Haber Detayı
05 Kasım 2020 - Perşembe 16:19 Bu haber 1404 kez okundu
 
Dünyanın ilk hidrojen yakıtlı feribotu suya iniyor
Günün gerekliliklerine uygun modern gemiler inşa etme konusunda uzmanlaşan Norse Grup, dünyanın ilk hidrojenle çalışan feribotunu suya indiriyor.
GEMİ İNŞA Haberi
Dünyanın ilk hidrojen yakıtlı feribotu suya iniyor

Kurulduğu günden bu yana imza attığı öncü projelerle Kuzey Avrupa’da dikkatleri üzerine çeken Norse Grup Şirketleri, dünya denizcilik tarihinde bir ilki gerçekleştiriyor. Norse Grup Şirketleri, Norveç merkezli Westcon Tersanesi'yle ortak yürütülen proje kapsamında inşa ettiği, dünyanın ilk hidrojenle çalışan feribotu “NB14-Hydra”yı teslim etmeye hazırlanıyor. 

 

 

Westcon Tersanesi ve Norse Grup arasında 2 eş feribotun inşasını kapsayan sözleşme çerçevesinde inşa edilen Hydra adlı feribot tamamen hidrojenle çalışacak şekilde inşa edildi. Sözleşme kapsamında inşa edilen ilk gemi olan ve 23 Temmuz 2019 tarihinde suya indirilen Nesvik ise elektrikli olmasının yanı sıra hidrojenle çalışacak tüm donanıma da sahip olarak üretilmişti.

 

Norse Grup Şirketleri, ana dizaynı LMG tarafından gerçekleştirilen hidrojen yakıtlı feribot projesinin inşa sürecinin yanı sıra dizayn çalışmalarında da yer aldı. Projenin detay tasarımları, üç boyutlu modellemeleri ve üretim resimleri grup şirketi olan Norse Dizayn tarafından hazırlandı. 

 

Son dönemde imza attığı projelerle dikkatleri üzerine çeken ve adını dünya denizcilik tarihine altın harflerle yazdırmaya hazırlanan Norse Grup tarafından inşa edilen dünyanın ilk hidrojen yakıtlı feribotu Hydra 82 metre boy ve 17 metre genişlikle 80 araba ve 299 yolcu taşıma kapasitesine sahip.

 

Dünyanın ilk hidrojen yakıtlı feribotu 6 kasım günü Selah Tersanesi’nde düzenlenecek törenle suya inecek.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Dünyanın, ilk, hidrojen, yakıtlı, feribotu, suya, iniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı