Aytuğlu Banner- Başlangıç 13 Eylül 2021 ( 1 Yıl )
Haber Detayı
27 Ağustos 2021 - Cuma 13:26 Bu haber 804 kez okundu
 
Gaziantep ihracatta gemi sıkıntısı çekiyor
Geçen yıl koronavirüs sebebiyle baskılanan talebin bu yıl adeta bir patlama yaşamasıyla deniz taşımacılığında maliyetler yükseldi.
DENİZ TİCARETİ Haberi
Gaziantep ihracatta gemi sıkıntısı çekiyor

WTO verilerine göre mal ticareti son 5 yılın zirvesine çıktı. Buna karşılık koronavirüs önlemleri sebebiyle özellikle Çin'de zaman zaman limanlar kapatıldı ve gemiler karantinaya alındı. Bu konteyner fiyatlarının son 1 yılda ortalama yüzde 351 yükselmesine yol açtı.


Gaziantep’te aylık ortalama 1 milyar dolara yakın ihracat olurken, geçtiğimiz yıl koronavirüsten dolayı konteyner sıkıntısı yaşanırken bu yılda Çin’deki limanların zaman zaman kapatılmasından dolayı gemilerin karantinaya alınması nedeniyle gemi fiyatlarıda birden 5 katına çıktı. Çin- ABD ve Çin-AB arasındaki ticarette navlum fiyatlarının artması nedeniyle Türkiye’nin ihracatında etkili olmasına neden olduğu bildirildi. Bu nedenle, konteynerde sıkıntı olmazken gemi bulmakta büyük sıkıntı yaşandığı ifade edildi.

 

2 Aydır Sıkıntı Çekiyoruz
ihracatçılar özellikle son 2 ayda Asya ülkelerine ihracatta gemi bulma sıkıntısı yaşandığını belirtti. Fahiş fiyatlar ödemek istemeyenlerin zaman zaman 1 aya kadar beklemek zorunda kaldığını ifade ettiler.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Gaziantep, ihracatta, gemi, sıkıntısı, çekiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı