Aytuğlu Banner- Başlangıç 13 Eylül 2021 ( 1 Yıl )
Haber Detayı
30 Temmuz 2021 - Cuma 15:47 Bu haber 1390 kez okundu
 
Dünyanın gelgit enerjisi ile çalışan en güçlü türbini
Son dönemde temiz enerji konusunda atılan en dikkat çekici adımlardan dünyanın gelgit enerjisi ile çalışan en güçlü türbini hatta bağlandı.
ENERJİ Haberi
Dünyanın gelgit enerjisi ile çalışan en güçlü türbini

Bu türbin uzun süre önce de gündeme gelmişti. Hatırlamak adına Orbital Marine Power tarafından İskoçya’da kurulan bu gelgit enerjisi ile çalışan en güçlü türbin, tam olarak Orbital O2 adına sahip. 

 

2MW’lık türbin, denizin altına konumlandırılan dev pervaneler ile sürekli olarak elektrik üretebiliyor. Halen ilk bakışta suya düşmüş bir uçak gibi görünen Orbital O2, temiz enerji odağında bölgenin en önemli yatırımları arasında yer alıyor. O2 ile üretilecek elektrik ile yaklaşık 2 bin eve sürekli olarak enerji sağlanabileceği aktarılıyor. 

 

İşte bu enerji üretim ve aktarım süreci an itibarıyla başlamış durumda. Su altından götürülen bir özel kablo ile türbinin yerel elektrik ağına bağlandığı açıklanıyor.  Orbital O2’nin tam 15 yıl boyunca aktif olarak görevde kalması bekleniyor. 

 

 

74 metre uzunluğunda olduğu aktarılan ve neredeyse hiç durmayan gelgit enerjisi ile pratikte bitmeyen bir enerji kaynağı haline gelen Orbital O2, yaşanabilir bir dünya için daha fazlasına ihtiyaç duyduğumuz araçlar arasında başı çekiyor. 

 

Gelgit enerjisi ile çalışan en güçlü türbin çok ses getirdi 
Biliyorsunuz Türkiye de temiz enerji üretiminin özellikle rüzgar tarafında büyük ilerleme kat etmiş durumda. Türkiye’de şu an inanılmaz sayıda dev rüzgar gülü bulunuyor. Hatta çıkan son raporlara göre küresel rüzgar enerjisi kapasitesi geçen yıl 93 gigavatlık artışla 744 gigavata ulaşmış durumda. 

 

Hesaplamalara göre Türkiye, geçen yıl 1.249 megavat rüzgar gücünü sisteme dahil ederek, kurulu rüzgar kapasitesini 9 bin 305 megavata çıkardı. Türkiye’de elbette güneş enerjisi konusunda da adımlar atılıyor. 

 

Burada en sevindirici kısımlardan birisi, bireysel güneş enerji sistemlerinin artıyor olması. Özellikle müstakil konuta sahip kişilerin evlerini artık hiç olmadığı oranda güneşten elektrik elde edebilecek şekilde donattığı görülüyor. 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Dünyanın, gelgit, enerjisi, ile, çalışan, en, güçlü, türbini, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı