Haber Detayı
12 Şubat 2021 - Cuma 16:27 Bu haber 5716 kez okundu
 
İngiliz Şirketi sıfır emisyonlu gemi konseptini açıkladı
İngiliz şirketi, rüzgar yardımı, güneş enerjisi ve karbon yakalama kombinasyonunu kullanarak “gerçek sıfır” emisyona ulaşan ticari bir gemi için yeni bir kavramsal tasarım açıkladı.
GEMİ İNŞA Haberi
İngiliz Şirketi sıfır emisyonlu gemi konseptini açıkladı

Windship Technology, yüksekliği kısıtlı su yollarında seyrüsefere yardımcı olmak için güvertede istiflenebilen 48 metre yüksekliğindeki üç kanatlı kuleleri içeren tasarımına "Denizlerin Tesla'sı" adını veriyor. 

 

Dizel-elektrik tahrik sistemi, CO2, NOX, SOX ve partikül maddeyi “Gerçek Sıfır” a çıkarmak için genel tasarım paketine büyük güneş panelleri, karbon yakalama, optimize edilmiş gövde ve özel hava durumu yönlendirme yazılımını da dahil edecek.

 

Şu anda dökme yük gemileri ve petrol tankerleri için geçerli olan tasarım, Southampton Üniversitesi'ndeki Windship Technologies Teknik Direktörü Simon Rogers tarafından geliştirildi.

 

Southampton Üniversitesi Gemi Bilimi Bölümü'nde Gemi Dinamiği eski Profesörü Philip Wilson,

 

"Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve zararlı egzoz emisyonlarının etkili bir şekilde sıfıra indirildiği bu çözümde gösterilen bütünsel yaklaşım, sonunda Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün gereksinimlerine ulaşmak için destekleyebileceği bir tasarım çözümü olduğu anlamına gelir. 'dedi.

 

Windship, konseptini daha da geliştirmek için uluslararası sınıflandırma kurumu DNV ile de ortaklık kurdu.


“DNV ile çalışmak, gerçek sıfır emisyon durumunu kanıtlama yolunda önemli bir adımdır. Sektör artık geride kalamaz. Zaman ilerliyor ve düzenleme, geleneksel olarak değişime tereddüt eden bir endüstri için yeni bir yaklaşımı zorlayacak. Nakliye, gelecekte amaca uygun değildir. Gemicilik ve petrol şirketleri, emisyonlarını artırmaya devam eden tek büyük endüstrilerdir ve kanunda belirtilen emisyon hedeflerine ulaşma umudu olması için değişmeli ve farklı düşünmelidir. "

 

DNV Kıdemli Başkan Yardımcısı Marius Berrefjord, teknoloji hakkında şunları söyledi:

 

“Tüm gemicilik endüstrisini Gerçek Sıfıra dönüştürmeye yardımcı olmayı amaçlayan bir projede Windship Technology'de bu kadar deneyimli profesyonellerle çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Teknolojinin sera gazı emisyon azaltma kapasitesini doğrulamamıza yardımcı olacak bir simülasyon modeli oluşturma çalışmalarına başladığımızdan, proje ekibiyle tamamen şeffaf bir şekilde yakın çalışacağız. Ayrıca Windship Technology kurulu gemilerin güvenliğini ve çalışabilirliğini doğrulayacak bir HAZID için hazırlanıyoruz. Bu faaliyetleri, proje ilerledikçe daha fazla doğrulama faaliyetleri izleyecektir. Windship, bilgileri tamamen şeffaf bir şekilde sağlıyor ve DNV, kapsamlı bir doğrulama sürecini garanti edecek. Windship tarafından sunulan çok ilginç teknolojinin derinliklerine dalmak için sabırsızlanıyoruz. "

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İngiliz, Şirketi, sıfır, emisyonlu, gemi, konseptini, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı