Haber Detayı
04 Mart 2021 - Perşembe 23:28 Bu haber 4487 kez okundu
 
İMEAK DTO aylık meclis toplantısı yapıldı
Salih Zeki Çakır’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, gündeme geçilmeden önce yönetim kurulunun ek gündem talebi doğrultusunda Kocaeli şubesi hizmet binasının yanındaki arazinin satın alınmasının gündeme alınması oylamaya sunularak kabul edildi.
SEKTÖRDEN Haberi
İMEAK DTO aylık meclis toplantısı yapıldı

Salih Zeki Çakır hayatını kaybedenlerden İnebolu Tersanecilik Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Karavelioğlu'nu saygıyla anarak; Çok yakından tanıdığımız, sektörümüze çok büyük katkıları olmuş, beyefendi ve tecrübeli bir isimdi. Kendisine Allahtan gani gani rahmet diliyorum. Ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.'' dedi.

 

 

Sınırları ve Mevzuatın Belirttiği Limitleri Aşan Üyelere Uyarıda Bulunuldu
Gündem maddelerine geçilmeden önce Salih Zeki Çakır katılım sınırları ve mevzuatın belirttiği limitleri aşan üyelere uyarıda bulunulduğunu açıklayarak ikaz, ihtar ve hatırlatma yazısı gönderildiğinin altını çizdi. Çakır, bu toplantıya da katılmayan söz konusu üyelerin meclis üyeliklerinin düşürüleceğini vurguladı. Çakır meclis toplantılarından şikâyeti olanların istifa yöntemine başvurmaları konusunda hassasiyet göstermelerini gerektiğini söyleyerek; ''Yeterli sayıda üye olsa da istenilen toplantı sayısı maalesef olmamaktadır. Bu da buradaki çalışmaların bana göre şevkini kırmaktadır. Normalde, bütün arkadaşlarımız kendilerine oy verenlerin saygısı gereği toplantılara katılıp kendi komitelerinin ve denizcilik sorunlarını takip edip görüş ve önerilerini sumaları beklenmektedir.'' ifadelerini kullandı.

 

Salih Zeki Çakır'ın konuşmasının ardından gündem maddeleri şubat ayı 35 sayılı toplantı zabıtlarının onaylanması ve Aygün Özgen'in 2021 Ocak Dönemi Gelir Gider Hesap Durumu başlıklı sunumuyla devam etti.

 

 

Toplantı, Şubat Ayı faaliyetleri sunumunun ardından Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran'ın 2020 yılı mali performansı hakkında görüşleri ve öne çıkan başlıklar şu şekilde: 

 

"Odamızın Hiçbir Banka Ya da Finans Kurumuna Banka Borcu Kalmamıştır!"

Odamızın banka ve finans kurumlarına olan borçlarının tamamen bittiğini açıklayan Kıran; “Göreve geldiğimiz gün odamızın 10 milyon 288 bin 46 TL ve 6 milyon 823 bin 33 dolar kredi borcu vardı. Bugün memnuniyetle ifade etmek isterim ki 25 Ağustos 2020 tarihinde yaptığımız son ödemeyle birlikte odamızın hiçbir banka ya da finans kurumuna banka borcu kalmamıştır. Ayrıca; göreve başladığımızda 175 personeli bulunan Odamız, bugün itibariyle 156 çalışanı ile sektöre hizmet vermeye devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

"Genel Kurulumuzu TÜDEV’de Yapmayı Ümit Ediyoruz"
Odamız ile üniversitemizi vakfeden Türk Deniz Eğitim Vakfı arasındaki bağı daha da güçlendirmek amacıyla TÜDEV vakıf senedine ilişkin çalışmaları geçen yıl tamamlamıştık. Geçtiğimiz yıl 15 Nisan tarihinde Genel Kurul yapmayı planlamıştık ancak Covid-19 salgını bu planımızı ertelememize neden olmuştu. Akabinde genel kurulumuzu Ekim-Kasım aylarında yapmayı planlarken pandemi nedeniyle İçişleri Bakanlığı Genelgesi doğrultusunda yine ertelemek zorunda kaldık. Şartların müsait olduğu ilk zamanda tahminen bu son yeni gelişmelere göre nisan ayı içerisinde genel kurulumuzu TÜDEV’de yapmayı ümit ediyoruz.

 

"86 Ayrı Kurum ve Kuruluşa Toplamda 8.736.192 TL Katkı Sağladık"
Ayrıca Oda olarak, Türk denizciliğine hizmet eden lise, yüksekokul ve üniversitelerin taleplerini de bütçe imkanlarımız çerçevesinde karşılamayı görev biliyoruz. Tüm bunlarla birlikte devletimiz tarafından düzenlenen kampanyalara katkıda bulunuyor, Odamıza denizcilik ile ilgili kurum ve kuruluşlar ile Sivil Toplum Örgütlerinden gelen talepleri titizlikle inceliyor ve uygun olanlara yine bütçemiz imkanları çerçevesinde bağış, yardım ve sponsorluklar şeklinde katkı sağlamaya gayret gösteriyoruz. Bu bağlamda geçtiğimiz yıl 86 ayrı kurum ve kuruluşa toplam 8.736.192 TL katkı sağladığımızı belirtmek isterim.


"Denizci Kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyorum"
Kadınlarımız artık birçok sektörde çalışma hayatına önemli katkılar sağlıyor. Erkeklerin ağırlıkta olduğu denizcilik sektöründe gemiler dahil olmak üzere fiilen çalışan kadınlarımızın sayısının giderek artması sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Bu vesileyle denizcilik sektörü başta olmak üzere dün çalışan kadınlarımızın dünya kadınlar gününü kutluyorum.

 

Aziz Şehitlerimizi Rahmet ve Minnetle Anıyorum!
18 Mart'ta kahraman askerlerimizin bu milletin kimseye boyun eğmeyeceğini eşsiz bir şekilde ilan ettiği Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümüne erişeceğiz. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımız için canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İMEAK, DTO, aylık, meclis, toplantısı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı