Haber Detayı
24 Nisan 2021 - Cumartesi 13:10 Bu haber 1099 kez okundu
 
'Dünyanın en güçlü gelgit türbini' göreve başlıyor
Temiz enerjiye olan ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu konuda son dönemdeki en dikkat çekici adımlardan birisi dünyanın gelgit enerjisi ile çalışan en güçlü türbini oldu.
ENERJİ Haberi
'Dünyanın en güçlü gelgit türbini' göreve başlıyor

Orbital Marine Power tarafından İskoçya’da kurulan bu gelgit enerjisi ile çalışan en güçlü türbin, aktarıldığı kadarıyla tam olarak Orbital O2 adına sahip. 

 

2MW türbin, denizin altına konumlandırılan dev pervaneler ile sürekli olarak elektrik üretebiliyor. 

 

İlk bakışta suya düşmüş bir hava aracı gibi görünen Orbital O2, temiz enerji odağında bölgenin en önemli yatırımları arasında yer alıyor. O2 ile üretilecek elektrik ile yaklaşık 2 bin eve sürekli olarak enerji sağlanabileceği aktarılıyor. 

 

74 metre uzunluğunda olduğu aktarılan ve neredeyse hiç durmayan gelgit enerjisi ile pratikte bitmeyen bir enerji kaynağı haline gelen Orbital O2, yaşanabilir bir dünya için daha fazlasına ihtiyaç duyduğumuz araçlar arasında başı çekiyor.

 

Gelgit enerjisi ile çalışan en güçlü türbin dikkat çekerken, geçtiğimiz ay dünyanın en büyük deniz üstü güneş enerjisi çiftliği gündem olmuştu. Singapur merkezli Sunseap firması, Singapur’da dünyanın en büyük deniz üstü güneş enerjisi çiftliklerinden birisinin kurulduğunu duyurdu. 

 

Bu çiftlik yılda 6 milyon kWh elektrik üretebilecek. Bu yüzer çiftliğin Güneydoğu Asya’da Singapur ve Yarımada Malezya arasında yer alan uluslararası Johore Boğazı’nda konumlandırıldığı aktarılıyor. 

 

Çok fazla toprak alanı bulunmayan ülkelerin tercih ettiği yüzer güneş enerji çiftlikleri son dönemde ciddi şekilde artış gösteriyor. 

 

Bu konuda en güzel örneklerden olan Singapur’da kurulan bu çiftliğin, 13 binden fazla güneş panelinden meydana geldiği verilen bilgiler arasında yer alıyor. 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: 'Dünyanın, en, güçlü, gelgit, türbini', göreve, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı