Aytuğlu Banner- Başlangıç 13 Eylül 2021 ( 1 Yıl )
Haber Detayı
24 Temmuz 2021 - Cumartesi 18:12 Bu haber 1758 kez okundu
 
İlk kez bir gemide güneş panelleri test edilemeye başlandı
262.000 dwt kapasiteli capesize gemisi BERGE K2 üzerinde güneş panelleri test çalışması başlatıldı.
SEKTÖRDEN Haberi
İlk kez bir gemide güneş panelleri test edilemeye başlandı

Güneş panelleri, güneşten gelen ışığı elektrik enerjisine dönüştürüyor. Paneller; gemilerde; dizel jeneratörleri desteklemek ve bu ünitelerdeki gereken gücü azaltmak için test ediliyor.

 

Yapılan testlerin ardından Berge K2 isimli geminin işletmecisi Berge Bulk, araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Yapılan açıklamada: test kurulumu, dökme yük gemisinin dizel alternatörlerini desteklemek için gemideki ana elektrik şebekesine beslenen ~100 kilovat elektrik gücü üretiyor. Test yoluyla, denizde ve liman içi kargo operasyonları sırasında panellerin streslere nasıl dayandığını gözlemliyor ve değerlendiriyoruz. Denemeyi 1.000 kilovatlık bir kuruluma dönüştürmeyi planlıyoruz.” İfadeleri kullanıldı.

 

Berge Bulk, gemilerde güneş panellerinin şu anda çok yaygın olmadığı göz önüne alındığında, bu teknolojiyi test eden birkaç nakliye şirketinden biri haline geldi.

 

Şirket kısa süre önce kuru dökme yük gemilerinden birinde ilk deniz biyoyakıt denemesini gerçekleştirmişti.

 

Bu girişimler, Berge Bulk'ın 2025 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefleyen çevresel sürdürülebilirlik stratejisinin bir parçası olarak değerlendiriliyor.

 

Şirket, yeni enerji verimli gemiler konuşlandırarak ve alternatif yakıtlar geliştiren şirketleri destekleyerek ve bunlara yatırım yaparak bu hedefe ulaşmayı amaçlıyor.

Kaynak: (TDM) - TürkDenizMedya Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İlk, kez, bir, gemide, güneş, panelleri, test, edilemeye, başlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı