Haber Detayı
24 Şubat 2021 - Çarşamba 23:25 Bu haber 16843 kez okundu
 
'Hem ticari, hem askeri güvenlik anlamında denizciliğe daha fazla yatırım yapılmalı'
Ülkemizin köklü kuruluşları arasında yer alan Hayat Holding şirketler grubu bünyesinde 2016 yılında kurulan Fiber Marine, öncelikli olarak grup şirketlerinin hammadde ihtiyaçlarını temin edip lojistiğini yapıyor. Yeni bir firma olmasına rağmen sektörde ciddi adımlar atan firma ile ilgili Halim Sırçancı ile konuştuk.
SEKTÖRDEN Haberi
'Hem ticari, hem askeri güvenlik anlamında denizciliğe daha fazla yatırım yapılmalı'

Halim SIRÇANCI - FİBER Marine Genel Müdürü


Halim bey bize biraz kendinizden ve kariyerinizden bahseder misiniz?
İsmim Halim Sırçancı. 1969 yılında Niğde/Bor doğumluyum. Liseyi İzmir Bergama’da, Üniversiteyi Boğaziçi Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği bölümünde okudum. Çok farklı şirketlerde, üretim, planlama, kalite, yazılım geliştirme, danışmanlık, lojistik ve tedarik zinciri alanlarında çeşitli pozisyonlarda görevler yaptım. Halen Hayat Holding şirketlerinden Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi firmasında Tedarik Zinciri Direktörlüğü görevini yürütüyorum, aynı zamanda yine aynı grubun denizcilik şirketi olan Fiber Marine Denizcilik şirketinde Genel Müdürlük görevini yürütüyorum.

 


2016 yılında kurulan bir firma olmanıza rağmen 2 gemilik bir filoya sahipsiniz. Kuruluş sürecinizden ve grup şirketlerinizden bahseder misiniz?
Hayat Holding 1937 yılında kurulmuştur. Hem FMCG alanında sektörünün lider şirketlerinden olan Hayat Kimya şirketini hem de ağaç bazlı levha (Yonga levha, MDF, parke, Amerikan kapı, mutfak tezgahı) üretimi alanında Türkiye’nin birinci, Avrupa’nın dördüncü, dünyanın yedinci büyük şirketi olan Kastamonu Entegre şirketlerini bünyesinde bulundurmaktadır. Grubumuz hem Türkiye’de hem de yurt dışında (Tataristan, Romanya, Bulgaristan, İtalya, Bosna Hersek, Cezayir, İran, Mısır, Nijerya…) çok sayıda üretim tesisi olan global şirketleri bünyesinde bulundurmaktadır. İthalat ihracat hacmi ve üretim kapasitesi olarak çok büyük potansiyele sahiptir.

 

Fiber Marine denizcilik şirketimiz 2016 yılında kurulmuş olsa da, denizcilik alanına ilk adımımızı atmamız 2010 yıllarına denk düşmektedir. İlk gemimizi (MV PINE) 2010 yılında grubumuza kattık. Kastamonu Entegre olarak en temel hammaddemiz olan odun yongasını (woodchip) o dönemde çok büyük miktarlarda ithal ettiğimiz için, ithal maliyeti içinde navlun bedelinin payı da çok büyük olduğu için, ayrıca odun yongası ticaretinde (hem deniz taşımacılığı hem de mal ticareti anlamda) tekelleşmeye doğru bir gidiş olduğu için, bu zinciri kırmak ve maliyetlerimizi kontrol altına almak amacıyla denizcilik işine girmeye karar verdik. 

 

2016 yılına kadar hem ticari hem de teknik işletmecilik anlamında sektörün önemli bir firmasından destek aldık. 2016 yılında kendi ekibimizi kurduk ve tüm işlerimizi kendi ekibimizle yapmaya ve grup şirketlerine denizcilik hizmeti vermeye başladık. 

 

 

Filonuzdaki gemilerden ve kapasitelerinden de bahsedelim isterseniz.
2010 yılında aldığımız ilk WCC (Wood Chip Carrier) gemimizi (MV PINE) 8 yıl Amerika-Türkiye Wood Chip (Odun yongası) taşıması işinde kullandıktan sonra 2018 yılında elden çıkardık. Aynı yılın temmuz ayında Japonya’nın en önde gelen tersanelerinden biri olan Oshima tersanesinde inşa ettirdiğimiz WCC gemimizi (MV MAPLE) teslim aldık. Bu tersaneye sipariş veren ilk Türk armatörü olduğumuzu söyleyebilirim. Teslim aldığımız gemimiz 108.360 metreküp ambar hacmine ve 53.199 dwt’luk taşıma kapasitesine sahip. Bu arada 2016 yılında ikinci el olarak satın aldığımız Bulk Carrier gemimiz (MV ACACIA) 2011 yılında Shin Kurushima tersanesinde yapılmış ve 33.677 dwt’luk taşıma kapasitesine sahip Open Hatch Box Type bir gemidir.

 

 

Bu gemilerimizle hem grup şirketlerimize hem de piyasaya hizmet vermeye gayret ediyoruz.

 

Ekibiniz ve insan kaynakları politikanız nasıl?
Deniz taşımacılığı, grubumuz için yeni bir iş alanı olsa da binlerce çalışanı olan Hayat Holding olarak uzun yıllardır oturmuş bir İK politikamız bulunuyor. Hem ulusal düzeyde hem global ölçekte bu kadar büyük başarılar elde etmemizin en temel sebebi, kaliteli insan kaynağına sahip olmamız, çalışanlarımıza yatırım yapmamız ve bu nedenle çalışanlarımızın şirketlerimize olan bağlılığının yüksek olmasıdır. Denizcilik alanı da grup şirketlerimizin sektörlerinde daha rekabetçi olmaları için önem verdiğimiz iş alanlarından biridir. Bu nedenle sahasında yetkin, liyakatli ve tecrübeleri arkadaşlarımızla denizcilik işlerini başarılı bir şekilde yürütmeye gayret ediyoruz.


Fiber Marine olarak daha çok hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz?
Fiber Marine olarak öncelikle grup şirketlerinin hammadde ihtiyaçlarını en uygun şartlarda temin etmek, maliyetlerini düşürmek, tedarik güvencesini sağlamak ve en nihayet rekabet avantajı elde etmeleri için onlara destek vermek amacıyla faaliyetlerimizi planlıyoruz. Kastamonu Entegre’nin odun yongası ithalat taşımasını kendi gemimizle gerçekleştiriyoruz, Hayat Kimya’nın en temel hammaddesi olan selüloz ihtiyacını büyük ölçüde kendi gemimizle karşılıyoruz. Bunun yanında holding şirketlerinin gemi kiralama ve denizcilik hizmet ihtiyaçlarını en uygun şartlarda temin ediyoruz. Tabi ki sadece grup şirketlerine değil piyasaya da hizmet veriyoruz. Yani gemilerimiz, hiçbir şekilde boş kalmayacak şekilde tecrübeli ekibimiz tarafından işletilmektedir.


Filonuzdan, taşıma ve elleçleme kapasitenizden söz eder misiniz?
Gemilerimizden birisini (MV MAPLE) Amerika-Türkiye arasında odun yongası taşıması işinde kullanıyoruz. Toplam taşıma kapasitesi dolu-boş olarak çalıştığında 350.000 tondur. Dolu-dolu çalıştırıldığında bu kapasite çok daha artmaktadır. Diğer gemimizi (MV ACACIA) Uzakdoğu-Türkiye arasında selüloz taşımacılığında kullanıyoruz. Burada da yaklaşık 90.000 ton selüloz olmak üzere senelik yaklaşık 200.000 ton civarında taşıma yapmaktayız. Tabii ki pazar şartlarına ve firmalarımızın ihtiyaçlarına göre gemilerimizi esnek bir şekilde kullanabilmekteyiz. İhtiyaç durumuna göre çok çeşitli bulk kargoları taşıma imkanımız bulunmaktadır. 


Yurtdışı operasyonlarınız var mı? Hangi ülkelerle çalışıyorsunuz?
Hayat Holding olarak hem yurt içinde hem de yurt dışında çok büyük yatırımlar yapıyoruz. Balkanlar, Kafkaslar, Avrupa, Ortadoğu, Afrika, Uzakdoğu bölgelerinde çok büyük yatırımlarımız var. Fiber Marine olarak nerede ihtiyaç duyuluyorsa hem ihracat hem ithalat anlamında grup şirketlerinin denizcilik ihtiyaçlarını karşılamaya gayret ediyoruz.  


Türkiye'de denizcilik sektörünün durumu ile ilgili neler söylersiniz?
Türkiye’de malumunuz ithalat ve ihracatımızın tonaj olarak yaklaşık 90’ı denizyolu ile taşınmakta, değer itibariyle ise bu oran 60’ın üzerindedir. Türk ekonomisinde denizciliğin önemi çok büyüktür. Üç tarafımızın denizlerle çevrilmiş olması ve ülkemizin stratejik konumu gereği potansiyelimizin çok daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Hem ticari güvenlik hem askeri güvenlik anlamında denizciliğe daha fazla yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorum. Komşumuz olan Yunanistan’ın gemi filo kapasitesi itibariyle dünyada birincisi olmasına rağmen Türkiye’nin 15. sırada yer alması durumumuzu bence çok net bir şekilde anlatmaktadır. Özellikle eski gemilerin elden çıkarılarak gemi yaş ortalamasının düşürülmesi, dış ticarette tabiri caizse bir şişe ağzı konumundaki limanlarımıza yatırım yapılarak denizcilik sektörünün önünün açılması bence kritik önem arz etmektedir.


Pandemi sürecinin ticaretinizi nasıl etkilediğinden ve sektörde ne gibi etkileri olduğundan da bahsedelim isterseniz...
2020 yılının nisan-mayıs aylarında işlerimiz, pandemi nedeniyle ciddi ölçüde olumsuz etkilendi. Özellikle iç piyasa satışlarında ciddi düşüşler yaşadık. Ancak alınan tedbirler ve kurların da desteğiyle ihracata yönelmemiz nedeniyle, bu dönemi çok büyük bir olumsuzluk yaşamadan atlattık. Hatta yılın ikinci yarısında artan talebe cevap vermekte çok zorlandık. Bu dönemde yeni tesis yatırımı kararı alan nadir şirketlerden olduğumuzu söyleyebilirim. 2021 ve 2022 yılları grup şirketlerimiz, Türkiye’de çok büyük yatırımlar yaparak üretim kapasitesini arttıracaktır. Biz de Fiber Marine olarak grup şirketlerimizin ve piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda yeni yatırım alternatiflerini değerlendirmeye devam edeceğiz.


Son olarak eklemek istedikleriniz…
2021 yılının Deniz Endüstri ekibi ve okurları için ülkemiz ve dünya için sağlık ve başarı getirmesini diliyorum. Çok teşekkür ediyorum.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: 'Hem, ticari,, hem, askeri, güvenlik, anlamında, denizciliğe, daha, fazla, yatırım, yapılmalı',
Yorumlar
Haber Yazılımı