Haber Detayı
24 Ekim 2020 - Cumartesi 23:43 Bu haber 958 kez okundu
 
‘Don Kişot’, ‘Otello’, ‘Vatan Yahut Silistre’ Magosa’da yazıldı
Bir turizm cenneti olan Kuzey Kıbrıs’ın tarihi, turistik, kültürel, sanatsal ve doğal zenginliklerinin bulunduğu yerlerin başında Gazi Magosa gelmektedir.
KÜLTÜR Haberi
‘Don Kişot’, ‘Otello’, ‘Vatan Yahut Silistre’ Magosa’da yazıldı

Gazi Magosa Kalesi ve surları, Eski Kilise, Namık Kemal Zindanı, Otello Kalesi, St. Nikolas Manastırı ve Lala Mustafa Paşa Camisi, antik tiyatrosu ve mermer sütunlarıyla ünlü Salamis Ören Yeri’nin mermer sütunlarını ve antik tiyatrodaki akustik sahnede kısa bir gösteri yapmayı deneyin. 

 

Namık Kemal'in kaldığı zindan

 

Gazi Magosa yakınında bulunan eski bir Rum köyüne “Ulukışla” adını koyanlar, Osmanlı Salnamesi’ne göre 1576’da Niğde’nin Ulukışla ilçesinden gelen 26 ailenin adaya yerleşenleri mi? Zafer Burnu’nda bulunan yüksek kayalıkların tepesinde, Akdeniz mavisini okşayıp geçen beyaz bulutları öpen; “emperyalizmin oyununa gelen ve adada barış içinde birlikte yaşamayı istemeyen faşist Rumlara ve Annan Planı’na “evet” diyenlere inat”; Kuzey Kıbrıs semalarında onurluca dalgalanan Türkiye ve KKTC bayrağının gölgesinde, yüzünüzü Toros Dağlarına dönüp; “Ben özgürüm!” diye nara atmayı unutmayın. 


Adanın en uç noktası Zafer Burnu’na yakın bir yerde bulunan Dip Karpaz Manastırı’nın kedileri ve domuzuyla birlikte yaşayan 95 yaşındaki kadın rahibesi ve burada yabanıl yaşayan Kıbrıs eşeklerinin yanı sıra; ay yıldızlı Türk bayrağının gölgesinde, Karpaz köyündeki kilise ile caminin yan yana ibadete açık olması ve aynı köyde bulunan kahvede tavla oynayan Rum ve Türk köylülerin “barış ve güvenlik içinde birlikte yaşama kültürü” örneği sergilemeleri bir başka güzellik ve zenginlik. Altın kumsallarıyla ünlü plajlar ve balık lokantaları, St. Barnabas Manastırı ve Müzesi, Esentepe bölgesinde Sivil Savunma Teşkilatı tesisleri, Alagadi Caretta Caretta plajı, Villa Fırtına bölgesinden Memlük komutanı Hz. Ömer türbesi, bu bölgede gezilip görülecek yerlerin başında gelmektedir. 


Adanın turistik yerlerinin başında, güneş batmayan bir cennet özelliğini hep koruyan Gazi Magosa gelmektedir. Magosa çevresi, her renk çiçeklerle süslü bir flora cennetini ve altın kumsalları ile ünlü kıyılarını öpen turkuvaz rengi denizi, her mevsim turizme olanak veriyor. Üç kapılı Magosa kalesi ve Aslanlı kapının karşısında bulunan Shakespeara’ün ünlü eseri “OTELLO”yu yazdığı kaleyi mutlaka gezmelisiniz. 


 

Kale üzerinden liman ve Maraş bölgesine seyir yapmayı unutmayın. Magosa denince akla gelen en ilginç tarihi yapı, taş işçiliğinin ve mimari dokunun ilginç örneği olan eski St. Nokolas Manastırı iken bugün Lala Mustafa Paşa Camisi olarak ibadete açık yapının önünde ve 1299’dan beri ayakta duran Cümbez ağacının gölgesinde krallar gibi taç giymeyi unutmayın. Bu kiliseden bozma caminin karşısında bulunan Vatan Şairi Namık Kemal (1840-1888)’in zindanını görmeden geçmeyin. 1873 yılında Magosa zindanına atılan Namık Kemal, burada ünlü tiyatro eser olan “VATAN YAHUT SİLİSTRE”yi yazdı. 

 

Namık Kemal’den önce aynı hücrede yatan ve İspanyol Engizisyonu tarafından aranan korsan ve soyguncu olduğu için hakkında ölüm cezası kesinleşen Katalon Cervantez’in; 1573’te savaş suçlusu olarak sol kolu kesildikten sonra, sağ eliyle dünyanın en ünlü eserlerinden biri olan “DON KİŞOT”u Magosa zindanında yazdığını biliyor muydunuz? Cervantez’e bu olanağı sağladığı için, Sadrazam Sokulu Mehmet Paşa’ya teşekkür eden Mayorkalı Katalonları, şimdi daha iyi anlıyoruz.  


Rehber arkadaşım Oral Beyaz ile birlikte tattığımız, Türk ve Akdeniz mutfağı yemeklerinin yanı sıra; Çin çorbası, Hint karidesi, şampanya soslu levrek, salata, Kıbrıs şarabı, mürekkep balığı, kızarmış dondurma, şeftali kebabı, hellim peyniri, yeşil ceviz reçeli, zeytin, mandalina, portakal, limon, muz, humus ve harnup pekmezi yiyeceklerin başında gelmektedir. 


Urfa ve Alanya’da olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ın da en verimli topraklarını ve en kıymetli mülklerini satın alan İngiliz ve İsrail vatandaşlarının bu “sözde kutsal” eylemi, stratejik önemi olan adanın geleceğini tehdit etmekte olduğunu söyleyen Kuzey Kıbrıs halkı, turizm potansiyeli olan tarihi eser kaçakçılığından ve geleceklerinden endişe duymaktalar. Tarih, Girne’de yapılan Uluslararası Sivil Savunma Konferansı’nda ayakta alkışlanan Kurucu Cumhurbaşkanı R. Denktaş’ı haklı çıkarmakta...


Nice kahramanlıklara, tutsaklığa, umutlara, asker mektuplarına, aşklara ve sevda şiirlerine esin kaynağı olan “gözyaşı şişeleri”nin kutsal otağı Gazi Magosa’dan ayrılma zamanımız geldi. 


Dolunay ile güneşin dans ettiği mehtapta, tan çiçeği gibi açılan zeytin gözlü Kıbrıs’ın endamlı kızına ve gökçe denizine doyum olmuyor. Mehtaplı gecelerde içsel bir yolculuğa var mısınız? Eğlence merkezlerinde ya da Beşparmak Dağları’nın kuytusunda, Şaman ateşi çevresinde sevdiğinizle koyun koyuna, can cana, yan yana, yana yana dansa hazır mısınız? O halde, doğa ve toplumun barışık olduğu Kuzey Kıbrıs cenneti, sizi bekliyor. 

 

St. Hilarion Kalesi

St. Hilarion Kalesi

St. Hilarion Kalesi

Namık Kemal'in kaldığı zindan

Yazı ve fotoğraflar: Dursun Özden

Bu yazı: Deniz Endüstri dergisinin Eylül-Ekim 2008 - Yıl: 1 Sayı: 4'ten alınmıştır.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: ‘Don, Kişot’,, ‘Otello’,, ‘Vatan, Yahut, Silistre’, Magosa’da, yazıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
‘Don Kişot’, ‘Otello’, ‘Vatan Yahut Silistre’ Magosa’da yazıldı
‘Don Kişot’, ‘Otello’, ‘Vatan Yahut Silistre’ Magosa’da yazıldı
‘Don Kişot’, ‘Otello’, ‘Vatan Yahut Silistre’ Magosa’da yazıldı
‘Don Kişot’, ‘Otello’, ‘Vatan Yahut Silistre’ Magosa’da yazıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı