ve bu kanunla beraber bu megayat’lara 20-30 milyon litre milli yakıt satabileceğimiz düşünülürse bu potansiyeli çok daha iyi anlayabiliriz.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kabotaj, ülkemizin, bağımsızlığı, kadar, önemlidir, ve, kırmızı, çizgimizdir., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı