Haber Detayı
29 Nisan 2021 - Perşembe 15:58 Bu haber 3940 kez okundu
 
Endonezya fırkateyn tasarımında Türk firmasının imzası olacak
Endonezya, inşa edilecek yeni fırkateyn sınıfının tasarımının özelleştirilmesi için Türk ve Alman firmalar ile anlaşma sağladı.
SAVUNMA SANAYİ Haberi
Endonezya fırkateyn tasarımında Türk firmasının imzası olacak

Endonezyalı gemi yapımcısı PT PAL, Endonezya Donanması için inşa edilecek yeni bir fırkateyn sınıfının tasarımını özelleştirmek için Alman denizcilik danışmanlığı şirketi MTG Marinetechnik ve Türk mühendislik firması FİGES A.Ş. ile anlaştı.

 

FİGES A.Ş. firması deniz araçları ve deniz araçları alt sistemlerinde mühendislik hizmeti, eğitim ve yazılım tedariği sağlamaktadır. Bu hizmetlerinin büyük bir bölümünü ulusal savunma projelerinde gerçekleştiren firma Endonezya örneğinde olduğu gibi yurtdışı müşterilerinin de ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmektedir. Ulusal savunma projelerinden MİLGEM projesi kapsamda üç boyutlu global ve lokal mukavemet analizleri FİGES tarafından gerçekleştirilmişti. Bu proje kapsamında ayrıca TCG Heybeliada Korvetinin hava emiş ve egzos sisteminin, tasarımını, akış ve mukavemet analizlerini, optimizasyon çalışmalarını başarıyla tamamlamıştı.

 

Endonezya Savunma Bakanlığı tarafından 31 Mart’ta yapılan açıklamaya göre, fırkateynin tasarımı Babcock’a ait. Bu, tasarım konusundaki danışmanlığın Endonezya Donanması’nın Martadinata sınıfı fırkateynleri ile ilgili olduğuna işaret ediyor. Babcock’un öncülük ettiği bir konsorsiyumdan olan Arrowhead 140 konsepti, Endonezya’nın Martadinata sınıfının devamı için aday olarak gördüğü konseptlerden biridir.

 

 

Iver Huitfeldt sınıfı fırkateynlerin özellikleri

  • Deplasman: 6.600 ton (tam yük ile)
  • Uzunluk: 138 m
  • Genişlik: 19.75 m
  • Tahrik: 4 MTU 8000 20V M70 dizel motor. 2 şaft, CODAD
  • Hız: azami 28 knot
  • Menzil: 9000 deniz mili
  • Mürettebat: 117 (toplam konaklama ile 165)

 

Gemideki silahlar arasında; ön kısımda 1 adet 76 mm’lik Oto Melara, arka kısımda 1 adet 35 mm’lik Millenium Gun silah sistemi (CIWS) ve gemi ortasındaki hava ve kara füzeleri için dikey fırlatma sistemi (VLS) modülleri bulunuyor. Marinetechnik ve FIGES, sınıfın ikincil tasarımını TNI-AL gereksinimleri için özelleştiriyor ve fırkateyn için bir dizi sensör, silah ve diğer savaş sistemleri önerecek.

 

Arrowhead 140

Arrowhead 140, uyarlanabilirlik ve kabiliyet için ölçeklendirilmiş olan ihraç edilebilir İngiliz fırkateyn tasarımıdır. Arrowhead, ilgili tüm denizcilik standartlarına uygundur ve ortaya çıkan operasyonel ihtiyaçlara göre gemiyi hızlı bir şekilde yeniden görevlendirme yeteneği sunar. Birleşik Krallık’ın denizcilik girişimini geliştirirken, optimize edilmiş operasyonel etki sağlamak ve desteklemek için inşa edilmiştir.

Kaynak: (DT) - DefenceTürk Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Endonezya, fırkateyn, tasarımında, Türk, firmasının, imzası, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı