Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 13:00 Bu haber 2027 kez okundu
 
“Günümüz Deniz Taşımacılığında Makina Hasarları” teknik semineri
İMEAK DTO, Türk Armatörler Birliği (TAB) ve Class NK, ile ortaklaşa düzenlen ‘Günümüz Deniz Taşımacılığında Makine Hasarları, Çıkarılan Dersler ve Alınabilecek Önlemler’ başlıklı teknik seminer düzenlendi.
SEKTÖRDEN Haberi
“Günümüz Deniz Taşımacılığında Makina Hasarları” teknik semineri

Ataşehir Sheraton Grand otelde düzenlenen teknik seminere, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, TÜRDEF Başkanı Erkan Dereli, ClassNK Türkiye Temsilcisi Hiroshi Shibako, NK Research Institute Koordinatörü Naoko Sugawara, MAN Diesel SE Denmark Müdürü Peter Nerenst, , armatörler ve denizcilik sektöründen çok sayıda kişi katılım gösterdi. 

 

Seminerin açılış konuşmasında Class NK Türkiye Müdürü Hiroshi Shibako yaptı. Shibako konuşmasında Class NK Türkiye’nin çalışmaları ve teknik seminer hakkında detaylı bilgiler verdi. 

 

Hiroshi’nin ardından söz alan TAB Başkan Yardımcısı Cihan Ergenç, uzun zaman önce başlattığımız teknik seminerlerden birini daha düzenliyor olmaktan ve yoğun ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Sektörümüzün yaşamış olduğu sorunların çözümüne katkı sunmasının hedeflendiğini kaydeden Ergenç, “Dünyada denizcilik sektöründe yaklaşık 70 oranında benzer hataların yapıldığını ve bu hatalardan ders alınmadığını söyledi. Hata bir kere yapılır. Eğer aynı hatayı ikinci kez yapıyorsak bu artık bir hata değil. Demek ki biz dersimizi iyi çalışmamışız, bir şeyleri yanlış yapıyoruz demektir. Deneyimlerin kesinlikle paylaşılmasını ve hatalardan ders çıkartılarak tekrarlanmaması durumunda Denizcilik sektörümüzün bir üst düzeye taşınacağını, Türk armatörlerini ve gemi işletmecilerini daha ileriye taşıyacağımıza inanıyorum. Bazen çok küçük veya basit bir hatadan dolayı 3-4 milyon dolarlı zararlara tanık oluyoruz. Dolayısıyla konu ciddiye alınması gereken, derinliğe irdelenmesi gereken bir konudur” dedi. 

 

Açılış konuşmalarının ardından NK Research Institute’den Koordinatör Ms. Naoko Sugawara ve MAN Diesel SE Denmark’tan Mr. Peter Nerenst ‘Hasar Olay İncelemeleri’ hakkındaki sunumlarını yaptılar.

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran seminerde yaptığı konuşmada, dünya var olduğu sürece deniz taşımacılığının yapılmaya devam edeceğini belirtti. İnsansız, uzaktan kumandalı gemilerin denenmeye başlandığını ancak bu gemilerin tam anlamıyla devreye girmesi için önemli bir süre gerektiğini belirten Tamer Kıran, bu süreçte gemi insanlarına daima ihtiyaç olacağını ifade etti. Tamer Kıran, bu gerçeğin farkında olarak gemilerde çalışan personelin eğitim seviyesinin yükseltilmesinin önemini vurguladı.

 

Bugün Türkiye’de, 48 lise, 18 yüksekokul ve 12 fakültede yaklaşık 20 bin civarında öğrencinin denizcilik eğitimi gördüğünü bildiren Tamer Kıran, şunları söyledi:

 

“Biz, denizcilik eğitimi kalitesini artırmanın, buralarda eğitim verecek eğiticileri nasıl bulacağımızın hesabını yapmalıyız. Bütün çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırmalıyız. Bizim Deniz Ticaret Odası olarak bundan sonra hedefimiz bu yönde olacaktır. Geçen gün bir yerde okudum, bazı STK’larımız, bir araya gelip eğitimle ilgili bir dernek kurmuşlar. Herhalde bir güç birliği yapmak için. Kendilerinden tekliflerle Deniz Ticaret Odasına gelmelerini bekliyorum. O güç birliğini hep birlikte Deniz Ticaret Odası’nın gücüyle beraber hayata geçirelim. Biz, Deniz Ticaret Odası olarak 4 denizcilik meslek lisesinin hamiliğini almak üzere Milli Eğitim Bakanlığı ile yapacağımız protokolün son safhasına geldik. Genel anlamda ülke çapında denizcilik eğitimine nasıl katkıda bulunabiliriz diye çalışıyoruz. Bütün görüşlere, tekliflere açığız. Bütün gelen görüşleri değerlendiriyoruz. Yeter ki sektör içerisinde bu anlamda bir işbirliğini sağlayabilelim.” dedi.

 

Teknik Seminerde ‘Hasar Olay İncelemeleri Firma Sunumları’ bölümünde TAB Mükemmeliyet Merkezi İcra Kurulu Üyesi ve GEMİMO 2. Başkanı Türk Denizciliğinin önemli isimlerinden Yaşar Canca, 35 yıllık meslek hayatında edindiği tecrübeleri paylaştı. Gemi tasarımının önemine değinen Canca, “Tasarımcının sınırları kadar bizde ancak beceri ve yeteneklerimizi geliştirebiliriz. Gemi üzerindeki ya da gemideki uygulamalarda bizim tasarladığımızın doğru yapılması lazım ve bu tasarımı yapanın da insan oğlunun, unutmadan tasarıyı doğru tasarlamamız gerekiyor. Bizim şirketlerimizde maalesef yaşadığımız sorunlar birbirine benziyor, hemen hemen aynı sorunları yaşıyoruz. Bizdeki temel sıkıntılardan biri olay olduğu zaman genellikle suçlu ararız. Oysa suçluyu aramak yerine, bizim ana sebebi bulup tekrar ortaya çıkmasını engellememiz gerekiyor. Bunun içinde de suçlayıcı kültürden uzaklaşarak daha çok analiz edip kendimizle ilgili kusurları bulup kendimizle yüzleşmemiz gerekiyor” dedi.

 

TAB Mükemmeliyet Merkezi İcra Kurulu Başkanı ve Arkas Denizcilik Başkan Yardımcısı İbrahim Kontaytekin firmalarında makine konusunda yaşadıkları teknik sorunlar, çözüm yolları ve alınabilecek önlemler hakkında bir sunum gerçekleştirdi. “Tecrübe çok pahalı bir şey” diyerek bu tür seminerlerle bilgi aktarımının denizciliğimiz açısından önemine vurgu yaptı. Şirketlerin de 1600 gemiadamı olduğunu, profili çok iyi görebildiklerini, eğitim standardının giderek düştüğünü ve çok sayıda fakülteler açıldığını söyleyen Kontaytekin, “Bunun kökünde bir rafinasyon yatıyor. Rafine insan nedir? Belli bir eğitimden, belli bir filtreden geçmiş bilgi donanımlı kişidir. Matematik iki kere iki dört demek değildir. Matematik gençlikte kafayı şekillendiren bir derstir. O kafayı şekillendirirseniz o insan rafine olur. Matematik düşünür” dedi.

 

Kaliteli denizci yetişmesi konusunda sıkıntılar olabileceğini kaydeden Kontaytekin, “Bu kişiler 5-10 sene sonra gemi işletecekler, hem de teknolojik ağırlıklı gemiler” dedi. Kontaytekin, “Şirketlerinde geçmişte birçok sorun yaşadıklarını, son yıllarda yapılan çok ciddi bir eğitim hamlesiyle sorunların giderildiğini” ifade etti. Sunumunun devamında “Eğitimlerde kurumsal hafıza çok önemli, kurumsal hafıza dediğimiz şey kolay oluşmuyor. Bir defa ofiste ve gemide personeli tutmak zorundasınız. Bu arkadaşlar kurumsal hafızayı oluşturuyor” diye konuştu. Tecrübe aktarımının önemine de değinen Kontaytekin, “Tecrübe çok pahalı bir şey. Hepiniz bir değersiniz ve hepiniz bir şeyler yaşıyorsunuz. Bu yaşadığınızı deneyimi sektörle paylaştığınızda o çok pahalı şey hepimize katkı sağlayacaktır. Bizde aynı şeyleri yaşamayacağız. O yüzden bu toplantıların devamının getirilmesini şiddetle öneriyorum. Çünkü bu olaylar çok pahalı olaylar. Armatörün canını yakan çok ciddi olaylar” diye konuştu. ‘Günümüz Deniz Taşımacılığında Makine Hasarları, Çıkarılan Dersler ve Alınabilecek Önlemler’ Panelinde, İlker Meşe’nin moderatörlüğünde Mehmet Akça, Tulga Zengin, Mehmet Cebeci ve Okan Kutlu’nun katıldığı panel ile son buldu. Önemli başlıkların ele alındığı seminerde yapılan tüm sunumlar ile videosu semireni kaçıranlar için Türk Armatörler Birliği internet sayfasında 1 hafta sonra yayınlanacaktır. 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör:
Etiketler: “Günümüz, Deniz, Taşımacılığında, Makina, Hasarları”, teknik, semineri,
Yorumlar
Haber Yazılımı