Haber Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 15:16 Bu haber 11328 kez okundu
 
Eritre limanına sığınan üç Türk denizci kayboldu
Dünya turunda fırtınaya yakalanıp Eritre’de limana sığınan üç Türk denizci kayboldu
DÜNYA Haberi
Eritre limanına sığınan üç Türk denizci kayboldu

Yaklaşık altı ay önce yelkenli tekne ile dünya turuna çıkan 3 Türk denizci Eritre‘de kayboldu. İki asker tarafından göz altına alındıkları öğrenilen üç Türk denizcinin isyanını ünlü sinema oyuncusu ve yönetmen Şahan Gökbakar sosyal medya hesabından duyurarak yardım istedi.

 

 

İzmirli denizci 64 yaşındaki Selim Ekmekçioğlu’nun 13 metrelik katamaran teknesi ile dünya turuna çıkan 63 yaşındaki Bodrumlu denizci Ramazan Ignak ve Lütfe Erman Atamer (62) 25 Nisan tarihinde Süveyş kanalından Hint Okyanusu’na açılacakları sırada fırtınaya yakalandı.

 

 

Fırtınaya Yakalanıp Eritre Limanına Sığındılar

Eritre’nin Türkiye Büyükelçiliği’nin yardımlarıyla Massara Limanı’na demirleme izni alan üç Türk denizcinin teknesine gelen iki Eritreli askerin denizcilerin telefonlarına el koyduğu ve 29 mil uzaklıktaki Pit Bua adasına götürüldükleri ortaya çıktı. Denizcilerden Selim Ekmekçioğlu telefonlarına el konulmadan önce son olarak 25 Nisan’da oğlu Murat Ekmekçioğlu’na mesaj atarak “Annene söyle telefonlarımızı topluyorlar 29 mil uzaklıktaki adaya götürecekler” diye bilgi verdi.

 

İzmir, Çeşme, Marmaris ve Bodrum denizcileri tarafından çok iyi tanınan yelken yarışmalarında sık sık yer alan üç denizcinin kayboluşunu ünlü oyuncu Şahan Gökbakar kendisine ait sosyal medya hesabından duyurdu.

 

Şahan Gökbakar Denizciler İçin Yardım İstedi

Gökbakar “Selim Ekmekçioğlu… İbrahim Iğnak… Lütfi Erman Atamer… Bu üç saygın Türk denizci abimiz,13 metrelik yelkenli katamaranlariyla yaptıkları dünya turu sırasında, Eritre Massawa Limanına uğruyorlar ancak malesef iki asker tarafından rehin alınarak baska bir adaya götürülüyor... Aileleri perişan... 35 gündür haber alınamiyor... Bu Türk Denizcilerine acilen devletimiz en üst seviyeden sahip çıkmalı, olaya acile müdehale etmeli ve en üst düzeyde diplomatik veya askeri tepkiyle bu 3 masum denizcimizi kurtarmalidir... Lutfen herkes bu konuyu olabildiğince dile getirsin... Kendi babanızın Eritre denen bir doğu Afrika ulkesinde kaçırıldığını düşünün! Korkunç bişey! @rterdogan @mevlutcavusoglu” şeklinde yazdı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuyla ilgilendiği Türk denizcilerin kurtarılması için çalışmaların sürdürüldüğü öğrenildi.

 

Korsanların Cirit Attığı Bir Bölge

Bodrumlu kaptan Demir Çelebi “ÜÇ arkadaşımızda usta bir denizci ve yelkenci, fırtınaya yakalandılar ve ne yapacaklarını büyükelçiliğimiz aracılığı ile öğrenip Massara limanına sığındılar, ancak ondan sonra kendilerinden haber alamıyoruz. Limana giren tekne ve denizcileri niye 29 mil uzaklıktaki bir adaya götürdüler, kaçırıldılar mı fidyemi isteyecekler bilinmiyor, inşallah en kısa zamanda iyi haberlerini alırız, çünkü o bölge denizciler hatta dev konteynır gemileri için bile çok tehlikeli, korsanların cirit attığı bir bölge “dedi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Eritre, limanına, sığınan, üç, Türk, denizci, kayboldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı