Total Lub Marine
Haber Detayı
28 Haziran 2021 - Pazartesi 14:10 Bu haber 1115 kez okundu
 
Gemi teslimatlarında tamamen 3D süreç
Kağıtsız süreç, güvenlikten ödün vermeden zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor.
GEMİ İNŞA Haberi
Gemi teslimatlarında tamamen 3D süreç

Uçtan uca 3D tasarım süreci kullanılarak tasarlanan, inşa edilen ve doğrulanan ilk ticari ABD gemisi şu anda ABS, Robert Allan Ltd. (RAL), Signet Maritime Corporation (Signet) ve United States Coast tarafından yürütülen öncü bir proje henüz yapım aşamasında.

 

Corpus Christi Limanı'ndaki gemilere ve açık deniz araçlarına eşlik etmek için tasarlanan RAL tarafından tasarlanan Advanced Rotortug® (ART), Denetim Sertifikasını USCG'den alacak ve şimdi Signet tarafından ABS Sınıfına inşa edilecek ve işletilecek, ABD tarihinde tüm yapılar için tasarım ve yapımda sadece 3D modeller kullanılarak üretilen ilk ticari gemi olma özelliğini taşıyor.

 

Tamamen 3D bir süreç, güvenlikten ödün vermeden tasarım, doğrulama ve inşaat aşamaları boyunca tüm paydaşlar arasındaki etkileşimi kolaylaştırırken maliyet ve zamandan tasarruf sağlıyor.

 

ABS Başkanı, Başkan ve CEO Christopher J. Wiernicki konuyla ilgili yaptığı açıklamada: 

 

“Bu çığır açan başarı, hem ABD'de hem de uluslararası alanda gelecekteki projeler için çıtayı belirliyor. İleriye dönük ortaklarımızla birlikte, 2D kağıt planlarını geride bırakmak ve yeni nesil gemi üretimine geçmek için endüstrinin uzun süredir devam eden bir hayalini gerçekleştirdik. ABS, bu yeteneğin ortaya çıkmasına yardımcı olmaktan ve bugün dijital sınıflandırmanın avantajlarını bir kez daha sunarak bu alanda sektöre gerçekten liderlik etmekten gurur duyuyor. Avantajlar önemli ve endüstrinin tersanelerdeki 3D modelleri işlemek için altyapıyı geliştirdiğinde, saf bir 3D sürecin varsayılan yaklaşım haline geleceğinden eminiz.”

 

“Naval Architects olarak, yeni gemiler için temel tasarım aşamasında bile kendimizi 3D olarak gemi yapısını her zamankinden daha fazla geliştirirken buluyoruz. Geleneksel 2D çizimler yerine 3D modeller sunmanın tüm paydaşlara - tasarımcı, Klas toplulukları, müşteriler, tersaneler ve ekipman tedarikçileri olarak bizler - fayda sağladığına inanıyoruz. Yapının 3D olarak 'Doğrudan Tasarımı' sadece tersane için üretim tasarımı modellemesine geçişi kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda gemi mimarları olarak bize ağırlıklar ve merkezler, çelik miktarları ve ayrıca yapısal müdahaleleri kontrol etme araçları hakkında daha erken tahminler veriyor." ifadelerinde bulundu.

 

Robert Allan Ltd.'nin CEO'su Mike Fitzpatrick yaptığı açıklamada:

 

“ABS'nin Signet Maritime Corp ile projemizde 3D yapısal modelleri gözden geçirme ve onaylama sürecinde bizimle birlikte çalışmak için inisiyatif almasından çok memnunuz. Temel tasarım aşamasından üretim tasarımı aşamasına kadar geçen süre kısalıyor ve bu da tersanenin çelik kesmeye daha erken başlamasını sağlıyor." Dedi. 

 

Signet Mühendislik ve Dinamiklerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Timothy S. McCallum ise şunları söyledi:

 

“Bu inşaat modelinin anlaşılması ve aslına uygunluğu, ABD denizcilik endüstrisi tarihinde önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. 3D tasarım incelemesi, tasarımcının, mühendisin, üretim yöneticisinin, tesisatçının, kaynakçının ve sörveyörün aynı eksiksiz modelden çalışmasını sağlar. Modül, bölüm ve gemi ile ilgili olarak braketi, çerçeveyi veya bölmeyi daha iyi anlamak için çalıştıkları her birey hem mikro (bileşen) hem de makro (komple montaj) erişimine sahiptir. Süreçteki tüm katılımcılara bu düzeyde bir farkındalık sağlamak ABS, Robert Allan ve Signet'e üstün bir bitmiş ürün verecek ve teknolojik ilerleme yoluyla genel olarak daha güvenli bir su yoluna katkıda bulunacaktır." Dedi. 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Gemi, teslimatlarında, tamamen, 3D, süreç, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı