Aytuğlu Banner- Başlangıç 13 Eylül 2021 ( 1 Yıl )
Haber Detayı
06 Eylül 2021 - Pazartesi 11:28 Bu haber 668 kez okundu
 
Deniz Taksi’ler eylül sonu hizmete başlıyor
İBB’nin ürettiği ilk Deniz Taksi’nin test sürüşleri tamamlandı.
YURT Haberi
Deniz Taksi’ler eylül sonu hizmete başlıyor

Geçtiğimiz cumartesi günü denize inen ve rengine İstanbulluların karar verdiği, yapımına Şehir Hatları’nın 170. kuruluş yıldönümünde Haliç Tersanesi’nde başlanan Deniz Taksi’nin test sürüşleri başarıyla sonuçlandı.

 

 

İBB Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedataş’ın yaptığı açıklamada:

 

 

Deniz Taksi’lerin test seyir sürüşlerinin başarıyla tamamlandığını söyleyen Dedetaş, “Kendimiz tasarladık, kendimiz ürettik. Haliç Tersanesi’nde ürettiğimiz ilk DenizTaksi sınavı başarıyla geçti. Şimdi seri üretime geçiyoruz. Bu taksileri İBB işletecek, aplikasyonla ulaşılacak ve deniz ulaşımına can katacak. Toplamda 50 taksi olacak ve bunun 5 adedi hibrit şeklinde olacak. Deniz Taksi de 2 mürettebat yer alacak, bir kaptan bir gemici veya yağcı görev alacak.” Dedi. 

 

Ocak ayında üretimine başlanan ve kamuoyuna İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından tanıtılan deniz taksiler, test sürüşünü başarıyla geçti. Haliç Tersanesi'nde üretilen 50 adet taksinin sekiz tanesi, bu ay sonunda hizmet vermeye başlayacak. Üst gelir sınıfı yerine herkese hizmet vermesi hedeflenen taksilerde, altı ay içinde dolmuş taksi modeline geçilecek.

 

Bu Kez Lüks Olmayacak
Deniz taksiler artık sadece üst gelir grubuna hitap etmeyecek. UKOME'de belirlenecek ücretlerin, herkesin yararlanabileceği şekilde makul bir seviyede tutulması hedefleniyor.

 

Yerli ve Çevreci
Haliç Tersanesi'nde tamamen yerli olarak üretilen deniz taksilerin tasarımı Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş'a ait. Tüm mühendislik işleri şirket bünyesinde hayata geçirilen deniz taksiler çevreci özelliği ile de dikkat çekecek. Mil başına 3 litre yakıt tüketecek deniz taksilerden beş tanesi elektrikle çalışacak.

 

İskeleye Bağımlı Olmayacak
Deniz taksiler, taksi hizmetinin yanı sıra toplu ulaşımın gitmediği yerlerde de denizin kullanımına imkan sağlayacak. Hem araç trafiğini hafifletecek hem de deniz yolunun kullanımını artıracak. Her yere yanaşabilecek tasarımı ile iskele bağımlılığını ortadan kaldırıp, istenilen yerde inilip binilmesiyle farklılık yaratacak.

 

Engel Yok
Araçlar tasarlanırken hem konforlu olmasına hem de her engel grubuna hitap etmesine dikkat edildi. Engelliler, bebek arabalı aileler, akülü araç kullananlar ve bisikletliler, yeni nesil deniz taksileri kolaylıkla kullanabilecekler.

 

Mobil Uygulama İle Çağrılacak
İlk test sürüşü 30 Ağustos'ta gerçekleştirilen deniz taksileri kullanmak isteyenler mobil uygulama üzerinden çağrıda bulunacak. İlk etapta 98 iskeleden çağrı yapılabilecek. Daha sonra uygulama genişletilerek yolcuların istenilen yerden inip binmesine imkan sağlanacak. Altı ay sonra, paylaşımlı taksi dolmuş modeline geçilecek.

 

Toplam 50 Taksi
Şimdilik 50 deniz taksinin hizmet vermesi planlanıyor. Eylül ayının sonunda 8, yılsonunda toplam 45 taksi hizmete girecek. Beş adet elektrikli model de Şubat 2022'de filoya dahil olacak.

 

10 Yolcu Kapasiteli
On yolcu taşıyacak deniz taksilerde bir kaptan ve bir gemici olmak üzere iki personel bulunacak. Bu personeller arasında kadın denizciler de yer alacak.

 

Rengini İstabullular Seçti
İBB'nin tasarlayıp ürettiği ilk deniz taksinin rengi, İstanbullular tarafından seçildi. 'Boğaz' olarak adlandırılan mavi renk, toplam 150 bin oyun yüzde 36'sını aldı.

 

 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Deniz, Taksi’ler, eylül, sonu, hizmete, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı