Aytuğlu Banner- Başlangıç 13 Eylül 2021 ( 1 Yıl )
Haber Detayı
21 Ekim 2021 - Perşembe 20:40 Bu haber 702 kez okundu
 
Deniz Endüstri dergimizin 80'inci sayısı dağıtımda!
Deniz Endüstri dergimizin Eylül-Ekim sayısı 21 Ekim tarihi itibariyle dağıtımına başlandı.
KURUMSAL Haberi
Deniz Endüstri dergimizin 80'inci sayısı dağıtımda!

Tüm dünyada, ulusal ekonomilerde bir daralma yaşanıyor. Bu daha büyük bir krizin habercisi mi yoksa sadece küresel salgının olağan etkileri mi, öngörülmez bir dönem ya¬şıyoruz. Bu sıkıntılı zamanların bir an evvel geçmesi dileğiyle…


Bu sayıda, Türk lojistik sektörünün sesi olarak sektörü ve üyelerini yurt içi ve dışında pek çok platformda temsil eden (UTİKAD) Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği’nde bayrak değişimi yaşandı. Derneğin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy, yeni dönem için projelerini ve hedeflerini anlattı.


2017 yılında kurulan Pearl Naval, gemi işletmeciliği ve gemi kiralama alanlarında tam kapsamlı teknik ve ticari hizmetler veriyor. Kadın istihdamı konusunda duyarlı firmalar¬dan biri olan Pearl Naval Şirketler Grubu Başkanı Gürhan Burak Alkoç, aynı zamanda gençlerin sektörde daha fazla yer alması için de çalışmalar yapıyor.


Lüks guletler ile Türk kıyıları, Akdeniz, Ege Denizi içerisinde Mavi Yolculuk ve tek¬ne tatili hizmetleri veren Atayachting kurucusu Ali Burçin Eke ile hem sektörü, hem de pandemi döneminde yaşadıkları sıkıntıları konuştuk. Ayrıca yaklaşık 15 senedir faaliyet gösteren Ata Offshore Services firmasının faaliyetleri ile ilgili bilgi aldık.


Umur Uğurlu “Artan Navlunlar İhracatçılar İçin Fırsat” başlıklı yazısında konteyner taşımacılığının artık dünyada belli başlı firmalar tarafından domine ediliyor olmasının etkilerini tüm küresel ticaretin yaşamaya devam edeceğine dikkat çekiyor. Uğurlu’ya göre bundan sonra navlunu taşıtan değil taşıyan belirleyecek.


“En geniş yelpazeden: Lojistik” başlıklı yazısında Hakan Çınar, 21. yüzyılda yaşanan teknolojik gelişmeler ve insanların önceliklerinin değişmesi ile lojistik sektörünün de her an değiştiğine, artık coğrafi büyüklük ya da nüfusun fazlalığının gücü tanımlayamadığını, asıl gücün ekonomik büyüklük ve sürdürülebilirlik olduğunu ifade ediyor.


IMO 2050 Sera Gazı Stratejisi, 2008 baz yılına göre 2030’a kadar karbon yoğunluğunu 40 ve 2050’ye kadar toplamda 50 (70 yoğunluk) azaltma hedefini belirledi. Prof. Dr. Adnan Parlak, “IMO Sıfır Karbon Stratejisi Kapsamında Alternatif Yakıtların Sektörel Etki Analizi” başlıklı yazısında konuya ilişkin detaylar veriyor.


Cem Devrim Yaylalı, 17-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında 15.’si düzenlenen IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nın değerlendirmesini yaparken, H. Murat Sarıçoğlu ise “TTK Kapsamında Kaptanın Görevleri Yetkileri ve Sorumlulukları” başlığıyla önemli bir konuya ilişkin mevzuatın detaylarına değiniyor.


Sabri Çağrı Sezgin’in bu ayki yazısı rengarenk... İşaret Sancaklarıyla Haberleşmenin Tarihini anlatan bu güzel yazıyı da keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.


İyi okumalar...

 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Deniz, Endüstri, dergimizin, 80'inci, sayısı, dağıtımda!,
Yorumlar
Haber Yazılımı