Total Lub Marine
Haber Detayı
21 Temmuz 2021 - Çarşamba 19:24 Bu haber 850 kez okundu
 
Denizciliğimizin bugünü ve geleceği adına çok önemli bir kanun
Kabotaj Kanunu,Türk denizciliğinin arzu edilen konuma gelebilmesi için adeta deniz feneri işlevi görmektedir.
GÜNCEL Haberi
Denizciliğimizin bugünü ve geleceği adına çok önemli bir kanun

SALİH ZEKİ ÇAKIR 
İMEAK DTO MECLİS BAŞKANI

 

Kabotaj Kanunu kapsamında Mavi Vatan ile ilgili gelişmeler konusunda neler söylersiniz?
Yük, yolcu ve araç trafiğinin karadan daha fazla denize kaydırılması gerekiyor. Mavi Vatanımız olan denizlerimizden daha fazla istifade etmek için çaba sarf etmeliyiz. Kabotaj Kanunu da yaklaşık bir asırdır ana vatanımız içinde Mavi Vatanımızdan yük, yolcu ve araç taşımacılığımızın Türk denizciler tarafından yapılmasını garanti altına almıştır. Bu kanun, dönemin şartlarına bakıldığında; geleceği görebilen yeni kurulmuş bir devletin denizciliğe verdiği önemin göstergesidir.

 

Denizciliğimizin bugünü ve geleceği adına çok önemli olan bu kanun, gerekli revizeler ile birlikte Türk denizciliğinin arzu edilen konuma gelebilmesi için adeta deniz feneri işlevi görmektedir. Mavi Vatanımızda yük, yolcu ve araç taşırken kullandığımız gemilerin teknoloji, can, mal, çevre emniyeti açısından yeterli bir seviyeye çıkarılması ve kalifiye gemi insanlarımızın sayısının artırılmasıyla birlikte bu durumu destekleyici başka kanun ve düzenlemelere de ihtiyaç duymaktayız. 

 

Mavi Vatanımızı Mavi Ekonomi ile güçlendirerek; ‘Denizci Millet, Denizci Ülke’ hedefine daha kısa sürede varmalıyız. Bu hedef doğrultusunda bayrağımızı dünya sularında başarı ile temsil ederek, eğitimli ve vizyoner gemi adamları yetiştirmeyi amaçlamalıyız. Doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 500 bin kişiye gelir kapısı olan denizlerimizden daha fazla faydalanarak Mavi Ekonomi terimini literatüre sokmamız gerekmektedir. Deniz ticareti, enerji, balıkçılık, turizm, gemi inşa, tamir bakım, tasarım, yan sanayi ve daha birçok alanda küresel çapta daha fazla söz sahibi olma adına üstümüze düşen görevleri yerine getirmeliyiz. Unutulmamalıdır ki; Mavi Vatanımız Mavi Ekonomi ile güçlenecek ve ekonomimiz arzu edilen seviyeye bu sayede ulaşacaktır.

 

Küreselizmin geldiği nokta düşünülünce Türk Denizciliği açısından Kabotaj Kanunu gerekli midir, yoksa günün koşullarına göre revize edilmeli ve bazı kırmızı çizgiler korunmalı mıdır?
Kabotaj Kanunu; Türk denizciliği açısından gereklidir. Korumamız gereken kırmızı çizgilerin daha katı bir şekilde denizcilik alanında gelişmiş ülkelerde uygulandığını biliyoruz. Kabotaj Kanunu’nda kırmızı çizgilerimizi korurken gözümüzü Mavi Vatanımızın ufkunun ötesine de dikmeliyiz. Tüm dünya sularında Türk denizciliğini en iyi şekilde hafızalara kazımalıyız. 8.333 kilometre ile dünyanın en uzun 14. kıyı şeridine sahip olan ülkemizin denizlerimizden daha fazla yararlanması zaruridir. Kabotaj Kanunu’nun tabii ki eksiklikleri ve revize edilmesi gereken maddeleri bulunuyor. Ancak denizciliğimizin bu kanundan öte ivedilikle çözülmesi gereken sorunları da bulunmaktadır. Bu sorunları çözmek için adımlar atarsak, biraz önce bahsettiğimiz Kabotaj Kanunu’ndaki günümüz denizciliğine uyarlanması gereken eksiklikler de düzelecektir. 

 

Özellikle tüm dünyayı kasıp kavuran pandemi döneminde denizcilik sektörünün önemine bir kez daha şahit olduk. Havaalanları, otogarlar, otoyollar ve tren istasyonlarında sessizlik varken limanlarda her zamanki gibi hareketlilik yaşanıyordu. Bu dönemde denizcilikte teknolojik altyapının, yeni gemilerin, liman operasyonlarının ve fedakâr bir şekilde aylarca gemilerde kalan gemi insanlarının ne kadar önemli olduğunu gördük. Bizim de sektörde teknolojik altyapı, yeni ve çevreci gemiler, lojistik operasyonlar ve küresel çapta tercih edilen özellikte gemi insanlarını yetiştirmemiz elzemdir. Kısa ve orta vadeli gerçekçi planlarla bunları gerçekleştirebiliriz.

 

2634 Sayılı Turizm Teşvik Kanunu'nda yapılan bir değişiklikle yabancı bayraklı ticari yatların kanunda belirtilen miktarda harcı yatırarak Türk karasularında dolaşması sağlandı. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?
Kanunda yapılan değişiklik; bir talep sonucunda alınmıştır. Kanunun bu alanda hasıl olan bir ihtiyaç sonuncuda yürürlüğe girdiğini düşünüyorum. Bu tarz değişiklikler zaman zaman denenebilir. Burada hassas olan nokta; yabancı bayraklı ticari yatlar, karasularımızda seyir yaparken Türk bayraklı ticari yat sahibi ya da işletmelerin mağdur edilmemesi gerekir. Hem yabancı bayraklı ticari yatlardan alınan harçlar hem de yatların tamir-bakım, yakıt ve kumanya gibi birçok ihtiyacının karşılanması özellikle Ege ve Güney kıyılarımızda ekonomiye katkı sağlayacaktır.  Mavi Ekonomimizin en önemli sac ayaklarından olan deniz turizminden daha fazla faydalanabilmek için güçlü ve kararlı adımlar atmaya devam etmeliyiz.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Denizciliğimizin, bugünü, ve, geleceği, adına, çok, önemli, bir, kanun,
Yorumlar
Haber Yazılımı