Haber Detayı
25 Ekim 2020 - Pazar 16:15 Bu haber 2267 kez okundu
 
İTÜ MTAL 2. yılında uluslararası projelerde yer almaya başladı eTwinning Projeleri
Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olan eTwinning projesinde İTÜ meslek lisesi olarak henüz 2. yılımızda olmamıza rağmen 4 proje iler yer alıyoruz.
EĞİTİM Haberi
İTÜ MTAL 2. yılında uluslararası projelerde yer almaya başladı eTwinning Projeleri

Gelişen Bilgi ve İletişim Teknolojilerini kullanarak Avrupa okullarında iş birliğinin geliştirilmesine yönelik fikir, uygulama ve dileklerin paylaşılması amacıyla okul, öğretmen ve öğrencilerin bir platformda buluşuyor.
 
 
İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) olarak 2020-2021 eğitim öğretim yılı için okulumuzda öğretmenlerimizden Selen ARAS yönetiminde 4 adet  eTwinning projeleri yapılmaya başlanmıştır. Projelerimizde Avrupa ortaklarımız ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden ortaklarımız bulunmaktadır. Projelerimizde hem Hazırlık sınıfı öğrencileri hem de 9. sınıf öğrencilerimiz bulunmaktadır. Projelerimizde yer alan öğrenci sayısı toplamda 55’dir. Proje detayları şu şekildedir: 
                
1. L. I. F. E 
 
Proje Ortakları: Arnavutluk (1), Azerbaycan (1), Bulgaristan (1), Fransa (2), Gürcistan (1), İspanya (2), Kuzey Makedonya (1), Güney Kıbrıs (1), Letonya (1), Litvanya (1), Polonya (4), Portekiz (2), Romanya (3), Türkiye (10), Yunanistan (1), Ürdün (2)
 
Proje İçeriği: Projemizde farklı ülkelerden farklı kentlerden öğrencilerin birbirlerini kendi bölgelerinin kültürel miraslarını tanıtmalarını hedefliyoruz. Yaşadıkları ülkenin kullandığı dil, şarkı, hikaye, yöresel oyunlar, ilginç alışkanlıklar, yemekler, bölgenin ünlü sanatçıları hakkında bilgiler vermeleri sağlanmaktadır.  Böylelikle Avrupa'nın kültürünü ve tarihini daha iyi tanıyacak ve Avrupa bilincini geliştireceklerdir. Proje sonunda yapılan çalışmalarla bir sanal sergi hazırlanacaktır. Farklı ülkelerden öğrenciler kendi bölgelerinin kültürel mirası dışında farklı ülkeler hakkında da bilgi edineceklerdir. Nihai sonuç, proje grupları tarafından araştırılan yerlerin kısa sunumlarını içeren bir sergi veya bir e-kitap olacaktır. Proje Ekim 2020'de başlayıp Mayıs 2021'de son bulacaktır.  Projemizde 23 ülkeden ortağımız bulunmaktadır.
 
2. Math Is Our Life (Matematik Bizim Hayatımız)
 
Proje Ortakları: Azerbaycan (1), Sırbistan (1), Yunanistan (1), İtalya (1), Ürdün (1), Polonya (2), Romanya (2), Türkiye (10)
 
Proje İçeriği: Matematik hayatımızın her alanında önemli bir yere sahiptir. Ancak çoğu insan bunun bilincinde değildir. Projemizde öğrencilerimize matematiğin hayatımızdaki öneminin farkındalığını oluşturacak etkinlikler yaparak matematiğin sadece kitaplardan soru çözmek olmadığını yaşamımızın bir parçası oluğunu kavratmayı istiyoruz. Bu amaç doğrultusunda matematiğin öğrencilerin keyif alabilecekleri yönlerini de ortaya çıkaracağız. Kriptoloji Bilimi, Geogebra, Altın Oran gibi çalışmalar bulunmaktadır.  Projeye Ekim  2020’de başlanacak ve Mayıs 2021'de son bulacaktır. Bu proje ile öğrencilerin matematiğe olan bakış açılarını değiştirmeyi ve çevrelerine daha bilinçli şekilde dikkat etmelerini, iletişim ve işbirliği becerilerini arttırmalarını topluluk önünde kendilerini ifade etme becerilerini ilerletmeyi  hedefliyoruz.                                                  
3. Career Clubs (Kariyer Kulübü)
 
Proje Ortakları: Hırvatistan (1), Portekiz (1), Romanya (2), Türkiye (10), Yunanistan (1), Fransa (2)
 
Proje İçeriği: Bu projede öğrencilerimiz mesleklerine göre kariyer kulüpleri oluşturacak ve uluslararası gruplarda işbirliği içinde çalışarak birçok web 2. 0 aracı ve mobil uygulama deneyimleyecektir. Dünyanın dört bir yanından gelen meslek lisesi öğrencileri kendi alanlarını tanıtırlar. Farklı okullardaki meslektaşları ile bir araya gelerek alanlarında yaptıkları çalışmaları, neden bu alanı seçtiklerini, avantaj/dezavantajları gibi yönlerini çeşitli etkinliklerle sergilerler. Böylece mesleki anlamda birbirlerinden yararlanarak kendilerini geliştirecekler. Projemizin sonunda öğrencilerimiz mesleki farkındalık kazanacak ve mesleki gelişimleri artacaktır. Farklı okullardaki  ve ülkelerdeki uygulamaları kendi okulunda yaparak yaşayarak deneme şansı elde edecektir. 21. yy’ın bir gereği olan bilgi işlem teknoloji uygulamalarını mesleğine birleştirerek ederek kendisini alanında geliştirecektir. Final ürünü olarak bir meslek kulüpleri dergisi oluşturulacaktır. 
 
4. Consume Less, Create More (Az Tüket, Çok Üret)
 
Proje Ortakları: Arnavutluk (1), Fransa (1), İtalya (1), Romanya (1), Türkiye (10)
 
Proje İçeriği: Amacımız, insanları modern bir yaşam sorunu etrafında bir araya getirmek ve bu soruna çözüm bulmaya çalışmaktır. Modern toplumda, insanların her şeyi tüketme çılgınlığı her geçen gün artmaktadır. Satın alıyoruz ve satın alıyoruz, sonra satın aldığımız şeyler için büyük çöplükler yapıyoruz. Güzellikler içerisindeki etrafımızı, plastik atıklar ve gereksiz şeylerle dolu çirkin bir yere dönüştürerek dünyayı yok ediyoruz. Projemizle, öğrencilerimize daha az tüketim konusunda farkındalık oluşturmaları için rehberlik edeceğiz; ihtiyacımız yoksa almamayı, satın almadan bir şeyler üretmeyi öğrenmek-örneğin, bitki yetiştirmek, "kendin yap" projeleri yapmak vb. - zamanınızı kalbinizi ve zihninizi tatmin edecek etkinlikler ile geçirmeleri konusunda farkındalıklar oluşmasına katkı sağlayacağız. Projemizde, kendini gerçekleştirme, kendini ifade etme, sağlıklı yaşam, doğaya bakma, sanatla ilgilenme, koşulsuz sevgi-insanlar, hayvanlar ve doğa-, bilinçli tüketici olma gibi bazı değerler için farkındalığı artıracağız. 
 
 
 
Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İTÜ, MTAL, 2., yılında, uluslararası, projelerde, yer, almaya, başladı, eTwinning, Projeleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı