Total Lub Marine
Haber Detayı
12 Temmuz 2021 - Pazartesi 21:42 Bu haber 688 kez okundu
 
Deniz Endüstri dergimizin 79'uncu sayısı dağıtımda!
Deniz Endüstri dergimizin Temmuz-Ağustos sayısı bugün itibariyle dağıtımına başlanmıştır.
KURUMSAL Haberi
Deniz Endüstri dergimizin 79'uncu sayısı dağıtımda!

Son zamanlarda yaşanan bazı gelişmeler, “Kabotaj Kanunu deliniyor mu?” sorusunu da gündeme getirdi. Deniz Endüstri Dergisi olarak, sektörün önde gelen isimlerinden Kabotaj Kanunu ve Bayramı konusunda fikirler aldık. Ufuk açıcı bilgiler içeren bu söyleşilerin sektöre faydalı olması dileğiyle...

 

1970’li yıllar Türkiye’nin inşaat ve müteahhitlik alanlarında yurtdışına açılmaya ve uluslararası alanda tecrübe kazanmaya başladığı yıllar oldu. Bu tecrübeyle güçlenen müteahhitlik ve mühendislik sektöründe öne çıkan firmalardan biri de 1993 yılında kurulan 2ER Mühendislik. Firma geçmişini ve faaliyetlerini Erbil Olcay ile konuştuk.

 

Tecrübeli bir ekiple 60 yıldan uzun bir süredir sektöre kreatif ve yenilikçi mühendislik çözümleri sunan Hareket, aynı zamanda proje taşımacılığı, ağır ve standart dışı yük taşımacılığı, vinç ve platform kiralama gibi birçok hizmeti de son teknolojiye uygun ekipmanlarla sürdürüyor. Firmanın faaliyetlerini Hüsamettin Aldatmaz ile konuştuk.

 

Cem Gürdeniz, Kabotaj Kanunu çerçevesinde Atatürk’ün Ticaret Bahriyesini konu ediniyor ve konuyla ilgili Falih Rıfkı Atay’ın anılarına, Akşam gazetesinde yayınladığı yazılara göndermeler yapıyor. 

 

Yeryüzünde denizaşırı taşımacılıkta ürünlerin çok büyük bir kısmı gemilerle taşınıyor. Gemi taşımacılığında kullanılan muhafaza platformlarının başında ise konteynerler geliyor. Dr. Hüseyin H. Nuroğlu, pandemi nedeniyle yaşanan konteyner krizini konu ediniyor.

 

Prof. Dr. Adnan Parlak “Sektörün Far Görmüş Tavşanları Kimler Olacak?” başlıklı yazısında, dünya denizcilik sektöründe çevresel kirliliğe karşı alınan önlemlerin yol haritası çözülmediği takdirde bazı firmaların “gözlerine far tutulmuş tavşana” dönebileceği öngörüsünde bulunuyor. 

 

Haziran ayı içinde Türk Deniz Kuvvetleri çok önemli bir başarıya imza attı. Roketsan firmasının ana yüklenicisi olduğu Atmaca gemi savar füzesi TCG Kınalıada korvetimizden ateşlendi ve 70 kilometre uçtuktan sonra münfesih Işın kurtarma gemisine başarı ile isabet etti. Cem Devrim Yaylalı yazısında bu başarıyı konu ediniyor.

 

Ömür Karataş son günlerde Marmara denizinde karşımıza çıkan deniz salyalarını konu edindiği yazısında müsilajın gemi makineleri operasyonuna etkilerini tartışıyor.

 

Kaptana karşı denizcilerin ayaklanması ve geminin kontrolünü ele geçirmeleri, özellikle Büyük Keşifler Çağı’nda sık görülen bir durumdu. Sabri Çağrı Sezgin bu yazısında denizcilik dünyasındaki isyanları konu ediniyor.

 

İyi okumalar...

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Deniz, Endüstri, dergimizin, 79'uncu, sayısı, dağıtımda!,
Yorumlar
Haber Yazılımı