Haber Detayı
06 Nisan 2021 - Salı 11:40 Bu haber 625 kez okundu
 
Dünyanın en hızlı elektrikli yolcu gemisi
Candela firmasının geliştirdiği P-30 modeli elektrikli hidrofoil tekne 2022'de suya indiğinde çeşitli rekorları kırabilir.
BİLİM - TEKNOLOJİ Haberi
Dünyanın en hızlı elektrikli yolcu gemisi

Elektrikli araç devrimi karada olduğu kadar havada ve suda da gerçekleşiyor. Her ne kadar diğer iki alanda karada olduğu kadar hızlı ilerlemese de, yine de geleceğe umutla bakmamızı sağlayan örnekler hızlar artıyor. Bunlardan biri İsveçli tekne üreticisi Candela’nın geliştirdiği tam elektrikli yolcu gemisi. Firma yeni ‘Candela P-30’ sayesinde deniz taşımacılığını daha temiz hale getirmek isterken, aynı zamanda yerel ticari denizcilik kategorisinde çeşitli rekorları kırmayı da hedeflemekte.

 

 

Candela P-30 isimli tekne halen Stockholm şehrindeki su yollarında hizmet veren dizel feribotların yerini almak için tasarlanmış. Araç 12 metre uzunluğunda ve 30 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. Bir çift 60 kW elektrikli pod motoru itiş sağlarken, tekne bunlar ile saatte 20-25 deniz mili (yaklaşık saatte 37-45 kilometre) servis hızına ve maksimum saatte 30 deniz mili (yaklaşık saatte 55 kilometre) hıza ulaşabilecek. Aracın 180 kW/saatlik lityum batarya sistemi, saatte 20 deniz mili (yaklaşık 37 kilometre) hızda gidildiğinde 60 deniz milinden fazla bir menzil ve 3 saat boyunca kesintisiz kullanım sunabilmekte.

 

Verilen bilgiye göre bu teknik özellikler P-30’u hem dünyanın en hızlı elektrikli yolcu gemisi, hem de uzun menzil sunan ilk elektrikli yolcu gemisi yapacak. Aracın bu seviyede performans yakalamasını sağlamak için sadece batarya teknolojisi kullanılmamış. Ayrıca zamanda teknenin eğimini ve sallanmasını saniyede yüz kez değerlendiren entegre bir bilgisayar da devrede. Bu bilgisayar ölçümler sonucunda teknenin su üzerinde düzgün bir şekilde kaymasını sağlamak için, altındaki hidrofoil kanat sisteminde anlık ayarlamalar yapıyor.

 

Elektrikli motor ve performans optimizasyonları ile Candela P-30 yolcu gemisi, bugün faaliyette olan hızlı feribotlara kıyasla yaklaşık yüzde 80 oranında daha az enerji tüketmeyi vaat ediyor. Akıllı hidrofoil sistemi yolcuların seyahat boyunca minimum sallantı hissetmesini garantilediği için, bu tekne şehir içi su yollarında benzer yolcu teknelerine göre daha yüksek hızlarda ulaşım sağlayabilecek. Bunu çevreye zarar vermeden yapabilmesi de önemli bir nokta.

 

P-30 için Stockholm’deki deniz denemelerinin başlaması 2022 içinde gerçekleşecek. İlk ticari kullanımın ise 2023 yılında başlaması bekleniyor. Firma gözünü İsveç dışında su yolu taşımacılığının yoğun yapıldığı San Francisco, Seul ve Amsterdam gibi şehirlere de dikmiş durumda.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Dünyanın, en, hızlı, elektrikli, yolcu, gemisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı