Haber Detayı
09 Kasım 2020 - Pazartesi 00:01 Bu haber 1009 kez okundu
 
'Hedefimiz inovasyonu ön planda tutarak katma değeri yüksek ve rekabetçi gemiler inşa etmek'
2018 yılında kurulan EPIC Denizcilik, yeni gemi inşası alanında verdiği hizmetlerin yanısıra aynı zamanda daha karmaşık ve zor olan majör gemi dönüştürme işleri de yapıyor. Faaliyet alanlarını ve yapılan işleri İhsan Altun ile konuştuk.
SEKTÖRDEN Haberi
'Hedefimiz inovasyonu ön planda tutarak katma değeri yüksek ve rekabetçi gemiler inşa etmek'

İhsan ALTUN - EPIC Denizcilik – Executive Director


Firmanızın kuruluş sürecinden başlayalım isterseniz. 
EPIC Denizcilik ve Gemi İnşa A.Ş. 2018 yılının Ekim ayında ülkemiz tersanelerinin olanaklarını kullanarak (kiralama veya anahtar teslim işçilik hizmeti gibi…) müşterilerimiz için gemi inşa etmek amacıyla kuruldu. Biz bu alanda üretim yapan henüz iki yaşında genç bir şirketiz. Bununla birlikte şu anda 5 adet gemimizin inşaatı değişik tersanelerde devam etmekte olup, yeni projelerimizde hem iyileştirme hem de dizayn aşamasındadır. Hedefimiz inovasyonu ön planda tutarak katma değeri yüksek ve rekabetçi gemiler inşa etmektir.


Hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz. Hizmetleriniz nelerdir?
Yukarıda da bahsettiğim gibi ana faaliyet alanımız yeni gemi inşa etmek, bunun yanı sıra da majör dönüşümlere de imza atmaktır. 


Henüz teslim ettiğimiz 9350 ton taşıma kapasiteli nehir/deniz tipi çok amaçlı genel kargo gemimizin ikincisinin inşaatı da Torlak tersanesinde halen devam etmektedir. 


Ayrıca Özata tersanesinde devam etmekte olan üç adet majör dönüşüm projemiz de eş zamanlı olarak ilerlemektedir. Bu gemileri platform destek gemilerinden, yengeç avlama ve işleme gemilerine dönüştürüyoruz. Ürün (burada kamçatka türü yengeçler) bu gemilerle hem avlanıp hem de gemi üzerine kurulan fabrika tesislerinde işlenmekte akabinde paketlenmekte ve son kullanıcı için kara tesislerine gönderilmektedir. Burada hem gemi türü değişimi yaparken aynı zamanda teknolojisi yüksek yüzer bir fabrikada inşa ediyoruz.


Bundan sonra da değişik tip ve kapasitelerde farklılık yaratan projelerde bulunmak vizyonumuzun bir parçası olarak devam edecektir.


Gemi onarımı ve bakımı da elbette uzmanlık isteyen bir faaliyet dalı. Ancak gemi dönüştürme daha karmaşık bir iş olsa gerek...
Biz EPIC denizcilik olarak gemi bakım ve onarımı alanlarında faaliyet göstermiyoruz. Hedefimiz yeni gemi inşa etmek ve/veya dönüşüm projeleri yapmak üzerinedir. 


Dönüşüm projeleri yeni gemi inşa etmekten çok daha zor ve karmaşık olabiliyor. Özellikle yengeç avlama ve işleme projemizde olduğu gibi uzmanlık gerektiren projelerde bu farkı çok daha iyi anlayabiliyorsunuz. 


Buna rağmen bu sene sonuna kadar dönüşüm projelerimizin ilki teslim edilecek ve diğerleri de önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde teslim edilmiş olacaktır. 


Projeler tamamlandığında bu gemiler dünyadaki en büyük kapasiteli yengeç avlama ve işleme gemileri olarak sektördeki yerlerini alacaklardır.


Yeni gemi inşa projeleriniz var mıdır?
Tabi ki, yeni gemi inşa projelerimiz ve siparişlerimiz var. 9350 dwt’lik projelerimize devam edeceğiz.  


Bu gemiler için tersanelerle görüşmelerimiz sürüyor. Bir veya birden fazla tersanede inşaatlarımız devam edecek.


Aynı zamanda 3700 dwt ve 5200 dwt taşıma kapasiteli genel kargo gemileri inşa edeceğiz. Bu gemilerin ilk ikisi için Hidrodinamik tersanesi ile anlaşmaya varıldı.


Projelerimiz için malzeme siparişlerimize de başladık. Gemilerin omurgalarını 2020 yılı bitiminden önce kızağa koymayı hedeflemekteyiz. Üç ya da dört sene içerisinde 16 gemi inşaatını tamamlamayı ve müşterilerimize teslim etmeyi planlıyoruz.


Önümüzdeki dönemde tersane kurmak ya da satın almak gibi yatırım planlarınız var mı?
Mevcut durumda tersane kurmak veya satın almak yerine kiralamayı ya da farklı tersanelere sipariş vermeyi tercih ediyoruz. 


Kısa vadede olmasa da -çünkü kısa vadede ilk hedefimiz mevcut siparişlerimizi hayata geçirmek- orta vadede bir tersane yatırımı yapmayı düşünebiliriz.


Böyle bir yatırıma girildiğinde, tersaneye sadece fiziksel yatırım yapmanın yeterli olmayacağını, ciddi bir ekip yatırımı, organizasyon ve inovasyonun da işin içerisine girmesi gerekeceğini düşünüyoruz. Bu da bizim için ciddi zaman ayırmak anlamına geliyor. Önümüze bakarak ve yere sağlam basarak ilerlemeye çalışıyoruz. İnşa edilen ve edilecek olan projelerimiz yoluna girdiğinde, biz de kafamızı kaldırıp bu yatırımlara zaman ayırabilir hale geleceğiz.


Aynı zamanda tasarım ve mühendislik danışmanlığı hizmetiniz de var. Bunlardan bahseder misiniz?
Tasarım ve mühendislik işlerimiz VDenge Technology A.Ş tarafından gerçekleştiriliyor. Biliyorsunuz VDenge ve EPIC kardeş firmalar. VDenge 1998 yılından bu yana mühendislik ve tasarım konularında sektöre hizmet veriyor. 


EPIC Denizciliğin Türkiye’de kurulmasının ana nedenlerinden biri de VDenge firmasının buradaki varlığıdır.

 


Şu anda EPIC Denizciliğin inşa ettiği tüm gemilerde mühendislik desteği ve dizaynı VDenge firmamız tarafından sağlanmaktadır. 


VDenge tarafından yıllar içerisinde değişik disiplinlerde ve ezber bozan birçok projeye imza atıldı. Bunlar çok düşük draftlı platform destek gemileri, SWATH formlu rüzgâr enerji santrali destek gemisi, T&I analizleri gibi adı ve tipi az duyulmuş projelerdir.


Rus nehirlerinde yüzen düşük su çekimli gemi işleticileri ve sahipleri için de VDenge ciddi bir seçenek olmuş durumdadır. Hem Türkiye de hem de Çin’de VDenge dizaynı ile Rus nehirlerinde ticaret yapmak amacıyla inşa edilen gemilerin sayısı artmaktadır.


Yaptığımız iş bir ekip çalışmasıdır. VDenge’de bu zincirin en önemli parçasıdır.


Yurtdışı çalışmalarınız nasıl. Hangi ülkelerle çalışıyorsunuz?
Mevcut müşterilerimizin hepsi yurtdışından. Yaptığımız iş hali hazırda çok uluslu bir iş ve ben yurt içi veya yurtdışı diye bir ayırım yapmak doğru olmaz. 


Şu anda genellikle Rusya menşeli müşterilerimizle çalışıyoruz. İlerleyen zamanlarda dünyanın değişik ülkelerinden müşterilerimiz içinde gemi inşa ediyor olacağız. 


Yapılan işlerde en önemli sorunlardan biri de tahsilatlar. Siz bu konuda neler söylersiniz?
Tahsilatlarla ilgili bir sorun yaşamıyoruz ve yaşatmıyoruz. Kontrat ile çalışıyoruz. İşimizi yapıyoruz ve sözleşmelerimize uygun ödeme planlarına biz ve müşterilerimiz saygı gösteriyoruz. 


Kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz?
Şirket içerisinde alanında uzman 15 kişilik çekirdek bir ekip ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. 


Uzun yıllar boyunca tersanelerin ilgili pozisyonlarında çalışmış tecrübeli bir ekibimiz mevcuttur. Yakın zaman içerisinde başlayacak yeni projelerimizle birlikte ekibimizi daha da güçlendirip yolumuza devam edeceğiz.


Sertifikasyon konusunda neler yaptınız?
ISO9001, ISO14001, ISO45001, ISO27001 konularında sertifikasyon süreçlerimiz devam etmektedir. 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: 'Hedefimiz, inovasyonu, ön, planda, tutarak, katma, değeri, yüksek, ve, rekabetçi, gemiler, inşa, etmek',
Yorumlar
Haber Yazılımı