Aytuğlu Banner- Başlangıç 13 Eylül 2021 ( 1 Yıl )
Haber Detayı
24 Temmuz 2021 - Cumartesi 16:53 Bu haber 1614 kez okundu
 
Kabotaj, denizciliğimiz adına bir dönüm noktasıdır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “tam bağımsızlık” hedefine ulaşmak için atılmış en önemli adımlardan biri olan kanun, sektörümüzün geçmişini şekillendirerek geleceğine de ışık tuttu.
GÜNCEL Haberi
Kabotaj, denizciliğimiz adına bir dönüm noktasıdır.

PINAR KALKAVAN SESEL
KOSTER ARMATÖRLERİ VE İŞLETMECİLERİ DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU BAŞKANI


Denizcilikle ilgili ilginç gelişmeler yaşadığımız bu süreçte, 1 Temmuz Kabotaj Bayramı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Tarihsel süreç içerisinde jeopolitik konumu itibariyle denizlerle iç içe olan ülkemiz, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğü giren Kabotaj Kanunu ile deniz ticaretimiz açısından önemli bir eşiği atladı. Milli ekonomimize adeta can suyu olan bu kanun, denizciliğimiz adına bir dönüm noktası oldu. Tıpkı karada olduğu gibi kendi karasularımızda da mutlak egemenliğin tesis edilmesini mümkün kılan Kabotaj Kanunu, denizcilerimizin kendi denizlerinde özgürce seyrüsefer yapmalarına imkân tanıdı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “tam bağımsızlık” hedefine ulaşmak için atılmış en önemli adımlardan biri olan kanun, sektörümüzün geçmişini şekillendirerek geleceğine de ışık tuttu. 


Denizci millet olma yolunda ülkemize büyük bir aşama kat ettiren, denizlerimizdeki hâkimiyetimiz ve ticaretimiz bakımından ciddi bir değişimin simgesi olan bu değer, bulunduğumuz zaman diliminde de milli ekonomimiz ve ülkemiz açısından hassas bir noktada yer alıyor. Son dönemde içerisinde bulunduğumuz küresel ekonomik kriz ve koronavirüs (Covid-19) pandemisi, hâkimiyetimiz altında olan denizlerimizi daha etkin bir şekilde değerlendirmemizi mecburi hâle getiriyor. Türkiye’nin elinde bulundurduğu coğrafi potansiyelle birlikte denizlerinden azami derecede faydalanması; uluslararası arenada daha güçlü bir yapıya kavuşmasının önünü açacak ve küresel bazda rekabet düzeyini artıracaktır.   


Kabotaj Kanunu kapsamında Mavi Vatan ile ilgili gelişmeler konusunda neler söylersiniz?
Mavi Vatan, ülkemizin kendi karasularında var oluşunu ve sınırlarını işaret etse de bulunduğumuz süreç içerisinde siyasal, ekonomik ve kültürel açıdan daha farklı anlamları içermeye başladı. Daha önceki dönemlerde Türkiye’nin askeri gücü ve çıkarları doğrultusunda öne çıkan bu kavram, hâlihazırda ülkemize her alanda katkı sağlayacak bir husus olarak beliriyor. Mavi Vatan kavramının gündemde daha fazla yer etmesiyle birlikte denizcilik çerçevesinde oluşan farkındalık ve Kabotaj Kanunu’nun avantajları, sektörümüze dair daha faydacı bir bakış açısının kazandırılmasına olanak sağlıyor. 


Diğer yandan Mavi Vatan’da tam anlamıyla etkin olabilmenin Kabotaj Kanunu’nun temellendirdiği güce ek olarak atılacak doğru adımlarla mümkün olabileceği gerçeği de mevcut. Özellikle birbirine sıkı bir şekilde bağlı olan Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi kavramları birlikte ele alınarak denizciliğimize başarıya götürecek politikalarla Türkiye’nin gelişiminin önünün açılacağı kanaatindeyim. Öyle ki; Mavi Vatan’ın en önemli kazanımı olan Mavi Ekonomi’nin; içerisinde insan da dahil birçok değeri barındırdığı düşünüldüğünde bu çıkarımın gerçekleşmesi konusunda umutlar daha da yeşeriyor. 


Küreselizmin geldiği nokta düşünülünce Türk Denizciliği açısından Kabotaj Kanunu gerekli midir, yoksa günün koşullarına göre revize edilmeli ve bazı kırmızı çizgiler korunmalı mıdır?
Kabotaj Kanunu’nun yürürlüğe girdiği günden itibaren Türk denizciliğinin gelişime büyük katkı sağladığı aşikardır. Özellikle geçmişte Avrupalı devletlere verilen kapitülasyonlar nedeniyle ülke denizlerinde pasif hale getirilen Türk denizcileri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde çıkarılan Kabotaj Kanunu ile birlikte denizlerimizi adeta yeniden keşfetti. Dönemin zorluklarına karşın ekonomik bağımsızlık doğrultusunda denizcilerimizin istifadesine sunulan bu kazanımın günümüz koşullarında ele alınması da ayrıca önemli bir husus olarak karşımıza çıkıyor. Bu çerçevede kanunun sistematiği korunarak yapılacak ve Türk denizcilerini ortak paydada buluşturacak düzenlemelerle sektörümüze ve ülke ekonomimize daha fazla katma değer sağlama adına adımlar atılabilir. 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kabotaj,, denizciliğimiz, adına, bir, dönüm, noktasıdır.,
Yorumlar
Haber Yazılımı