Aytuğlu Banner- Başlangıç 13 Eylül 2021 ( 1 Yıl )
Haber Detayı
07 Ekim 2021 - Perşembe 20:07 Bu haber 587 kez okundu
 
'İnsan gücüne alternatif çözümler üretmek gerekiyor'
12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası kapsamında İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran “Sürdürülebilir Lojistikte İnovasyon, Yeni Trendler ve Yeşil Lojistik Uygulamaları" panelinde konuştu.
GÜNCEL Haberi
'İnsan gücüne alternatif çözümler üretmek gerekiyor'

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran deniz taşımacılığının sürdürülebilirliğinin sağlanması için yapılacaklar olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

 

"Sosyolojik bir sorunumuz var, oradan başlamalıyız. Gemi adamlarımız 1,5 yıldır gemilerinde, gitmek veya ayrılmak için bekliyor, büyük bir sorun yaşıyorlar. Bu dünyanın bir sorunu, sadece taşımacılığın değil... Salgında bu kadar emek sarf eden insanlar maalesef evlerine gidemiyorlar. Derhal hükümetler nezdinde bu işe bir çare bulunmalı. Yoksa bu işin sürdürülebilirliği sorun olarak karşımıza çıkacak.

 

Deniz taşımacılığının geliştirilmesi için sorunların olduğu yere müdahale edilmeli. Salgında gördük ki insan gücüne dayalı limanlarda yada nakliyelerde ciddi sorunlar yaşanıyor. İş gücü hastalıkla azaldı veya gemiler uzun süre bekletildi. Konteynerin bir ülkeye girdikten sonra çıkışı için geçen sürenin uzaması süreçleri aksattı. İnsan gücüne alternatif çözümler üretmek gerekiyor. Konteynerin kara yolu değil de, belki demir yoluyla ya da otonom lokomotiflerle nakliyesi yapılabilir. Daha az insan gücüyle çalışan gemilerle bu sorunlar çözülebilir. Daha inovatif olarak denizcilikte otonom gemiler, uzaktan kumandalı araçlar deneme safhasında olmakla birlikte şu anda küresel olaylardan daha az etkilenen çözümler geliştirilebilir. Çünkü dünya çok küçüldü ama mal hareketi çok arttı. Eskiden birbirine yakın ülkeler alışveriş yaparken şimdi dünyanın iki ucundaki ülkeler de yapıyor. Dolayısıyla bunun sürdürülebilirliğini sağlamak için daha yeni teknolojiler gerekiyor."

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: 'İnsan, gücüne, alternatif, çözümler, üretmek, gerekiyor',
Yorumlar
Haber Yazılımı