Haber Detayı
19 Ocak 2021 - Salı 12:25 Bu haber 5404 kez okundu
 
İMEAK DTO Marmaris Şubesi'nden basın açıklaması
İMEAK Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Halil BAĞLI, 2021 yılı gelir tarifesinde yapılan artışlar hakkında basın açıklamasında bulundu.
SEKTÖRDEN Haberi
İMEAK DTO Marmaris Şubesi'nden basın açıklaması

İMEAK Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Halil BAĞLI tarafından yapılan basın açıklaması;

 

Muğla Büyükşehir Belediyesinin liman bağlama ücretlerinde Ticari Teknelere devletimizce açıklanan enflasyonun da altında kalan yeniden değerleme oranında  yüzde 9 artış yapılmıştır. Belediye limanlarında hizmet alan özel tekneler için yapılan düzenleme ise, Belediye limanlarına oluşan yoğun bağlama talepleri, özel marinaların fiyatları ve yapılan artışlarda da göz önünde bulundurulduğunda hala diğer bağlama yapılacak yerlerin oldukça altındadır. 


Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden biri olan, ülkemizde ve bölgemizde neredeyse alternatifi bulunmayan Mavi yolculuk diye tabir edilen Yat Turizmine hizmet eden Ticari Yatların, Günlük Gezi Teknelerinin, Yolcu Motorlarının faaliyet gösterdiği Muğla ilinde, tek barınma, bağlama ve yolcu indi bindi yeri olarak kullanılacak limanlar sadece Kamuya ait ve İlimiz genelinde Muğla Büyükşehir Belediyesi uhdesinde bulunan tesislerdir. Ticari teknelerimizin faaliyetleri ve Büyüklükleri de göz önünde bulundurulduğunda konumları itibariyle en yüksek dip derinliğine sahip en uygun bağlama yerleri yine belediye bağlısı limanlardır.


Her ne kadar bağlama kapasiteleri yüksek ve en büyük özel marinalar bölgemizde bulunsa da ticari teknelerin faaliyetlerine uygun olmamaları, bağlama ücretlerinin de yüksek olması sebebiyle geçimini deniz turizminden sağlayan ve tek geçim kaynakları tekneleri olan ticari tekne sahiplerinin özel marinalarda bağlaması da mümkün değildir. Deniz Turizmine hizmet veren bu tarz ticari teknelerimizin bağlayacak ve barınacakları alternatif tesisler de bulunmamaktadır. 


5216* ve 5393** sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde Muğla Büyükşehir belediyesi tarafından işletilen bölgemizdeki limanlarda bağlayan özel tekne sayılarında son yıllarda çok fazla artış olmuştur. Bunun sebebi ise ticari teknelere göre belirlenen uygun fiyat tarifesi ve bu fiyatların özel marinaların çok çok altında olmasıdır. Bilindiği üzere 2020 Mart ayından itibaren Pandemi sebebiyle ticari teknelerimizin birçoğunun tur rezervasyonları iptal olmuş ve liman içi hareketliliği azalmıştır. Özel teknelerle beraber limanlarımızda bağlama yeri sıkıntısı ortaya çıkmış ve Ticari Teknelere limanlarımızda yer bulmakta zorlanılmıştır. 


Yine yaşanan bu liman içi hareketsizlik ve özellikle özel teknelerin günlerce hatta aylarca bağladıkları yerden kalkmamaları sebebiyle ticari teknelerimiz bazen içerisindeki personeliyle birlikte kısıtlı imkanlarda günlerce alargada beklemiş bazen de içerisinde müşterisiyle açıkta beklemek zorunda kalmışlardır. Bu durum ülkelerine dönmek üzere ulaşım araçlarına yetişme telaşında olan misafirlerin belirtilen saatte limana yanaşılamaması sebebiyle sıkıntı yaşamalarına sebep olmuştur. Ayrıca aynı gün yeni yolcu alacak teknelerimizin kumanya, yakıt, su ikmali, tekne temizliği vb. faaliyetlerinde gecikme yaşanması sebebiyle de tur programlarında aksamaların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Herşey bir yana, planlanan saatte teknelerimizin limana yanaşamaması, ilçelerimizi tanımak, görmek ve alışveriş yapma isteğinde olan yerli ve yabancı turistlerin ülkemize ve bölge esnafına olabilecek katkılarına da engel teşkil etmiştir. 

 

 

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde son yıllarda amatör denizci ve özel tekne sayılarında yaşanan artış ve denizciliğin gelişmesi bizleri mutlu etmektedir, bizlerde bu gelişimi desteklemekteyiz,  ancak aynı oranda özel marina sayıları ve bağlama kapasiteleri de artmış olmasına rağmen  ticari teknelere hizmet veren bağlama yerleri sabit kalmıştır.


Sektör olarak yaşadığımız sıkıntılar da göz önünde bulundurulduğunda kısıtlı imkanlarla hizmet vermeye çalışan Muğla Büyükşehir Belediyesinin 2021 yılında uygulamaya koyduğu ücretlendirmelerin yerinde ve doğru olduğunu , bu şekilde dahi özel tekneler için belirlenen ücretlerin bölgedeki faaliyet gösteren özel marinalardan 3’de 1, 4’ de bir oranda  düşük olduğu ve belediye bağlısı limanlardan faydalanmak isteyen yabancı bayraklı ve Türk bayraklı özel teknelerin taleplerinin de karşılama sorumluluğu içerisinde olduğu görülmektedir. Sektörü korumak adına yapılan bu düzenlemeyi odamız ve bölgemizdeki ticari tekneleri temsil eden Deniz taşıyıcılar kooperatifi olarak desteklediğimizi belirtmek isteriz. 


Başından beri istişare içinde beraber ortak çalışmalar yürüttüğümüz Büyükşehir belediyesi yöneticilerimizin bundan sonraki süreçlerde de sektörümüze ve bizlere daha fazla destek olmalarını temenni eder, biz sektör temsilcileri olarak ta her türlü desteği vereceğimizi belirtmek isteriz. 


Saygılarımızla kamuoyunun bilgilerine sunarız.

 

2021 yılı gelir tarifesinde özel teknelere yönelik yapılan artışlar hakkında bilgi notu

1) Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden biri olan Muğla ilimizde, ülkemizde ve bölgemizde neredeyse alternatifi bulunmayan, ülke turizmimize gerek tanıtım gerekse denizcilik adına varlıkları ve katkıları her zaman tarafımızca desteklenen, Mavi yolculuk diye tabir edilen, geleneksel yapılı bölgemizde inşa edilen guletler başta olmak üzere ahşap tekneler ve diğer tüm tekne tipleri ile Dünya’nın bir çok yerinden insanı Muğla’mız koyları ile tanıştıran Yat Turizmi ve Gezi Teknelerinin faaliyet gösterdiği tek barınma ve bağlama yeri olarak kullanılan yat limanı ve iskeleler sadece Büyükşehir Belediyemiz uhdesinde bulunan tesislerdir. Bu tarz teknelerin bağlayacak ve barınacakları alternatif tesislerin bulunmaması, bununla birlikte bağlama kapasiteleri yüksek ve en büyük özel marinaların bölgemizde bulunmasına rağmen ticari teknelerin faaliyetlerine uygun olmamaları geçimini denizden sağlayan ve tek geçim kaynakları tekneleri olan, göstermiş oldukları faaliyetleri ile ülkemize ekonomik olarak önemli katkılar sağlayan ticari tekne sahiplerinin işletmemiz altında bulunan tesislerde hizmet verilmesine öncelik verilmektedir.


2) Tesislerimizin bağlama ücretleri belirlenirken öncelikli olarak ticari teknelerin durumları göz önünde bulundurularak değerlendirilmeler yapılmaktadır. Tesislerimizdeki bağlama ücretlerinin bölgede bulunan diğer marinaların çok çok altında kalması sebebiyle özel marinalarda bağlı Türk ve yabancı bayraklı özel teknelerin buralardan çıkarak belediyemiz tesislerine bağlama taleplerinde önüne geçilemez bir artış yaşanması, bu durumun haksız rekabete ve bağlama kapasitemizin dolmasına ve buna bağlı olarak ta özellikle ticari teknelerin en çok ihtiyaç duydukları yüksek turizm sezonu öncesi, esnasında tesislerde yer bulma sorunu yaşamasına ve kendilerine yeteri kadar yer ayrılamamasına neden olmaktadır. 


3) Bununla birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan Pandemi sebebiyle tüm ticari tekneler Ülkemizde turizm sektörüne hizmet eden işletmeler gibi en çok etkilenen ve gelir kaybı yaşayarak desteklenmeye ihtiyacı olan hizmet sektörü olmuştur. 2020 yılı içinde pandemi kaynaklı teknelerin turları iptal olmuş ve liman içi hareketliliği fazlası ile azalmıştır. Kıyı tesislerimizdeki ücretlerin özel marinalara göre aşağıda kalması sonucu limanımıza gelen özel teknelerle beraber liman içi yerleşimde desteğe ihtiyaç duyan ticari teknelere yer bulmakta zorlanılmıştır. Bu kapsamda 2021 yılında ticari teknelere yeniden değerleme oranında yani yüzde 9 oranında ücret artışı ön görülmüştür. Büyükşehir Belediyemiz sorumluluğunda bulunan kıyı tesislerinde daha yüksek drafta (derinlikte) tekne bağlanmasına olanak sağlayan dip derinliğine sahip rıhtımlar olması sebebiyle bu alanlarda bağlayan küçük ölçekli tekneler büyük ölçekli teknelerin bağlanmasını engellemektedir. Bunun nedeni olarak tesis içindeki bağlama yapılan bölgelerde oluşan talebin karşılanamaması ve ticari teknelere düzenleme yapılabilmesidir
Bir diğer tarafta pandemi sürecinde bir diğer faaliyetlerinde azalma görülen guruplar ise balıkçı tekneleri ve bu m2 lerde olan günlük ticari tur tekneleri olmuştur. Bu teknelerimiz de yapılan taban m2 düzenlemesinde kendilerine önceki dönemde 3500 TL ortalama ödeme yapar iken bu ödemeleri bu yeni düzenleme ile 1900 TL olarak gerçekleşmektedir.


4) Muğla Büyükşehir Belediyesinin hüküm ve tasarrufunda bulunan kıyı tesislerimiz içerisinde Bodrum Limanında 530 bağlama kapasitesine sahip olunup bunların 74 tanesi özel 456 tanesi ticari kapasite olarak değerlendirilmektedir. Marmaris Limanında 200 bağlama kapasitesine sahip olunup bunların 48 tanesi özel 152 tanesi ticari kapasite olarak değerlendirilmektedir. İçmelerde ise 100 kapasite 20 özel 80 ticari kapasite olarak değerlendirilmektedir. Yine aynı şekilde Fethiye Limanında bağlama kapasitesi 56 olup bunlardan 6 tanesi özel tekne 56 tanesi ticari yattır. Genel hatları ile bakıldığında ülke ekonomisinde turizm sektörünün yeri çok büyük olmakla beraber Muğla İlimizde bu sektörde lider olarak kabul edilmektedir. Turizm gelirleri içerisinde de özellikle pandemi döneminde ticari teknelerin payı fazlası ile büyümüş olup, güvenlik ve sağlıklı bir konaklama imkanı sağlamaktadır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda özel teknelere nazaran ticari tekneler daha çok desteklenmesi gerekmektedir. 


Özet olarak; Yapılan bu uygulama fiyat artışından ziyade metrekare düzenlemesidir. Kıyı Tesislerimizde bağlama yapan teknelerin ebatları ortalama 150 m2 olup, bu özelliklere sahip teknelerin tesislerimizde bağlama bedeli 41.000,00 TL iken çevre özel marinalarda bağlaması durumunda bu özelliklere sahip tekneler 120.00,00 TL ile 230.000,00 TL arası değişmektedir.
Yine aynı şekilde özel teknelerin birim fiyatları, bölgede bulunan özel marinalarda kur artışına dayalı yapılan fiyat artışlarına bağlı olarak aradaki fark orantısız şekilde artmıştır. Örneğin tesisimizde geçen sene 3000 TL öder iken bu sene 9508 TL ödeme yapacak 45 m2 büyüklüğe ve özel kullanıma ait bir tekne, Ocak 2020 tarihinde X özel marinasında bağlanmak için 6750 Euro karşılığında 6,54 Euro kuru ile 44.145 TL ödeme yapacak iken bu sene 62.000 TL ödeme yapmaktadır. Uhdemiz altında işletilen tesislerimizde çevresinde bulunan özel marinalar ile kıyaslama yapıldığında 600 e denk gelecek rakamlarda daha uygun şartlarda ödeme imkânları ile hizmet verilmesine devam edilmektedir.

 

Tüm yukarıdaki bilgiler doğrultusunda tesislerimizde yapılan artışlar Euro kur değişim dengesine ve Yeniden değerleme oranlarına uygun olarak yüzde 9 ile yüzde 40 arasında gerçekleştirilmiş olup, diğer tüm özel marinaların yapısına göre belirledikleri ve uyguladıkları taban rakamları tesislerimizde de uygulanılmaya başlanılmıştır.

 

Liman Adı

Özel Tekne Sayısı

Ticari Tekne Sayısı

Toplam Bağlama Kapasitesi

Bodrum Limanı

26

254

280

Gümbet Limanı

48

202

250

Marmaris Limanı

48

152

200

İçmeler Rıhtımı

20

80

100

Fethiye Limanı

6

50

56

 

MUĞLA İLİ SINIRLARI İÇİNDE BULUNAN ÖZEL MARINALARIN 2020 YILI BAĞLAMA ÜCRETLERİ

 
 
 

m2 (Alan)

Fethiye Ecesaray Marina

Marmaris Netsel Marina

Marmaris Adaköy Marina

Bodrum Yalıkavak Marina

Bodrum Milta Marina

Bodrum Turgutreis Marina

 

25m2 tekne

20.092,50 TL

24.445,00 TL

30.353,40 TL

12.500 Euro ( 112.750,00 TL)

35.770,00 TL

4.940 Euro ( 44.559,00TL)

 

50 m2 tekne

35.760,00 TL

48.892,00 TL

37.942,00 TL

12.500 Euro  ( 112.750,00 TL)

73.912,00 TL

7.155 Euro (64.538,00 TL)

 

100 m2 tekne

75.412,00 TL

102.857,00 TL

79.570,00 TL

22.500 Euro (202.950,00 TL)

181.770,00 TL

164.980,00 TL

 

150 m2 tekne

118.822,50 TL

158.118,00 TL

122.640,00 TL

56.500 Euro (509.630,00TL)

292.912,00 TL

17.434 Euro (157.255,00 TL)

 

250 m2 tekne

303.096,00 TL

335.162,00 TL

259.790,00 TL

90.000 Euro (811.800,00TL)

552.975,00 TL

26.432 Euro (238.417,00 TL)

 
               

Not : Marina fiyatlarında euro çarpanı kullanan marinalar için 08.01.2021 Merkez Bankası güncel kurundan hesaplanmıştır.

 

 

MUTTAŞ TARAFINDAN İŞLETİLEN KIYI TESİSLERİNDE 2021 YILI BAĞLAMA BEDELİ

 
 
 
 

BODRUM , GÜMBET LİMANI

MARMARİS LİMANI

FETHİYE LİMANI

 

m2 (Alan)

yabancı bayraklı özel tekne

türk bayraklı özel tekne

ticari tekne

yabancı bayraklı özel tekne

türk bayraklı özel tekne

ticari tekne

yabancı bayraklı özel tekne

türk bayraklı özel tekne

ticari tekne

 

25m2 tekne

9.508,00 TL

1.950,00 TL

1.950,00 TL

9.508,00 TL

1.950,00 TL

1.950,00 TL

9.508,00 TL

1.950,00 TL

1.950,00 TL

 

50 m2 tekne

26.971,00 TL

26.971,00 TL

4.764,00 TL

26.971,00 TL

26.971,00 TL

3.285,00 TL

26.971,00 TL

26.971,00 TL

3.285,00 TL

 

100 m2 tekne

61.101,00 TL

26.974,00 TL

9.636,00 TL

61.101,00 TL

26.974,00 TL

6.643,00 TL

61.101,00 TL

26.974,00 TL

6.643,00 TL

 

150 m2 tekne

93.349,00 TL

40.953,00 TL

14.619,00 TL

93.349,00 TL

40.953,00 TL

10.239,00 TL

93.349,00 TL

40.953,00 TL

10.239,00 TL

 

250 m2 tekne

155.582,00 TL

69.624,00 TL

24.912,00 TL

155.582,00 TL

69.624,00 TL

18.615,00 TL

155.582,00 TL

69.624,00 TL

18.615,00 TL

 
Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İMEAK, DTO, Marmaris, Şubesi'nden, basın, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı