Haber Detayı
14 Ekim 2020 - Çarşamba 10:06 Bu haber 447 kez okundu
 
Gemiler temiz ve yenilebilir enerji kaynakları ile inşa ediliyor
Tersan Tersanesi Eylül 2020 itibari ile 100 yenilenebilir temiz enerji kullanımı için Selenka Enerji ile anlaştı.
KURUMSAL Haberi
Gemiler temiz ve yenilebilir enerji kaynakları ile inşa ediliyor

Yalova’da 300.000 m2 alan üzerine kurulu gelişmiş üretim tesislerine sahip, aylık enerji tüketimi ortalama 2 milyon kw saati bulan Tersan Tersanesi, Selenka Enerji’nin IREC sertifikalı ( International Renewable Energy Certificate) rüzgar santrallerinden sağlanacak 100 yenilenebilir temiz enerji kullanımı için anlaştı. I-REC sertifikalı rüzgar santralleri, nihai tüketiciye sağlanan enerjinin yenilenebilir kaynaklardan geldiğini garanti eden ve ulusal ve uluslararası yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olan bir araç olarak küresel sürdürülebilirlik endeksleri tarafından kabul edilmektedir. 100 yenilenebilir enerji kullanımı, bu yıl 5 gemi teslim etmesi planlanan Tersan Tersanesinde Eylül ayı itibari ile başladı.


Tersan Tersanesi İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Şakir Erdoğan, yenilenebilir enerji tüketimine geçmenin düşük ve sıfır karbon salınımı hedefli küresel dönüşüm için hayati önem arz ettiğini dile getirdi. “Tersan olarak, doğa dostu, düşük ya da sıfır emisyonlu gemiler üretmeye devam ediyoruz. Bu gemiler sadece çevre kurallarına uymakla kalmıyor, karbon ayak izi salınımını da azaltıyor.
Tersanemizde 100 yenilebilir enerji kullanımı ile, Tersan’ın enerji tedarik stratejilerini üretim stratejisi ile uyumlu hale getirerek büyük bir sürdürülebilirlik eylemi gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.


Bununla birlikte Tersan Tersanesi olarak doğa ile ilgili sorumluklarımıza dikkat çekmiş olmak ve üzerimize düşen aksiyonları almış olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Selenka Enerji ile yapılan işbirliği sayesinde, Tersan Tersanesinde üretilen doğa dostu gemiler artık I-REC sertifikalı rüzgar enerji santralinde üretilen temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları ile inşa ediliyor.”


Tersan Tersanesinin güncel sipariş defterinde, mühendislikten teslimata farklı aşamalarda üretim
süreci devam eden 20 aktif proje bulunuyor. Tersanenin üretim ve teslimat takvimi planlamasına göre 2022 yılı sonuna kadar bu projelerin teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Gemiler, temiz, ve, yenilebilir, enerji, kaynakları, ile, inşa, ediliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı