Haber Detayı
26 Şubat 2021 - Cuma 14:00 Bu haber 9560 kez okundu
 
Grimaldi'den 6 yeni ro-ro siparişi
İtalyan nakliye şirketi Grimaldi Group, Güney Kore'deki Hyundai Mipo Tersanesi'nde altı yeni çok amaçlı ro-ro gemi inşa ettiğini duyurdu.
GEMİ İNŞA Haberi
Grimaldi'den 6 yeni ro-ro siparişi

Gemiler, Hyundai Mipo tarafından inşa edilen ve 2014 ve 2015 yıllarında Grimaldi'ye teslim edilen önceki nesil "G4" gemisinin üzerine inşa edilen "G5" nesil olarak adlandırılacak.

 

Gemiler 250 metre uzunluğa ve 38 metre genişliğe sahip olacak. 45.684 ton ağırlık  4.700 lineer metrelik haddeleme yükü ile CEU kapasitesine eşit ancak G4 gemilerinin TEU kapasitesini iki katına çıkaran 2.500 CEU ve 2.000 TEU  kapasitesine sahip olacak.

 

G5 gemileri aynı zamanda hem ana motor hem de yardımcı dizel jeneratörlerin kademe III yönetmeliği tarafından belirlenen NOx seviyelerini karşılamasıyla enerji verimliliğini artıracak ve çevresel etkiyi azaltacak. Dümen ve pervane arasındaki entegre bir tahrik sistemi, girdap kayıplarını en aza indirecek ve sonuç olarak, prolüzyonu optimize edecek ve yakıt tüketimini azaltacaktır. Gemiler, mevcut olduğu yerlerde limanda fosil yakıt tüketimine bir alternatif olarak kıyıya yakın priz gücüne sahip olacak.

 

Ayrıca, değişken frekanslı tahrik cihazlarının kurulumu sayesinde araç üstü makinelerin (pompalar, fanlar vb.) elektrik tüketimi azalırken, yenilikçi düşük sürtünmeli boyaların uygulanması gövde direncini azaltacak ve verimliliği artıracaktır.  Son olarak, gemiler sülfür ve partikül emisyonlarının azaltılması için hibrit egzoz gazı temizleme sistemleriyle donatılacak.

 

Neapolitan grubu, G5 gemilerine dahil edilen teknolojilerin, diğer Grimaldi çok amaçlı ro-ro gemilerine kıyasla taşınan ton başına CO2 emisyonlarını yüzde 43'e kadar azaltacağını söylüyor.

 

Gianluca, "Yeni seri ro-ro çok amaçlı G5 sınıfı gemiler, uluslararası yük trafiğiyle ilgili ihtiyaçları çevreyi korumayla uzlaştırarak, derin deniz rotalarında kaliteli nakliye hizmetleri talebine daha verimli bir şekilde yanıt vermek için tasarlandı" dedi.

 

Altı gemi, 2023'ün başından 2024'e kadar teslimatları planladı ve bu noktada Grimaldi'nin Kuzey Avrupa ve Batı Afrika'sında, özellikle Lagos (Nijerya) hizmetine yaşlanan tonajın yerini almış olacak. 

 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Grimaldi'den, 6, yeni, ro-ro, siparişi,
Yorumlar
Haber Yazılımı